7 profesorės patarimai, kaip išsaugoti sveikus inkstus

Šį ketvirtadienį pasaulyje minėta inkstų diena. Jos tikslas - atkreipti dėmesį į šio organo svarbą žmogaus sveikatai.

Visame pasaulyje 850 mln. žmonių diagnozuota kokia nors inkstų ligos forma, o 2,6 mln. žmonių taikomos dializės ar atlikta inkstų transplantacija. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovės prof. Ingos Arūnės Bumblytės, tai - itin opi sveikatos problema. Lėtinė inkstų liga - tai skirtingų ligų sukeltas inkstų pažeidimas.


Pasak Kauno klinikų pranešimo, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos (LNDTA) iniciatyva nuo 2007-ųjų kasmet Pasaulinė inkstų diena yra minima ir Lietuvoje. Šią dieną vykdomos įvairios pilietinės akcijos, profilaktiniai sveikatos patikrinimai, paskaitos ir kiti švietėjiški renginiai. Šiais metais Pasaulinės inkstų dienos šūkis - „Sveiki inkstai visiems visur“.


„Dažnai inkstų funkcija blogėja palaipsniui. Tokios ligos, kaip aukštas arterinis kraujo spaudimas ar cukrinis diabetas, turi tiesioginį ryšį ir gali sukelti inkstų nepakankamumą. Inkstus pažeidžia ir besikartojančios bei iki galo neišgydytos šlapimo organų infekcijos. Nemažiau svarbus taisyklingas vaistų nuo skausmo vartojimas“, - paaiškino Kauno klinikų profesorė I. A. Bumblytė.


Apie 13 milijonų žmonių visame pasaulyje patiria ūminių inkstų pažeidimų, kurie gali baigtis lėtine inkstų liga. Ji yra ir priežastis, ir komplikacija daugelio kitų lėtinių ligų, tarp kurių - širdies bei kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas. Todėl norint turėti sveikus inkstus, sumažinti lėtinių inkstų ligų riziką ar sulėtinti jos progresavimą, daug dėmesio reikėtų skirti bendrai organizmo būklei ir sveikatai.


Gydytoja nefrologė prof. I. A. Bumblytė pataria, kaip išsaugoti sveikus inkstus.


* Visų pirma reikia daugiau judėti, nes reguliarus fizinis aktyvumas pagreitina medžiagų apykaitą ir sumažina kraujospūdį bei lėtinių inkstų ligų riziką.


* Būtina kontroliuoti aukštą kraujo spaudimą, nes tai yra vienas iš pagrindinių inkstų ligos rizikos veiksnių.


* Taip pat pravartu atkreipti dėmesį į suvartojamo cukraus kiekį - kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Cukrinis diabetas - vienas iš rizikos veiksnių, todėl sergantys šia liga turėtų ne tik palaikyti atitinkamą gliukozės (cukraus) kiekį kraujyje, bet ir reguliariai atlikti inkstų funkcijos tyrimus.


* „Nepamirškite sveikos mitybos ir palaikykite normalų kūno svorį. Sumažinkite suvartojamos druskos kiekį, nes esant jos pertekliui, organizme kaupiasi skysčiai ir didėja kraujo spaudimas.


* Vienas dažniausiai girdimų mitų - „inkstai turi pailsėti, todėl pravartu riboti skysčių kiekį“. Tačiau normaliam inkstų darbui reikalingas pakankamas jų kiekis. Vartokite daug skysčių, nemažiau kaip 1,5-2 litrus per dieną.


* Jei rūkote - meskite, nes rūkymas lėtina kraujotaką.


* Saikingai vartokite medikamentus, pavyzdžiui, vaistus nuo skausmo, ypač jei gydytojas jų neskyrė. Jei jus kamuoja lėtinis skausmas ir negalite atsisakyti nuskausminamųjų, tuomet pasikonsultuokite su gydytoju, kuris padės sukontroliuoti skausmą nepažeidžiant inkstų“, - teigia Nefrologijos klinikos vadovė prof. I. A. Bumblytė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis