Skirtingos kraujo grupės – ne kliūtis transplantacijai

Praėjusią savaitę Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose atliktos net keturios inkstų transplantacijos, dvi iš jų - iš gyvo donoro.

Viena iš šių operacijų buvo atlikta esant nesuderinamoms gyvo donoro ir recipiento kraujo grupėms. Tai jau trečioji inksto transplantacija iš gyvo donoro esant nesuderinamoms kraujo grupėms Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Visos jo buvo sėkmingos.

Praėjusį penktadienį 37 metų vyrui, turinčiam B (III) kraujo grupę buvo persodintas jo tėvo A (II) kraujo grupės inkstas. Recipiento ir donoro savijauta gera, persodintas inkstas pradėjo veikti iš karto.

„Šio sudėtingo transplantacijos proceso sėkmę lemia daugiaprofilinės gydymo įstaigos tarnybų pasiruošimas, aukšto lygio specialistų kvalifikacija bei darnus komandinis darbas", - sakė transplantacijos pasiruošimui ir atlikimui vadovavęs Nefrologijos centro direktorius doc. Marius Miglinas.

„Tiek inksto išėmimo, tiek persodinimo operacijos vyko labai sklandžiai", – teigė tėvą donorą ir recipientą operavę urologai doc. Arūnas Želvys ir gydytojas Česlovas Andreika.

Be Nefrologijos centro specialistų, transplantacijoje dalyvavo Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro, vadovaujamo prof. Laimono Griškevičiaus, Urologijos centro, vadovaujamo prof. Felikso Jankevičiaus, Organų transplantacijos koordinavimo centro, vadovaujamo doc. A. Želvio, Laboratorinės diagnostikos centro, vadovaujamo prof. Zitos Aušrelės Kučinskienės, Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro, vadovaujamo prof. Jūratės Šipylaitės, darbuotojai.

Vilniaus universiteto Santariškių klinikos yra vienintelė ligoninė Lietuvoje, kurioje atliekamos inksto transplantacijos iš gyvo donoro.

„Tačiau palyginus su kitų išsivysčiusių šalių statistika, Lietuvoje transplantacijų iš gyvo donoro atliekama dar per mažai. Todėl ieškome įvairiausių būdų, kaip tą procesą suaktyvinti. Anksčiau esant donorui, norinčiam paaukoti inkstą savo sergančiam artimam žmogui, inksto transplantacija buvo negalima, jei jie būdavo skirtingų kraujo grupių.

Šiuo metu Santariškių klinikose nesuderinamos kraujo grupės jau nebėra absoliuti kliūtis inkstų transplantacijai iš gyvo donoro, nes sėkmingai įveikus imunologijos barjerus jau galima padėti didesniam skaičiui dializuojamų pacientų", - pasakojo doc. M. Miglinas.

Pasak mediko, tam, kad neįvyktų žaibinė transplantato atmetimo reakcija, ligonis pradedamas operacijai ruošti prieš mėnesį: skiriami specialūs imuninę sistemą slopinantys vaistai, taikomos tam tikros procedūros, šalinančios iš kraujo specifinius antikūnus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis