Amerikoje dietų laikosi net 10-metės mergaitės

Didžiausia JAV paauglių mergaičių svajonė – būti plonesnei. Ar dėl to kaltas grožio kultas? O gal vis dėlto persivalgymas?

Tai, kad dietų nuolat laikosi suaugusios moterys, nieko nebestebina. Tačiau tai, kad dietų laikosi net 10-metės, ir laikosi ne viena kita, o absoliuti dauguma (apie 80 proc.) daug kam netikėta.


Didžiausia mergaičių nuo 11 iki 17 svajonė – būti plonesnei, didžiausia baimė (net 81 proc.) – baimė nutukti.

Tokią tiesą atskleidė visuomenę sukrėtęs režisierės Jennifer Siebel Newsom filmas „Miss Representation“, kuriame ji kalba apie paauglius, tiesiog apsėstus įvaizdžio ir svorio kontrolės.

Filme teigiama, kad 3 iš 4 mergaičių, pavarčiusios madų žurnalą vos 3 minutes, pasijunta prislėgtos, kaltos ir jaučia gėdą. 53 proc. trylikamečių yra nepatenkintos savo kūnu, tarp 17-mečių tokių padaugėja iki 78 proc.

Kaip ir reikėjo tikėtis, dėl to kaltinama grožio ir mados pramonė ir glamūriniai žurnalai, kurie žmogaus savivertę suplaka su išoriniu grožiu ir seksualumu. Mat prieš 20 metų modelis svėrė tik 8 proc. mažiau už vidutinę moterį, o dabar jis sveria net 23 proc. mažiau.

Tiesa, neaišku, ar per tą laiką taip suplonėjo modeliai, ar taip nutuko likusi visuomenės dalis.

Viena iš filmo herojų ponia West piktinasi, kad iš jos 10-metės podukros šaiposi 14-metis pusbrolis ir ragina ją atsikratyti riebalų. Jai atrodo nenormalu tai, kad mergaitė kas rytą daro po 36 atsispaudimus ir 17 minučių skiria jogai. Ir ji negali įsivaizduoti, kad kalakutienos krūtinėlė podukrai gali būti skanesnė už bekono šoninę. „Velniop krūtinėlę!“ – piktinasi ponia West ir stoja į šventą kovą prieš šitą nesveiką situaciją, vadindama pusbrolį kvailiu, podukrą – gražuole, fizinius pratimus ir kalakutieną – nesąmone.

Tik ar antsvorio problema iš tiesų tėra burbulas, kurį reikia sprogdinti? O gal reali bėda, kurią užuot neigus, vertėtų spręsti? Ignoruodami vaiko norą sveikiau gyventi ir atrodyti, tėvai jam daro ne mažesnę žalą nei glamūriniai madų žurnalai. Kraštutinumai nėra išeitis. Visi dietologai sutinka, kad dietos yra bevertės, nes jos tik dar labiau didina svorį, tačiau vaikų domėjimasis sveika mityba ir fizinis aktyvumas turėtų būti sveikintinas, o ne smerkiamas.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nutukusių vaikų padaugėja 2 proc., nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. PSO prognozuoja, kad jau 2010 metais 1 iš 10 vaikų bus nutukęs. Lietuvoje nutukusių vaikų skaičius yra apie 15%, JAV – apie 20%, Jungtinėje Karalystėje šis skaičius padidėjo iki 30%. JAV apie 68 procentai 18-mečių turi antsvorio, o 34 proc. – mediciniškai nutukę.

Dėl to vaikai serga ligomis, kuriomis prieš 10–20 metų sirgo tik suaugusieji: arterine hipertenzija, 2 tipo cukriniu diabetu, kepenų suriebėjimu, turi padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje.

Vaikas vadinama nutukusiu, kai kūno svoris bent 10% viršija rekomenduojamą tam tikro tipo kūnui. Studijos parodė – jeigu vaikas yra nutukęs nuo 10 iki 13 metų, tikimybė, kad toks bus ir suaugęs padidėja iki 80%. Jeigu vienas iš tėvų yra nutukęs, tikimybė, kad vaikas susidurs su ta pačia problema, yra 50%. Jeigu abu tėvai nutukę, šis skaičius išauga iki 80%.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis