Holivudo dietos pagrindas – greipfrutai, kava ir kiaušiniai

Holivudo dietos pagrindas – greipfrutai, kava ir kiaušiniai%
Holivudo dieta: kava, kiaušiniai ir greipfrutai. Nuotrauka „iStockphoto"




Daug dietų vadina save holivudiškomis, ir visos jos šiek tiek teisios – juk Holivudas didelis, o dietų jame laikosi beveik kiekvienas. Siūlome susipažinti su vienu iš daugelio variantų.

Šios Holivudo dietos valgiaraštis sudarytas 7 dienoms, jos rekomenduojama laikytis 2 savaites. Kiekvieną dieną pusryčiams rekomenduojama išgerti puodelį arbatos be cukraus ir suvalgyti pusę greipfruto.

Pirmoji diena
Pietums suvalgykite virtą kiaušinį, greipfrutą ir išgerkite puodelį juodos kavos, o vakarienei, be kiaušinio ir greipfruto, suvalgykite dar ir salotų lapų.

Antroji diena
Pietums valgome virtą kiaušinį, greipfrutą ir išgeriame puodelį juodos kavos, o vakarienei siūlome ant grotelių keptos vištienos krūtinėlės, agurką ir puodelį juodos kavos.

Trečioji diena
Pietums – tas pat virtas kiaušinis, tik šįsyk su pomidorais ir virtais špinatais, o vakarienei ant grotelių kepta veršiena ir puodelis juodos kavos.

Ketvirtoji diena
Pietums – salotos, greipfrutas ir puodelis juodos kavos, vakarienei – kiaušinis, varškė, troškinti špinatai ir puodelis arbatos.

Penktoji diena
Pietums – kiaušinis, troškintos pupelės ir puodelis juodos kavos, vakarienei – ant grotelių kepta liesa žuvis, salotos ir puodelis juodos kavos.

Šeštoji diena
Pietums – obuolių, apelsinų ir greipfrutų salotos, vakarienei – ant grotelių kepta jautiena, agurkas ir puodelis arbatos.

Septintoji diena
Pietums – daržovių sriuba, ant grotelių kepta vištiena, apelsinas ir puodelis arbatos, vakarienei – vaisių salotos.

Dietos pavojai
Šios dietos išskirtumas – ypatinga meilė juodai kavai, kiaušiniams ir greipfrutams. Įvertinkime šiuos produktus detaliau.

Juoda kava. Du puodeliai kavos per dieną tikrai nėra labai daug – gydytojų rekomendacijomis, net ir 3 – 4 puodeliai kavos per dieną laikomi saikingu šio gėrimu vartojimu. Galima suprasti ir tai, kodėl jie siūlomi – kad atkurtų energiją, kurią prarasite dėl itin mažo kaloringumo dietos. Tačiau tai, kad jie sudaro kone ketvirtadalį kai kurių dienų raciono, gali sukelti problemų. Esant pustuščiam skrandžiui išgerta juoda kava neretai padidina rūgštingumą. Jautresnės nervų sistemos žmonėms vakare suvartota nors ir nedidelė dozė kofeino gali sukelti nemigą. Dar kava kritikuojama dėl dehidratacinio poveikio ir kalcio mažinimo organizme.


Pasak medicinos mokslų daktarės gydytojos dietologės Editos Gavelienės, kalbos apie dehidrataciją nėra absoliuti tiesa: „Nors kofeinas pasižymi lengvu diuretiniu poveikiu, tai yra skatina šlapinimąsi, šis efektas nėra pakankamai stiprus, kad mūsų kūnas prarastų daugiau skysčių nei gauna, kai geriame kavą, arbatą ar gaiviuosius gėrimus su kofeinu. Kalcio apykaitą kauluose sutrikdo tik didesnis nei 400 mg kofeino kiekis per dieną.“


E. Gavelienė taip pat teigia, kad kofeinas turi teigiamą poveikį žmonėms, sergantiems kepenų ligomis, be to, malšina galvos skausmą.


JAV tyrimai, paskelbti žurnale „The New England Journal of Medicine“ pateikia svarių įrodymų, kad kava gerina sveikatą ir ilgina gyvenimą. Įdomu tai, kad trečdalis tyrime dalyvavusių kavos mėgėjų vartojo kavą be kofeino. Tai leido daryti prielaidą, kad kalbant pie kavos naudą, ne kofeinas atlieka svarbiausią vaidmenį, o kavoje esantis magnis bei įvairūs antioksidantai.


Kiaušiniai.
Daugiausiai kritikos kiaušiniai sulaukia dėl didelio cholesterolio kiekio, tačiau, anot mokslininkų, kiaušiniuose esantis cholesterolis nėra toks pavojingas, kaip kalbama. Dar 1950 metais Harvardo universiteto (JAV) kardiologas Paulas Dudley White‘as įrodė, kad cholesterolio kiekis maiste dažniausiai turi nedaug įtakos cholesterolio kiekiui kraujyje.


E. Gavelienė įsitikinusi, kad kiaušinis yra labai vertingas maisto produktas: „Gamta taip sudėliojo, kad kiaušinis tapo žmogaus ir kai kurių kitų gyvūnų maisto produktu. Jeigu pasidomėtume jo sudėtimi, pamatytume, kad tai nepaprastas produktas. Jo sudėtis unikali, nes tai maistinė medžiaga, paruošta būsimam gemalui vystytis. Kaip tik dėl to kiaušinis toks vertingas, tai yra mažame maisto kiekyje jis turi labai daug maistinių medžiagų. Kito tokio maisto produkto, kuriame būtų šitiek maisto medžiagų, nėra. Jame daug organizmui būtinų amino rūgščių, vitaminų D, E, A, B12, kalio, geležies ir pan. Cholesterolis taip pat reikalingas organizmui, tik jo neturi būti per daug. Antra vertus, pastaraisiais metais įrodyta, kad bendrasis cholesterolio kiekis žmogaus kraujyje labiau priklauso ne nuo cholesterolio, gaunamo su maistu, o nuo bendrojo riebalų kiekio maiste."

Greipfrutai. Šie vaisiai jau seniai garsėja riebalus deginančiu poveikiu, nes dėl organinių rūgščių gausos puikiai padeda virškinimui, greitina maisto pasisavinimą ir skaido kraujyje esančius lipidus. Greipfrutas taip pat veikia antibakteriškai, naikina grybelį, stiprina imunitetą ir saugo nuo peršalimo ir gripo.


Galbūt visa tai yra tiesa, tačiau šis vaisius slepia ir itin daug pavojų. Pagrindinė greipfrutų problema, kad jis nesuderinamas su daugeliu vaistų, nes didina įvairių komponentų koncentraciją kraujyje.


Prieš 3 metus žurnale „The Lancet“ buvo aprašytas Vašingtono ligoninėje užfiksuotas atvejis, kai venų tromboze sergančiai moteriai greipfrutų dieta vos nesibaigė kojos amputacija. Mat greipfrutų sultys blokuoja tam tikrus fermentus, kurie skaido estrogenus, o šių (gaunamų su kontraceptikais) perteklius didina kraujo krešumą.


Taip pat greipfrutų derėtų vengti vartojant antibiotikus. Anot Santariškių klinikos Šeimos medicinos centro direktoriaus doc. Vytauto Kasiulevičiaus, greipfrutų sultys yra vienas iš metabolizmo inhibitorių – jos trukdo vaistams pasišalinti per kepenis ir gali gerokai padidinti jų koncentraciją organizme. Kuo daugiau organizme vaistų, tuo didesnis šalutinis poveikis.


Leidinyje „The American Journal of Nursing“ aprašytas ir mirties atvejis dėl greipfrutų ir hipolipideminių preparatų sumaišymo. Tyrimo metu nustatyta, kad vartojant spaudimą mažinančius vaistus su greipfrutų sultimis, vaisto koncentracija kraujyje gali padidėti net iki iki 230 proc.


3 mėnesių taisyklė
Vis dėlto sveikiems, vaistų nevartojantiems žmonėms Holivudo, kaip ir dauguma kitų dietų, pakenkti negali, nes ji sukurta vos 2 savaitėms. Anot medicinos mokslų daktarės gydytojos E.Gavelienės, mitybos moksle optimaliu terminu laikomi 3 mėnesiai. „Būtent tiek laiko padeda įvertinti bet kokio mitybos būdo naudą ir žalą, – sako ji. – Stebėkit ne tik tai, kaip krenta svoris, bet ir kaip jaučiatės, kokia nagų, plaukų ar odos būklė, jei ji prastėja, reikia mitybą koreguoti, nes peržengus 3 mėn. ribą, jau galima rimtai sau pakenkti.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis