Dauguma lietuvių pusryčiams valgo sumuštinius

Bedarbis ir verslininkas, studentas ir pensininkas, namų šeimininkė ir ūkininkas - visi šie žmonės Lietuvoje susivienija prie pusryčių stalo. Nepaisant amžiaus, išsilavinimo ir pajamų, Lietuvos gyventojai rytais valgo tą patį - sumuštinius.

Duoną su sviestu ir sūriu ar dešra pusryčiams renkasi beveik kas antras lietuvis. Perpus mažiau, ketvirtadalis, dieną pradeda su lėkšte kiaušinienės ar omleto. Kiek mažiau Lietuvos gyventojų pusryčiams renkasi įvairias košes ar pieno produktus, rodo UAB "Dr. Oetker Lietuva" užsakymu š.m. rugsėjo mėnesį atlikta reprezentatyvi "Spinter tyrimai" apklausa.

 "Tokie apklausos rezultatai tikrai nestebina. Sumuštinį galima greitai paruošti, jame yra reikalingų medžiagų, kurios leidžia energingai pradėti dieną", - apklausos duomenis komentavo Aušra Jauniškytė, gydytoja dietologė, intuityvaus valgymo konsultantė.

17 procentų apklaustųjų teigė, jog pusryčiams renkasi įvairias košes, 12 procentų pieno produktus, dar tiek pat gyventojų vos atsikėlę valgo mėsą ar dešreles. Pasaulyje populiarus pusryčių maistas - dribsniai - Lietuvoje valgomas palyginti retai, vos 8 procentai apklaustųjų pusryčiauja su dubeniu taip vadinamų "miuslių". Šį maistą Lietuvoje dažniausiai valgo studentai ir moksleiviai (16,7%).

Pasak gydytojos A. Jauniškytės, dribsniai pusryčiams tinkamas maistas ir dėl sudėtinių medžiagų, ir dėl to, jog vien dribisniais galima pasiekti labai reikalingos maistinių medžiagų įvairovės. "Pačių dribsnių būna skirtingų rūšių, juos galima valgyti su jogurtu, pienu ir sultimis. Tokios variacijos užtikrina maisto įvairovę", - sakė A. Jauniškytė.

Palyginus su dribsniais, dvigubai daugiau lietuvių "valgo" pačius kukliausius pusryčius - kavos ar arbatos puodelį. Daugiau nei penktadalis šalies gyventojų maisto ryte išvis nevartoja.

"Kava arba arbata, tai yra skysčiai, nesuteikia jokios energijos, tad valgyti pusryčiams bent kažką yra labai svarbu. Dar geriau, jei iš ryto valgomas angliavandenių turintis maistas - košės, dribsniai, sumuštiniai. Būtent ryte valgomi angliavandeniai užtikrina geresnę dėmesio koncentraciją ir nuotaiką dienos metu", - sakė gydytoja dietologė A. Jauniškytė.

Apklausa parodė, kad miestiečiai nieko pusryčiams nevalgo dažniau nei kaimo vietovių gyventojai. Kaime tuščiu skrandžiu dieną pasitinka dvigubai mažiau žmonių nei mieste - vienas iš dešimties.

Lietuva savo pusryčių įpročiais skiriasi nuo Vakarų Europos ir JAV. Ten ant pusryčių stalo gerokai dažniau išvystume ir dribsnius, ir skrebutį. Prancūzijoje ypač populiarus skrebutis su sviestu ir uogiene žavi vos 5 procentus lietuvių. Tai pats nepopuliariausias pusryčių maistas Lietuvoje.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis