Alergija darbe – kas sukelia ir kaip išvengti?

Daug žmonių jaučia alergiją darbui, bet šįsyk ne apie tai. Kodėl imame sloguoti ir čiaudėti, net ir atėję į mėgstamą darbą.

Turbūt ne vienas yra pastebėjęs - nors namuose jautiesi visai sveikas, vos atėjęs į darbą imi kosėti, čiaudėti ir sloguoti. Tik išeini iš ofiso - ir vėl viskas tvarkoj. Nieko bendra su noru išsisukti nuo darbo tai neturi - tiesiog biuruose yra nemažai alergenų, sukeliančių būtent tokią reakciją. Alergologai tai netgi vadina ofiso alergija. D.Britanijos mokslininkai teigia, kad per pastaruosius 20 metų alergijos atvejų padaugėjo 4 kartus, ir šį padidėjimą didele dalimi lėmė būtent ofiso alergija. Kas gi mus taip alergizuoja biure ir kaip galime to išvengti?

Grybelis

Nors ir kaip būtų keista, pelėsinio grybelio skleidžiamos sporos yra laikomos svarbiausia ofiso alergijos priežastimi. Grybelis dažniausiai gyvena gėlių vazonuose ir kondicionierių filtruose. Vos tik pastaruosius įjungiame tikėdamiesi atgaivinti orą, sporos pasklinda po visą biurą.

Kaip išvengti? Persodinkite kambarinius augalus, vos tik pamatote, kad žemė pradėjo pelyti. Dažniau keiskite kondicionierių filtrus, geriausia rinktis antibakterinius.

Dulkės

Didžiausia dulkių kaupykla yra jūsų kompiuteris. Procesoriaus ventiliatorius įtraukia orą aušinimui, jį pašildo ir su visomis dulkėmis išmeta atgal. Dulkes traukia ir kompiuterio ekranas, negana to, jos dar ir įmagnetinamos.

Kaip išvengti? Kiekvieną dieną prieš darbą nuvalykite kompiuterio ekraną ir klaviatūrą specialiomis tam skirtomis servetėlėmis su antistatiku - taip ne tik pašalinsite dulkes, bet ir sumažinsite elektros krūvį, tad naujos dulkės sunkiau lips. Iš procesoriaus kiaurymių rekomenduoja kartas nuo karto dulkes išsiurbti dulkių siurbliu. Taip pat vertėtų atsisakyti sintetinių drabužių - jie taip pat sukuria elektrostatinį krūvį, kuris pritraukia dulkes.

Chemija

Turime omenyje ne tik tuos valiklius, kuriais valytojos valo ofisus, nors jie, beje, neretai būna gana agresyvūs - mat  kuo nuodingesnė chemija, tuo greičiau ir lengviau valo. Ne mažiau mus veikia ir klijai bei formaldehidas, kuriais įmirkomos medžio drožlių plokštės, iš kurių gaminami beveik visi biuro baldai, taip juos konservuojant ir apsaugant nuo grybelio bei kitų mikroorganizmų. Nedidelis kiekis formaldehido natūraliai cirkuliuoja kiekvieno žmogaus organizme, tačiau įkvėpus jo perdaug gali sutrikti kvėpavimas, prasidėti galvos skausmas, apimti silpnumas.

Kaip išvengti? Idealu būtų rinktis baldus iš medžio masyvo, bet retas ofisas gali sau tai leisti. Todėl bent jau prižiūrėkite baldus - jei paviršius laminuotas, o visi plokščių sujungimai paslėpti, formaldehido išsiskiria  žymiai mažiau.

Biuro technika

Australijos mokslininkai nustatė, kad beveik trečdalis populiarių modelių lazerinių spausdintuvų skleidžia didelį kiekį potencialiai pavojingų mikroskopinių dalelių, šiuo požiūriu senieji rašaliniai spausdintuvai yra geresni, tačiau retas biuras juos naudoja dėl barngumo ir nepatogumo.

Kaip išvengti? Prašykite, kad spausdintuvas, kopijavimo aparatas ir kitokia technika stovėtų toje patalpoje, kur nesėdima nuolat. Taip pat stenkitės nestovėti šalia spausdinimo metu - tuo metu dažų dalelių koncentracija būna didžiausia. Po kontakto su spausdintuvu nusiplaukite rankas.

Biuro šiukšlės

Šįkart kalbame ne apie tas, kurios guli šiukšliadėžėse, o apie tas, kurias kaupiame ant stalų: seni popieriai, žurnalai, per praėjusias Kalėdas padovanoti suvenyrai ir atvirutės - ar tikrai viso to jums reikia? Šiame šlamšte kaupiasi dulkės, kurios yra itin dažna alergijos priežastis.

Kaip išvengti? Kruopščiai peržiūrėkite savo darbao stalą ir lentynas ir išmeskite tai, kas nereikalinga. Tai, ko galbūt gali prireikti, pasidėkite į uždarus stalčius. Taip atsiras daugiau oro ir erdvės ne tik jūsų plaučiams, bet ir mintims.

Bendros taisyklės, kaip pagerinti savijautą ir biuro klimatą
Ideali temperatūra ofise yra 19-21 laipsnis, oro drėgnumas 55-62 proc.

Stenkitės apsieiti be kondicionierių, jei tik tai įmanoma. Jei juos naudojate, išjunkite kas valandą kelioms minutėms ir atidarykite langus, kad prasivėdintų patalpos. Reikalaukite, kad bent kas pusę metų būtų keičiami kondicionierių filtrai.

Kas rytą nuvalykite ne tik savo kompiuterį, bet ir stalą bei kitus paviršius drėgna šluoste.

Pasistatykite biure keletą plačialapių augalų, geriausiai orą valo chlorofitai. (Beje, tyrimai rodo, kad žaliuojantys augalai skatina kūrybiškumą.) Dažniau plaukite rankas, retkarčiais praskalaukite ir nosį bei gerklę - taip išvengsite ne tik alergizuojančių dalelių, bet ir ligas sukeliančių virusų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis