Kaip prižiūrėti dantis nėštumo metu

Sakoma, kad kiekvienas vaikas atima iš jo motinos po dantį. Gal šiais laikais tai skamba ir nelabai tikroviškai, tačiau tai, kad nėštumas silpnina dantis, vis dėlto lieka tiesa.

Apie tai, kodėl tai nutinka ir kaip galėtume dantų problemoms užbėgti už akių, kalbamės su „Vilniaus implantologijos centro“ klinikoje dirbančia gydytoja odontologe Dalia Daraškevičiene.

Anot jos, dažniausiai nėščioms moterims pakinta dantenų audiniai. Tą lemia hormonų kiekio padidėjimas. „Dantenų pakitimai pasirodo antrą nėštumo mėnesį ir tęsiasi iki aštunto mėnesio, kol didėja hormonų kiekis. Įprasta, kad pakitimai išnyksta iškart po gimdymo, tačiau gali išlikti ir ilgesnį laiką“, – teigia D. Daraškevičienė. Viena iš pavojingiausių besilaukiančioms moterims dantų problemų yra gingivitas (dantenų uždegimas). Ši dantenų liga atsiranda dėl blogos burnos higienos, nes ant dantų ir dantenų esančios apnašos dirgina audinius, ar hormonų ir bakterijų pakitimų organizme, kurie irgi sukelia dantenų audinių pažeidimus.

Nėščioms moterims gali atsirasti ir izoliuotas (lokalus) dantenų išvešėjimas, dar vadinamas „nėštumo tumoru“. „Tai nėra auglys, o paprasčiausias išvešėjimas, būnantis ne tik nėščioms moterims, bet kartais net vyrams. Šis pakitimas vadinamas epuliu arba nėštumo granulioma“, – dažniausiai pasitaikančias dantų problemas komentavo gydytoja odontologė pridurdama, kad rytinis pykinimas ir vėmimas nėštumo metu gali paskatinti audinių demineralizaciją, ypač gomuriniuose paviršiuose. Pasak specialistės, nėštumo metu pykinimas sumažėja valgant dažniau, bet mažesniais kiekiais, o norint išvengti dantų ėduonies – reikėtų pasirinkti labiau subalansuotą maistą.

Nėštumo metu, anot D. Daraškevičienės, moterims turi būti atliekamos tik būtinos burnos gydymo procedūros: šalinami visi infekcijos židiniai, galintys sukelti pavojų tiek motinos, tiek vaisiaus sveikatai (burnos gleivinės uždegimas, ėduonis, dantį supantis kaulo uždegimas, abscesai ir pan.). „Kitos planines procedūros (implantacija, sinuso pakėlimas, kaulo bloko operacijos ir t.t) neatliekamos, nes sukelia papildomą stresą motinai ir vaisiui. Be to, procedūrų metu ir po jų būtini medikamentai, rentgeno nuotraukos, o to besilaukiančiai moteriai reikia vengti“, – sakė gydytoja odontologė.

Nėštumo metu moterys renka įvairią informaciją: ką vertėtų daryti arba ko nereikėtų daryti po širdimi auginant mažą gyvybę. Įvairūs leidiniai, žiniasklaida, mamos, kolegės ir neseniai pagimdžiusios draugės kaip įmanydamos stengiasi patarti, taip karta iš kartos vis skleisdamos įvairiausius mitus, kurie nėra visada klaidingi. Vienas iš jų – prieš pastojant būtinai reikia susitvarkyti dantis, nes nėštumo metu atsiradusi infekcija burnoje gali lemti persileidimą. „Tikrai, moteriai planuojant nėštumą, būtina išgydyti visus ėduonies pažeidimus. Negydomas kariesas gali komplikuotis į danties nervo uždegimą, dantį supančio kaulo uždegimą ar pūlinį. Tuomet, norint išgydyti komplikacijas, būtina atlikti rentgenologinius tyrimus, vartoti skausmą malšinančius, antibakterinius medikamentus. Kartais net reikalingos chirurginės procedūros, dantų šalinimas. Visa tai kelia pavojų vaisiaus sveikatai ir gyvybei“, – teigė gydytoja.


Pasak Daraškevičienės, svarbu, kad besilaukiančios moters mityba būtų visavertė, nes augantis vaisius visas augimui ir vystymuisi reikalingas medžiagas ir mikroelementus gauna iš motinos. Norint išvengti  dantų jautrumo, ėduonies pažeidimų, būtina valgyti daug kalcio turinčių produktų.

Pagimdžiusioms ir maitinančioms moterims taip pat labai svarbi asmeninė burnos higiena. Šiuo periodu vertėtų atkreipti dėmesį į mitybą, nes maitinančios moters organizmas pieno gamybai sunaudoja daug svarbių medžiagų. „Apsilankykite pas odontologą, jis atliks profesionalią burnos higieną, apžiūrės dantis ir, jei būtina, paskirs specialių priemonių (jautrumą mažinančių, atkuriančių kalcio kiekį dantyse ir pan.)“, – patarė gydytoja odontologė D. Daraškevičienė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis