20 litrų per dieną: vandens nebūna per daug?

Pasirodo, nuo vandens galima tapti tokiam pat priklausomam, kaip ir nuo alkoholio.

Kas nežino, kaip sveika ir naudinga gerti vandenį? Kai kurių šaltinių teigimu, vanduo gali išgydyti 99 proc. visų ligų, pradedant migrena, baigiant vėžiu. Dar mažiau ginčų kelia jo teigiamas poveikis grožiui – nuolatinis vandens gurkšnojimas, kaip ir geras poilsis, laikomas svarbiausia sveikos odos sąlyga, nes apsaugo ją nuo dehidratacijos, o ši yra pagrindinė senėjimo priežastis. Dar neseniai su vandens buteliukais matydavome tik manekenes, dabar pilni grafinai stovi kone ant kiekvieno darbastalio. Vanduo laikomas besąlygišku gėriu, o ar gali gėrio būti per daug?

Pasirodo, gali. Kiekviena net ir pati sveikiausia mada neapsieina be fanatikų. Nors žmogui rekomenduojama per dieną išgerti apie 2 litrus skysčių, atsiranda tokių, kurie net ir išgėrę 20 litrų negali sustoti. D.Britanijos medikai skelbia naują ligą – priklausomybę nuo vandens, skelbia dailymail.co.uk Tokių hidroholikų vis daugėja.

Nors dauguma šiuolaikinių tėvų skatina savo vaikus gerti kuo daugiau vandens, 26 metų Sasha Kennedy elgiasi atvirkščiai – ji stengiasi, kad vaikai nematytų jos geriančios vandenį, nes bijo, kad jie neperimtų iš jos šios priklausomybės. Pati Sasha išgeria per dieną apie 20 litrų vandens. Ji puikiai supranta, kad tai nėra normalu, tačiau nieko negali padaryti – jos noras gerti yra stipresnis už protą ir valią. Ji nuolat nešiojasi su savimi vandens buteliuką, nes moterį kamuoja paniška baimė, kad ten, kur eina, nebus ko atsigerti, todėl stengiasi tuo pasirūpinti iš anksto. Sasha negali normaliai išsimiegoti, nes kelis kartus per naktį keliasi į tualetą ir, žinoma, tuo pačiu nepraleidžia progos dar kartelį atsigerti.

Kita hidroholikė 28 metų vadybininkė Natasha Collins-Daniel „apsiriboja“ 8 litrais per parą. Ji sako, kad pradžią šiam įpročiui davė modelių ir aktorių nuotraukos, kuriose šios nuolat nešiojasi su savimi gėrimų buteliukus, ir jų grožio patarimai, kuriuose kaskart užsimenama apie vandenį kaip stebuklingą grožio ir jaunystės eliksyrą. Tokį litro talpos buteliuką pradėjo nešiotis ir Natasha. Iš pradžių ji išgerdavo per dieną 2 butelius, dabar prisipildo jį 8 ar daugiau kartų. Ji niekada nemanė, kad tai yra problema – priešingai, kolegos ir pažįstami pastebėję ją nuolat gurkšnojant vandenį, girdavo už sveiką gyvenseną. Tačiau kartą Natasha perskaitė, kad gerdama tiek vandens gali susigadinti inkstus. „Nutariau sumažinti išgeriamo vandens kiekį, bet netikėjau, kad tai bus taip sunku padaryti, – sako ji. – Esu tiesiog apsėsta minčių apie vandenį. Kai negeriu jo, jaučiuosi mieguista.“

Šios moterys nėra vienintelės – manoma, kad vien JK yra 741 tūkst. pernelyg piktnaudžiaujančių vandeniu asmenų. Į butelius išpilstyto vandens suvartojimas JK nuolat auga – per 10 metų jis išaugo nuo 26,9 litrų vienam asmeniui per metus iki 34 litrų. Šis skaičius anaiptol neapibrėžia viso skysčių suvartojimo, bet rodo aiškią tendenciją – geriama vis daugiau.

Kuo pavojingas vandens perteklius?
Anot dietologės Catherine Collins iš St. George ligoninės Londone, vandens perteklius pernelyg apkrauna ne tik inkstus, bet ir gali pakenkti širdžiai, nes didina kraujospūdį. Taip pat dažnas gėrimas gali išplauti iš organizmo mineralines medžiagas ir vandenyje tirpstančius vitaminus, tokius kaip vitaminas C bei B grupės vitaminai. Kaip atskirti, kada vandens per mažai, o kada jau pakanka? „Jeigu jūs einate į tualetą tris kartus per dieną, jūs tikriausiai geriate pakankamai. Jei einate dažniau ar keliatės į tualetą dar ir naktį, galbūt jums reikėtų sumažinti skysčių kiekį“, - aiškina gydytoja.

Vanduo išplauna iš organizmo natrį, todėl bėgikai, gausiai prakaituojantys ir vartojantys daug vandens, gali sunegaluoti dėl hiponatremijos. Natrio trūkumas sukelia uždegiminius procesus. Hiponatremijos simptomai yra mieguistumas, orientacijos praradimas, traukuliai ir netgi kvėpavimo sutrikimas. Padėti to išvengti galėtų sūrūs užkandžiai, o prarastus mineralus kompensuotų mineralinis vanduo.


Psichologinė problema
Aistra vandeniui sukelia ne tik fizinių, bet ir psichologinių problemų. Nors populiariai įprotis gerti vadinamas priklausomybe, tačiau anot psichologo Roberto Browno iš Glazgo universiteto, moksliniu požiūriu tai nėra tokia priklausomybė kaip narkotikai ar alkoholis, nes žmonės nuo vandens netampa priklausomi fiziškai. „Kai kuriais atvejais tai galima laikyti obsesiniu kompulsiniu sutrikimu, – aiškina jis. – Tai savotiška manija, apsėdimas, šio įpročio laikymasis suteikia saugumo jausmą, o negalėdamas to daryti, žmogus pasijunta tarsi išgyvenąs katastrofą. Norint su tuo kovoti reikia profesionalios pagalbos. Galbūt tokiems žmonėms padėtų kognityvinė elgesio terapija.“

Dauguma žmonių ilgai nelaiko to problema, nes neigiamas vandens poveikis sveikatai ar psichikai nėra labai pastebimas. Netgi atvirkščiai – kuo daugiau skysčių žmogus išgeria, tuo labiau savimi džiaugiasi. Kad šis įprotis nėra toks jau sveikintinas, pajuntama, kai jis pradeda trukdyti gyvenimui:

* kai išėjus iš namų be buteliuko ar patekus į aplinką, kurioje nėra vandens, apima panika;

* kai žmogus neišsimiega, nes keletą kartų per dieną keliasi į tualetą arba gerti;

* kai žmogų ima kamuoti nuolatinis troškulio pojūtis, nors pagal suvartojamo skyčio kiekį jis tikrai neturėtų jaustis ištroškęs;

* kai griebiamasi vandens kaskart susinervinus ar apėmus blogai nuotaikai;

* kai žmogus ne tik pats nuolat geria, bet ir ragina gerti kitus, dažniausia savo vaikus.

Be abejo, padidėjęs troškulys gali būti ir tikras. Tarkim, tai yra vienas iš diabeto požymių. Bet jei gydytojai neranda jokių priežasčių, kodėl turėtume gerti tiek daug vandens, o jūs vis tiek negalite paleisti iš rankų buteliuko, gali būti, kad tampate priklausomas nuo šio įpročio.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis