Laiko ir tyrimų patikrinti teiginiai apie svorį

Neseniai surašėme teiginius, kurie kalbant apie svorį ir jo metimą, nepasitvirtino. Šįkart siūlome tuos, kurie vis dar yra aktualūs.

Reikia pripažinti, kad pastarųjų yra kur kas daugiau ir tai džiugina – tai reiškia, kad dietologai dažniausiai neklysta, o mums nereikia kardinaliai keisti savo kurso.

1. Skaitykite maisto produktų etiketes. Galvoti apie tai, ką valgote, vis dar verta ir madinga. Aišku, etikečių skaitymas parduotuvėje atima daug laiko, tačiau, anot vartotojų tyrimų, tai išeina į naudą. Pasirodo, tie žmonės kurie reguliariai mankštinasi ir skaito produktų etiketes, numeta daugiau svorio nei tie, kurie tik mankštinasi. Negana to, tie, kurie atidžiai stebi, ką valgo ir dirba sėdimą darbą, numeta daugiau svorio nei tie, kurie mankštinasi, bet nekreipia dėmesio į produktų kaloringumą.

2. Valgykite aštriai. Indijanos universitete atlikti tyrimai parodė, kad aštrus maistas padeda deginti kalorijas ir pažaboja norą persivalgyti – ypač riebaus, sūraus ir saldaus maisto.

3. Valgykite jogurtą. Žurnale „International Journal of Obesity“ publikuoti tyrimai tvirtina, kad žmonės, kurie per dieną suvalgo bent 3 porcijas neriebaus jogurto, netenka iki 22 proc. daugiau svorio nei tie, kurie tiesiog sumažina kalorijų kiekį.

4. Lieknėkite su draugais. Jei jūsų draugai pastaruoju metu priaugo svorio, yra tikimybė, kad jūs taip pat pastorėsite, teigia Harvardo universitete atliktas tyrimas. „Mes pastebėjome, kad keturi nutukę draugai padvigubina žmogaus tikimybę priaugti svorio" – sako tyrimui vadovavusi Alison Hill. Ir atvirkščiai – draugų palaikymas padidina tikimybę sulieknėti. „Mes žinojome, kad nutukimas gali būti socialiai užkrečiamas, bet dabar žinome, kad socialiniai tinklai taip pat vaidina svarbų vaidmenį metant svorį", - teigė tyrėja Tricia Leahey. Žurnale „Lancet“ paskelbti duomenys parodė, kad žmonės, susimetę į svorio metimo grupes, numeta dvigubai daugiau nei tie, kurie tai daro individualiai.


5. Skaitykite mažiau receptų knygų. Pietų Kalifornijos universiteto psichologė, profesorė Kathleen Page atrado, kad žiūrint į maisto nuotraukas, stimuliuojamas smegenų apetito kontrolės centras, dėl ko labai padidėja noras suvalgyti ką nors saldaus ar riebaus.

6. Kramtykite lėtai. Kuo ilgiau maistas išlieka burnoje, tuo anksčiau informacija apie sotumą pasiekia smegenis ir mes pakylame nuo stalo nespėję persivalgyti. Veiksmingiausiai kontroliuoti svorį padeda toks metodas – iš pradžių valgome normaliu tempu, o paskui jį vis labiau lėtiname.

7. Nevalgykite darbe. Tyrimai rodo, kad nutarę pietus pakeisti užkandžiavimu darbe, mes paprastai suvartojame 30 proc. daugiau kalorijų. Ypač kolegų pavyzdžio ir vaišingumo yra pažeidžiamos moterys.

8. Lėkštės spalva yra svarbi. Iki šiol buvo laikomasi nuomonės, kad kai kurios spalvos (juoda, mėlyna) slopina apetitą. Dabar šios rekomendacijos papildytos naujomis – svarbu, kad maisto spalva nesusilietų su lėkštės spalva, nes tai trukdo suvokti porcijos dydį, todėl suvalgoma daugiau. Tad pamirškite baltas lėkštes, kai valgote makaronus.


9. Miego trūkumas storina.
Pernelyg mažai miegantys žmonės labiau linkę tukti nei tie, kurie miega 8 ir daugiau valandų. Tai siejama su streso hormonų padidėjimu.


10. Valgykite prieš veidrodį. Vienas JAV atliktas tyrimas parodė, kad valgymas prieš veidrodį suvalgomo maisto kiekį sumažina beveik trečdaliu. „Kaskart valgydami ir žvelgdami sau į akis, lengviau prisimename sau duotus pažadus“, – sako psichologė Dearbhla McCullough. O ir vaizdelis, kurį matome, ne visada labai jau apetitiškas...

11. Nevalgykite prieš televizorių ar skaitydami. Birmingemo universiteto tyrimas parodė, kad viskas, kas atitraukia dėmesį nuo maisto, trukdo kontroliuoti, kiek suvalgėte. Vieno eksperimento metu buvo nustatyta, kad įdomaus įtraukiančio kino seanso metu žiūrovai suvalgo dvigubai daugiau kukurūzų spragėsių, nei tuomet, kai filmas ya nuobodus. Kito eksperimento dalyviai klausydamiesi detektyvinės istorijos suvalgė 15 proc. daugiau maisto už tuos, kurie valgė tyloje.

12.  Stresas storina. Norėdami nusiraminti ieškome ko nors, kas mus paguostų ir dažniausiai tuo guodėju ir ramintoju tampa maistas. Be to, stresas skatina hormono kortizolio išsiskyrimą, o šis sukelia pilvo riebalų kaupimąsi.


13. Storėjame tiek nuo vedybų, tiek nuo skyrybų. Nustatyta, kad per kelerius pirmuosius santuokos metus žmonės vidutiniškai priauga apie 5-10 kilogramų. Kaltinti dėl to galima sėslesnį gyvenimą ir skanų naminį maistą. Bet kodėl storina skyrybos? Tai susiję su stresu.


14. Pasirinkite tinkamą muzikinį foną. „Journal of Applied“ paskelbtas tyrimas tvirtina, kad klausydamiesi greitesnės muzikos žmonės valgo greičiau ir suvalgo daugiau, nei klausydamiesi lėtos.


15. Moterims lieknėti sunkiau. Naudodamiesi smegenų tomografijos nuotraukomis, JAV mokslininkai nustatė, kad vyrams kur kas lengviau kontroliuoti norą valgyti nei moterims. Manoma, kad įtaką tam daro hormonai – juk moteriai riebalai reikalingi, kad išnešiotų ir išmaitintų kūdikį, nesukaupusi reikiamo jų kiekio ji netgi nepradeda sirgti menstruacijomis.

16. Su amžiumi reikia valgyti vis mažiau. Metams bėgant mūsų medžiagų apykaita vis lėtėja, ląstelės atsinaujina vis lėčiau, o dėl fiziškai pasyvesnio gyvenimo mums reikia vis mažiau energijos. Neišnaudotos kalorijos virsta riebalais ir ilgam nusėda ant kūno. Sudeginti juos dėl sumažėjusios raumenų masės taip pat tampa sunkiau. Kaip teigia mokslininkė Luiza Sutton, skaičiuojant nuo trečiojo dešimtmečio sulig kiekviemais dešimt metų, mums reikėtų dienos kalorijų normą sumažinti 150 kcal.


17. Kuo griežtesnė dieta, tuo greičiau grįžta numesti kilogramai. Australijos mokslininkai mano, kad drastiškai sumažinus kalorijų skaičių, organizmas skelbia bado pavojų ir sulėtina medžiagų apykaitą. Bėda ta, kad šie pokyčiai gali būti negrįžtami – net ir pradėję valgyti daugiau, šio proceso nepagreitinsite, taigi tuksite net ir nuo tokio pat maisto kiekio, kuris anksčiau atrodė mažas.

18. Jei tėvai buvo nutukę, tikimybė turėti anstvorio gerokai padidėja. 2009 metais JK atliktas tyrimas parodė, kad anstvorio turėjo tik 4 proc. mergaičių, turinčių normalaus svorio motinas. Tarp tų, kurių mamos buvo nutukusios, tokių buvo net 41 proc. Jeigu abu tėvai nutukę, šis skaičius išauga iki 80 proc. Tokius skaičius lemia tiek paveldimumas, tiek nuo vaikystės susiformavę neteisingi mitybos įpročiai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis