Medūzos gadina atostogas tūkstančiams turistų

Nenorėdami sušalti Baltijos jūroje, lietuviai skuba į pietus, tačiau ten tyko kiti pavojai. Štai Ispanijoje prasidėjo neregėtas medūzų antplūdis.

Medūzų antplūdis Pietų Ispanijos Kosta del Solio pakrantėje gadina atostogas tūkstančiams turistų. Nuo savaitgalio po kontakto su medūzomis į medikus kreipėsi per 2 000 žmonių, skelbia portalas "Sur.es".

Kai kurie paplūdimiai dėl medūzų antplūdžio uždaryti. Dauguma Ispanijos pakrantę pasiekusių medūzų yra pirmiausiai Viduržemio jūroje paplitusios skiautaburnės medūzos (Pelagia noctiluca).

Jos yra tik kelių centimetrų dydžio ir todėl sunkiai matomos, aiškino jūrų biologas Juanas Jesus Marinas. Kontaktas su jomis sukelia stiprų deginantį skausmą. Ekspertas jų antplūdį pirmiausiai sieja su pastarųjų mėnesių sausra.

Be kita ko, dėl aukštos temperatūros medūzos regione dauginasi labiau nei įprastai. Pasikeitusios jūros srovės atplukdo jas į pakrantę.


Pavojingos ne tik žmogui

Senovės graikai vadino jas „jūrų dilgėlėmis", apie jas buvo kuriami mitai. Tereikia prisiminti garsiąją mitinėę Medūzą Gorgonę su gyvatėmis vietoj plaukų. Medūzos čiuptuvėliai išties primena besirangančias gyvates, tačiau kai kurios jų labiau panašios į paprastus drebučius. Rasti medūzą žvejo tinkluose nuo seno buvo laikyta blogu ženklu, nes buvo manoma – kuo daugiau medūzų, tuo mažiau toje vietoje žuvų. Ir tai ne iš piršto laužta – jos minta žuvimis, teigiama, kad viena medūzos rūšis per 1980 m. Juodojoje jūroje išnaikino vienos rūšies silkę.


Nors šie padarai neturi galvos, tačiau turi labai jautrią nervų sistemą, dėl to puikiai jaučia skonj, kvapą, judesį, šviesą, turi ir lytėjimo pojūtį. Per metus nuo kontaktų su medūzomis žūsta apie 100 žmonių, sužeidžiama keliasdešimt kartų daugiau.


Manoma, kad dėl neproporcingo medūzų išplitimo gali būti kaltos tiek gamtos anomalijos, tiek žmonių veikla – mat šie išgaudo didžiausius medūzų priešus: jūrų vėžlius ir tunus. Be to, išmesdami į jūrą biologines atliekas, žmonės privilioja medūzas prie paplūdimių.


Pavojingų medūzų atsiranda ir šaltuosiuose vandenyse, tarkim, mūsų Baltijos jūroje. Prieš 5 metus Suomijos jūros vandenų tyrimo institutas pranešė radęs naują medūzos rūšį, kuri yra viena pavojingiausių pasaulyje, nes per trumpą laiką sunaikina planktoną ir kai kurių rūšių žuvis. Tiesa, prie Švedijos šią pavojingą medūzą sunaikino vietinė medūzos rūšis. Be to, išplisti šaltuosiuose vandenyse pavojingoms medūzoms trukdo šaltos žiemos.

Ką daryti nudilginus medūzai?

* Nuplaukite tą vietą nuplauti jūros vandeniu (ne geriamuoju) – taip pašalinsite jos likučius ir sumažinsite skausmą.


* Jei nenusiplauna, nuskuskite tą vietą bet kokia plastikine kortele arba patepkite dantų pasta ir, jai sudžiūvus, nulupkite.


* Skausmą gali sumažinti karštas vanduo, įmerkite koją ar ranką į karšto vandens dubenį, ir per keletą minučių skausmas sumažės.


* Jei skausmą sunku kęsti, išgerkite skausmą mažinančių vaistų, tabletę nuo alergijos.


* Jei svaigsta galva, pykina, trūksta oro, reikėtų kreiptis į gydytoją, nes šie simptomai rodo didelį apnuodijimą.


* Saugokitės, kad medūzų nepatektų į burną, akis, šių gleivinė pažeidžiama ypač greitai.


* Ant kranto išmestos sudžiūvusios medūzos taip pat pavojingos, jos gali sukelti alergiją, todėl geriau prie jų nesilieskite.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis