Kraujo tyrimai atskleidžia net 70 proc. informacijos

Kraujo tyrimai – vienas efektyviausių diagnostikos būdų, tačiau lietuviai dėl įvairių priežasčių neskuba jų darytis ne tik profilaktiškai, bet ir prispyrus rimtai bėdai.


Prieš šešerius metus atliktas tyrimas „Ligonis be skausmo“ atskleidė šokiruojančius rezultatus – net 43 proc. lietuvių nesikreipia į gydytoją ir skausmą yra linkę gydytis patys. Šiandien savigyda dar labiau populiarėja. Kodėl žmonės vengia medikų?

„Žmonės vengia kreiptis pagalbos dėl įvairių priežasčių, bet viena svarbiausių – ilgos ir nesibaigiančios eilės prie gydytojų kabinetų, – sako Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, sveikatos priežiūros įmonės „Vivamedica“ direktorė, gydytoja Dangira Meškelevičiūtė-Babenskienė. – Dėl didelio užimtumo, nuolatinio skubėjimo ir laiko stokos žmonės yra linkę atidėti vizitą pas gydytoją ir gydytis patys. Kita priežastis – natūrali baimė žinoti savo sveikatos problemas.“

Nežinai, ir galvos neskauda? Šis požiūris labai populiarus. Ir labai pavojingas. Gydytojos teigimu, dažnai net ir penkios uždelstos minutės gali būti lemtingos ištikus infarktui ar rimtai apsinuodijus: „Jeigu visi laiku kreiptųsi į medikus ir būtų atliekami visi būtini tyrimai, ypač profilaktiškai, gyvybių būtų išgelbėta žymiai daugiau.“


Ar tikrai kraujo tyrimai gali daug papasakoti apie mūsų sveikatos būklę ir kodėl taip yra?

Jeigu pablogėjo savijauta, reikia nedelsti ir pirmiausia atlikti laboratorinius kraujo tyrimus, o ne pulti gerti maisto papildų ar vaistų. Kraujo tyrimai svarbūs, nes suteikia net 70 procentų objektyvios informacijos apie žmogaus organizmą ir atskleidžia blogos savijautos ar kitų simptomų priežastis. Įvairūs žmogaus organai į kraują išskiria įvairias medžiagas, kurios laboratorinio tyrimo metu yra užfiksuojamos. Žmogus yra visuma, nuolat vyksta įvairūs biocheminiai procesai, kurie vieni su kitais susiję. Vienas susirgimas gali lemti kitą.


Ar verta tirtis kraują profilaktiškai?
Mes esame sudarę tiek konkrečių ligų grupių diagnostikai, tiek profilaktikai skirtas laboratorinių tyrimų programas. Profilaktikai skirtas programas atliekame tuomet, kai žmogus jaučiasi gerai ir nėra jokių klinikinių simptomų. Profilaktinės programos leidžia įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, virškinimo sistemos būklę – kepenų, inkstų, kasos funkcijas, įspėti apie endokrininius, onkologinius, infekcinius susirgimus. Tokiu būdu kasdien nustatome naujus vėžio, hepatito B ir C atvejus, nors žmogus jautėsi sveikas.


Kokiu atveju reikėtų atlikti skubius laboratorinius tyrimus?
Skubūs tyrimai labai svarbūs ūmių ligų, kurios negydomos gali baigtis mirtimi, atvejais: širdies infarktas, insulto grėsmė, ūmūs apsinuodijimai, įvairių organų (inkstų, kepenų) nepakankamumas, virškinamojo trakto sutrikimai. Deja, kai kuriose gydymo įstaigose net ir esant ryškiems simptomams, neskubama atlikti tyrimų, prašoma laukti arba užsirašyti į eilę. Taip prarandamas brangus laikas, kai dar galima padėti ir išvengti komplikacijų. Todėl „Vivamedica“ atidarė pirmąjį Lietuvoje kraujo tyrimų kabinetą, kuriame esant poreikiui atliekami sudėtingi laboratoriniai tyrimai per 1-3 val. čia pat įsikūrusioje robotizuotoje laboratorijoje.


Tikrai ne visi miestai ir gydymo įstaigos turi galimybę iš karto atlikti tyrimų, nes dažniausiai yra nutolę nuo laboratorijų, kraujo mėginius reikia transportuoti. Mažesnėse ligoninėse sudėtingi tyrimai taip pat dėl lėšų stygiaus neatliekami. Mūsų laboratorijoje reti ir brangūs tyrimai atliekami kiekvieną dieną, kai kitos laboratorijos tokius tyrimus atlieka kartą per savaitę, todėl reikia laukti. Jeigu visi laiku kreiptųsi į medikus ir būtų atliekami visi būtini tyrimai, ypač profilaktiškai, manau, gyvybių būtų išgelbėta žymiai daugiau.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis