Tyrimai rodo, kad cukrus neigiamai veikia smegenis

Iki šiol cukrus buvo laikomas tik lieknos figūros priešu. Tačiau kalbant apie smegenis, priešingai, būdavo pabrėžiama, kad jis gali tapti kone greitąja pagalba, kai mums pritrūksta energijos ar įstringame spręsdami kokią nors užduotį.

Ypač palankiai būdavo vertinamas natūralus cukraus pakaitalas, išgaunamas iš vaisių – fruktozė. 5 kartus saldesnė už įprastą sukranendrių cukrų, ji buvo rekomenduojama diabetikams, nes į organizmo ląsteles patenka kasai neišskiriant insulino. Ilgą laiką buvo tikinama, kad šis natūralus cukraus pakaitalas, skirtingai nei kiti saldikliai, organizmui visiškai nekenksmingas. Kadangi fruktozė veikia tonizuojamai, buvo rekomenduojama vartoti sportininkams, vairuotojams ir visiems, kurie patiria didelius krūvius. Fruktoze labai mėgstama gardinti įvairius desertus, gaiviuosius gėrimus, ledus, vaisių sultis ir pan.

Požiūrį į šį „nekaltą“ saldiklį pakeitė Kalifornijos universitete atlikti tyrimai, kurie buvo paskelbti leidinyje „Journal of Physiology“. Pasirodo fruktozės vartojimas trikdo atmintį ir lėtina smegenų veiklą. Tyrimas tradiciškai buvo atliktas su žiurkėmis. Buvo tiriamas jų gebėjimas orientuotis labirintuose ir surasti kelią. Viena žiurkių grupė per tą laiką buvo maitinama fruktoze, kita – fruktoze ir omega 3 rūgščių turinčiais produktais – riešutais ir lašiša.

Po šešių savaičių abi žiurkių grupės turėjo rasti kelią iš labirinto. Ta grupė, kuri buvo maitinama vien fruktoze, su užduotimi susidorojo kur kas sunkiau nei kita.

Tyrimui vadovavęs profesorius Fernando Gomez-Pinilla atkreipia dėmesį į tai, kad saldžiai maitinamų žiurkių smegenys sumažėjo, o atmintis suprastėjo. Jis teigia, kad fruktozės vartojimas daro neigiamą poveikį gebėjimui mokytis ir įsiminti informaciją. „Jų smegenų ląstelės turėjo problemų, perduodamos viena kitai informaciją, tai sutrikdė žiurkių gebėjimą aiškiai mąstyti ir prisiminti maršrutą, kurį jos išmoko prieš šešias savaites. Taip nutinka dėl to, kad insulinas nebeatlieka savo funkcijų, perduodamas ląstelėms energiją, kuri būtina tvarkant mintis ir emocijas.“

Tačiau šis tyrimas turi ir kitą, optimistiškesnęs pusę – žiurkės, kurios be fruktozės, dar gavo ir pakankamai omega 3 rūgščių, su užduotimi susidorojo gerai. Tai reiškia, kad vartodami daugiau riebios žuvies, riešutų, linų sėmenų aliejaus ir kitų omega 3 rūgščių turinčių produktų galime neutralizuoti neigiamą vaisių cukraus poveikį. „Tai kaip taupyti pinigus banke, – palygina profesorius. – Jūs turite sukurti rezervą, iš kurio jūsų smegenys imtų energiją, kai išnaudoja savo einamąją sąskaitą.“

Beje, profesorius F. Gomez-Pinilla pabrėžia, kad šis tyrimas nekalba apie natūralius vaisius – juose esantis fruktozės kiekis nėra toks didelis, kad pakenktų, be to, vaisiai teikia kur kas daugiau naudos nei žalos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis