Išsiplėtusios kojų venos: gydyti, negalima slėpti

Pastebėjusios paryškėjusias kojų venas moterys ima vengti segėti sijonus ir dėvėti sukneles. Dažnai slėpdamos negražiai atrodančią kojų odą jos net nesusimąsto, jog tai – išgydoma liga.

Kojų venų ligas gali lemti nerūpestingas gyvenimo būdas, aukštakulnių avėjimas, varžančių rūbų dėvėjimas ir keletas kitų priežasčių, kurių padarinius įmanoma išgydyti šiuolaikinėmis medicinos priemonėmis.

Patartina vengti rizikų

Kojų venų ligos gali atsirasti dėl netinkamų kasdienių įpročių, tačiau dažniau nei kas antras pacientas šią ligą paveldi genetiškai. Ligos kilmė nelemia galutinio rezultato: pasveikti gali ir tie, kurie paveldėjo problemą, ir tie, kurie įgijo dėl neteisingo gyvenimo būdo.

„Nustatyta, kad antsvorio turintys asmenys dažniau serga lėtiniu veniniu nepakankamumu, juos dažniau vargina kojų tinimas, sunkumas ar niežulys kojose“, - sako dr. Vaidotas Zabulis, privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ kraujagyslių chirurgas.


Moterims ypatingai aktualu žinoti ir tai, kad aukštakulniai bei aptempti, judesius bei odos „kvėpavimą“ varžantys drabužiai taip pat gali turėti įtakos kojų venų ligų formavimuisi. Pasak V. Zabulio, lėtinis veninis nepakankamumas ar kojų venų varikozė – tai liga, kuri išsivystyti gali kiekvienai, todėl ypatingai svarbu prižiūrėti savo organizmą ir kiek įmanoma vengti riziką keliančių faktorių.

Ligas geriau gydyti iki nėštumo

Labai dažnai išsiplėtusiomis kojų venomis ir sunkumu kojomis skundžiasi besilaukiančios moterys. Kartais skausmas kojose vargina net ir tas, kurios anksčiau nesusidūrė su išsiplėtusių venų problemomis.

„Svarbu žinoti, jog nėštumo metu kojų venų operacijos yra negalimos. Dėl šios priežasties dar planuojant susilaukti vaikelio reikėtų pasikonsultuoti su kraujagyslių chirurgu pastebėjus ant kojų išsiplėtusias venas“, - teigia dr. Vaidotas Zabulis.


Jei kliniškai patvirtinamas lėtinis kojų venų nepakankamumas ir liga yra pažengusi, kojų venų šalinimo operaciją rekomenduojama atlikti prieš planuojamą nėštumą. Be to, jei pakitimai nėra matomi, vis tiek patartina planuojant vaikelį ir tikrinantis viso organizmo sveikatą nepamiršti ištirti ir kraujagyslių būklę.

Populiarėja gydymas lazeriu

Kojų venų ligos atsižvelgiant į situaciją gali būti gydomos konservatyviu arba chirurginiu būdu. Konservatyvus gydymas – tai gydymas naudojant specialius vaistus, tepalus, kompresinę terapiją. Jei konservatyvus gydymas nepadeda, rekomenduojama taikyti chirurginius metodus.


„Pastaruoju metu ypač populiarios kojų venų lazerinės operacijos. Dar visai neseniai ši procedūra buvo laikoma naujove, tačiau dabar tokį metodą renkasi apie 90 proc. visų pacientų ir galima drąsiai sakyti, kad lazerio operacijos yra patikrinta šiuolaikinė gydymo priemonė. Tai minimaliai invazyvus būdas, kai nereikia daryti didelių pjūvių, o tik per įdūrimo tašką lazerio spindulys „išgarina“ venoje esantį vandenį, vena tarsi „sulimpa“ ir išnyksta“, - pasakoja dr. V. Zabulis, privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ kraujagyslių chirurgas.


Pasak V. Zabulio, šio operacinio būdo privalumas yra tas, kad pacientas po operacijos gali iš karto vaikščioti ir vykti namo. Po lazerinės operacijos pacientas gana sparčiai gyja, jis nedarbingas būna tik labai trumpą laiką. Kojų venų operacijas labiausiai patartina atlikti vėsiu metų laikotarpiu – rudenį, žiemą ar ankstyvą pavasarį. Operuojantis vasarą atsiranda didesnis galimų komplikacijų skaičius, pavyzdžiui, kyla didesnė rizika infekcijai. Be to, lietuviška vasara yra per daug trumpa, kad ją aukotumėte dėl problemos, kuri nėra mirtina.


Profilaktika - svarbu mankštinti blauzdas
Norinčioms išvengti kojų venų ligų moterims vertėtų žinoti, jog jas lemti gali ir ilgas stovėjimas ar sėdėjimas, karštis, sunkus fizinis darbas. Rekomenduojama kuo daugiau vaikščioti, dirbant sėdimą ar stovimą darbą periodiškai atlikti specialius pratimus sulenkiant ir ištiesiant pėdą, kad susitraukinėtų blauzdos raumuo ir taip palengvintų veninio kraujo ištekėjimą iš kojų. Ypač veiksminga atsigulus lovoje iškelti kojas aukštyn, jas sulenkti bei ištiesti lyg važiuotumėte dviračiu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis