Moterys, kurioms pašalintas apendiksas, lengviau pastoja

Sunku patikėti, bet apendicito operacija gali būti susijusi su vaisingumu.


Iki šiol buvo manyta, kad apendicito operacija daro neigiamą įtaką galimybei pastoti. Neva operacijos metu kyla infekcijos tikimybė, yra tikimybė palikti randą, kuris liesdamasis prie kiaušintakių trukdo kiaušinėliui judėti, ir pan.

Bandant išsklaidyti moterų nuogąstavimus, Dundee universitete (JK) buvo atlikta 76 tūkst. moterų ligos istorijų analizė. Rezultatai tyrėjus pribloškė – paaiškėjo, kad pašalinus apendiksą moterų galimybės pastoti ne tik nemažėja, bet netgi padidėja.


Skirtumas toks ryškus, kad jį sunku pavadinti atsitiktiniu. Iš tų moterų, kurioms buvo atlikta apendicito operacija, per 10 metų pastojo 39 proc., o tos, kurios tebeturėjo apendiksą, pastojo 28 proc. Gimstamumo skirtumas išliko net ir įvertinus papildomus veiksnius – amžių, kontracepcijos naudojimą, ankstesnių operacijų skaičių ir kt. Šie rezultatai buvo paskelbti žurnale „Fertility and Sterility”.


Mokslininkai kol kas nedrįsta daryti jokių prielaidų, kurios leistų paaiškinti tokius neįtikėtinus rezultatus, tam reikalingi tolesni tyrimai, tačiau, jų manymu, šis atradimas toks unikalus, kad tyrimus būtina tęsti.

Tyrime dirbęs chirurgas Sami Shimi perspėja: „Mes nesakome, kad norėdamos lengviau pastoti moterys turėtų išsioperuoti apendicitą. Tiesiog norime nuraminti tas, kurioms tenka operuotis – tai tikra nekenkia jūsų vaisingumui“.


Mintis atlikti tokius tyrimus jam kilo išklausius daugybės savo pacienčių nuogąstavimus. Jis ėmė skaityti ligos istorijas ir pastebėjo, kad joks ryšys tarp nevaisingumo ir operacijos neegzistuoja. Tuomet pamanė, kad reikėtų išsamesnių tyrimų, o šie parodė atvirkštinius rezultatus.


Apendikso, aklosios žarnos kirmėlinės ataugos, funkcija vis dar iki galo nežinoma. Teigiama, kad galbūt mūsų protėviams jis padėjo virškinti sunkų maistą, pavyzdžiui, medžio žieves. Kai kurie mokslininkai daro prielaidą, kad jame gaminasi virškinimo traktui reikalingos bakterijos. Tačiau bent jau kol kas šis organas vadinamas atavistiniu ir sukelia daugiau problemų nei naudos.

Apendicitas yra apendikso uždegimas. Ūmiu apendicitu susergama dėl apendikso spindžio užsikimšimo žarnų turiniu. Užsikimšimą gali sukelti svetimkūniai, traumos, kirmėlės, padidėję limfmazgiai. Apendiksas prisipildo gleivių, tai padidina spaudimą į apendikso sieneles, sustoja limfos tekėjimas. Progresuojant ligai apendikse vystosi išemija ir nekrozė. Bakterijos, kurios visą laiką gyvena apendikse, prasiskverbia į apendikso sieneles, pūliai formuojasi apendikso viduje ir aplink jį.

Galutinis šio proceso rezultatas yra apendikso sienelės plyšimas. Išsiliejus turiniui į žarnyną, prasideda žarnų uždegimas, o tai mirtinai pavojinga. Nuo apendicito kasmet miršta maždaug 300-400 amerikiečių.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis