Organizmo valymas: žinomų moterų patirtis ir nuomonės

Neslėpsiu, esu kategoriška organizmo valymo priešininkė, priešingai, nei mano draugės. Dauguma jų tiki, jog organizmas - šiukšlių dėžė, kad jis neapsieina be rimtos šluotos. Trys mano kalbintos herojės taip pat turi skirtingą požiūrį į organizmo valymo procedūras. Birutė Vizgirdienė liko patenkinta tokia procedūra, Ksavera Vaištarienė pasakoja, jog badas ir valymai jai padėjo išgyti, o Vilija Lobačiuvienė piktinasi, jos manymu, sveikatą žalojančiomis procedūromis.

B.Vizgirdienė: "Nustėrau pamačiusi, kokių užsistovėjusių nešvarumų iš manęs išėjo."

Amerikos lietuvei Birutei Vizgirdienei alkis - labiausiai įsirėžęs vaikystės prisiminimas. Deportuotųjų stovykloje Vokietijoje, į kurią pateko pokariu su tėvais traukdamasi iš Lietuvos į Jungtines Valstijas, stigo maisto. Ketverius metus šeima valgė kukliai: keturios bulvės, dvi stiklinės pieno ir šiek tiek duonos. „Tada apie organizmo valymą niekas nesvaičiojo", - šypteli ponia Birutė ir priduria, kad tokios procedūros nebuvo populiarios ir Jungtinėse Valstijose, kur ji užaugo. Didžioji švarinimosi manija Ameriką užplūdo maždaug prieš dvidešimt metų, kai Holivudo ir Beverli Hilso įžymybės visomis priemonėmis ėmė tobulinti savo kūną, kad atrodytų jaunos.

Jungtinėse Valstijose valyti organizmą rekomenduojama kas tris mėnesius. „Tai tapo gyvenimo norma", - teigia B. Vizgirdienė. Moteris sako pastebinti, kad amerikiečiai pradeda suprasti, jog valgo daug nesveiko maisto, tik, užuot tobulinę mitybą, daugelis jų stengiasi valyti organizmą - bent namų sąlygomis. „Praėjusiais metais lankydamasi Amerikoje nedidelėje maisto parduotuvėje aptikau specialų organizmo valymo preparatų skyrių. Lietuvos parduotuvėse panašūs yra sveiko maisto skyriai, o ten - organizmo valymo priemonių", - teigė pašnekovė.

Poniai Birutei kartu su vyru teko išmėginti kelių savaičių trukmės savarankiško valymosi būdą (beje, šio nerekomenduojama praktikuoti daugiau kaip du kartus per metus). Sekėsi puikiai, nes Amerikoje vartotojas lepinamas: priemonių paketas buvo kruopščiai sukomplektuotas, vitaminai ir reikiamos medžiagos suskirstytos dienos dozėmis. Pirmą savaitę reikėjo gerti vitaminus, kad kūnas pasirengtų valymosi procesui. Antrą - vartoti valomąsias medžiagas, trečią: kelias dienas maitintis tik specialiais milteliais, o kitas - gerti vitaminus, kad organizmas sustiprėtų. „Nustėrau pamačiusi, kokių užsistovėjusių nešvarumų iš manęs išėjo. Pojūčiai stulbinami: svoris krenta, drabužiai laisvėja, atsiranda energijos, jautiesi puikiai", - prisimena moteris. Tąkart tų žolinių valymosi priemonių B. Vizgirdienė mėgino ieškoti ir Lietuvoje, bet nesėkmingai.

Ponia Birutė organizmą valė tik kartą, nes yra įsitikinusi - jei mityba saikinga ir sveika, to daryti nereikia, nes jis susitvarko pats. Moteris atidžiai renkasi produktus ir maitinasi itin sveikai, nes žino - vos užvalgo netinkamo maisto, ima prasčiau jaustis, pradeda trūkti energijos. Buvusi dainininkė anksčiau gyveno dar asketiškiau: „Mažai valgydavau. Prieš koncertą apskritai nieko neimdavau į burną, gerdavau daug vandens. Iš ryto - sotūs sveiki pusryčiai: kiaušinis, duona, arbata, o iki vakaro pilve jau tuščia. Mūsų daktaras sakydavo: kuo daugiau geri vandens, tuo geriau išsivalo toksinai. Aišku, gal ne kiekvienam per dieną reikia pusantro litro ar dviejų, bet litrą lengvai išgerdavau."

Per vasarą Lietuvoje B. Vizgirdienės šeima atsargų pasiruošia iš sodybos ir kaimo gėrybių, bet kai ko nors prireikia parduotuvėje, nusivilia. „Į Lietuvą suvežamos atliekos. Man nesmagu taip kalbėti, tačiau nesuprantu, kodėl mūsų prekeiviai perka prasčiausius ir pigiausius produktus. Geriau turėtume mažiau, bet geros kokybės maisto. Matyt, tai lemia didelis biznis", - sako dažnai po pasaulį keliaujanti moteris.

Paklausta, ar neteko tapti mados auka ir kliautis liaupsinama žarnyno plovimo metodika, B. Vizgirdienė net nusipurto: „Turiu draugių, kurios tai padariusios labai gailėjosi: sugadino virškinimo sistemą, paskui kankinosi kelerius metus, kol atkūrė žarnyno mikroflorą." Pašnekovė teigia, kad Amerikoje žarnyno valymo procedūros jau smerkiamos, seniai nebėra populiarios, o žiniasklaidoje dabar kalbama apie specialias sveiko maisto parduotuves, kuriose galima rasti pagal gyvenimo būdą tinkamų žolelių organizmui valyti ir apsieiti be dirbtinio įsikišimo. „Amerikos medikai tų procedūrų siūlo atsisakyti, nes nenatūraliai išplaunama daugiau, negu reikia, užpuola įvairios ligos. Ir Lietuvoje negirdėjau nė vieno daktaro rekomenduojant plauti žarnyną", - tvirtino ponia Birutė.

Birutės Vizgirdienės sveikos mitybos taisyklės:

Dieną pradeda stikline vandens.

Pusryčiams - tik vaisiai.

Pietums renkasi sriubą arba salotas.

Vakare - mėsa arba daržovės.

Produktus derina, baltymus ir angliavandenius valgo atskirai.

K.Vaištarienė: "Organizmą valiausi jau 13 kartų, per metus tai darau du tris kartus"

Garbi sveikos gyvensenos propaguotoja Ksavera Vaištarienė laikosi savo organizmo valymo metodų. Chemijos mokslų daktarė tiki, kad kepenų valymo procedūra - vienintelis priimtinas kišimosi į organizmą būdas. Pernai apie tai ji parašė knygą. „Tai nesudėtingas metodas. Per pilnatį reikia išgerti stiklinę tulžį varančios arbatos. Paskui - 50 g karčiosios druskos, 2/3 stiklinės šviežiai spaustų greipfrutų sulčių, pusę stiklinės alyvuogių aliejaus. Išeina visi teršalai, bilirubinas - į plastiliną panaši žalia masė. Pati taip išsivaliau akmenukus. Taip esu dariusi jau 13 kartų, per metus valausi du tris kartus", - sako pašnekovė ir patikina negirdėjusi, kad kam nors būtų buvę blogai nuo jos propaguojamo metodo.

Moteris tvirtina nuo sunkių sąnarių ligų išsigydžiusi badaudama - tai ji darė net 40 dienų. Dėl šių ligų Lietuvoje kenčia net 600 tūkst. žmonių ir tik 15 procentų jų yra darbingi. „Iš lovos nepakildavau, grėsė vežimėlis, bet invalidės statusas manęs netenkino", - paaiškina, kodėl ėmėsi tokio drastiško organizmo valymo būdo.

„Žinau, kad daugelis valgo mėsą keliskart per dieną nemąstydami, iki pasiligoja. Studijuodama beveik badavau - tokie buvo laikai, o kai padėtis pagerėjo, norėjau gerai maitindamasi atsigauti. Maniau, kad mėsa - geras maistas, bet valgydama ją tik susigadinau sveikatą", - pasakoja ponia Ksavera.

Mokslininkė pritaria teiginiams, kad valant organizmą gerėja sveikata, tik svarbu elgtis atsargiai. Kaip ir geriant vaistus. „Visus perspėju, kad jokiu būdu negalima pulti į kraštutinumus, sveikatą reikia uždirbti pačiam", - porina garbaus amžiaus pašnekovė.

Žarnyną valyti, anot K. Vaištarienės, reikia, nes kai jis užsikemša, prasideda visos ligos. Ir - ne klizmomis (didelis šių priešininkas buvo žymus gydomojo badavimo propaguotojas Paulis Braggas) ar žarnų plovimo aparatais. „Mačiau, kaip vienai moteriai plaunant žarnas skysčių pateko į plaučius. Nėra ko lįsti į žarnyną - tai sudėtinga invazija. Labai didelė rizika: vieną kartą pamėginsi ir sugadinsi visą žarnyną", - tvirtino K.Vaištarienė.

Geriausiai veikia laisvinamosios arbatos: „Kam padeda senų lapų, kam tinka hemorojinė, galima išgerti ir karčiosios druskos. Šaukštą stiklinėje vandens išmaišei, išgėrei, dar vandenuko užgėrei ir išsividuriavai. Ir niekam nepakenkei, mikrofloros nesunaikinai. O geriausia yra į bet kokį patiekalą įberti du šaukštus sėlenų arba jas tiesiog užpilti vandeniu, išmaišyti ir išgerti. Tai - patikima žarnyno šluota."

Vegetarų sąjungos prezidentė K. Vaištarienė niekam nebruka vegetarizmo, nes žmogui, anot jos, kol jaučiasi gerai, tinka mišri mityba, tik nevalia persivalgyti. Viena diena per savaitę turėtų būti iškrovos, galima ir pabadauti. Laikantis tokios mitybos sistemos, ilgai galima gyventi sveikam. Virškinimo problemos nevargins, jei racione bus žalių daržovių. Šių ir vaisių reikia valgyti dukart daugiau nei kitų maisto produktų. Jei per dieną suvartojate kilogramą maisto, apie 400 gramų šio kiekio turi sudaryti daržovės, geriau - termiškai neapdorotos, 200-300 gramų - košė, duona ir pan. , dar apie 300 gramų - žali ir virti vaisiai. Baltyminio maisto reikia valgyti kartą per dieną - 150 gramų, ir nesvarbu, ar tai mėsa, varškė, ar du trys kiaušiniai.

Ksaveros Vaištarienės sveikos mitybos taisyklės:

Sriubos nepripažįsta, nes tai - virtas maistas.

Gaivinasi arbatomis tik tada, kai jaučia troškulį.

Niekada negeria vandens ar arbatos pavalgiusi.

Maistą gardina maltais linų sėmenimis ir savo gamybos prieskonių pabarstais.

V.Lobačiuvienė: " Žmonės nesusimąsto, kiek į save prikemša maisto, paskui šaukiasi stebuklų."

Vyriausioji Lietuvos ragana Vilija Lobačiuvienė sako niekada nevaliusi organizmo ir piktinasi, kad sveikatą žalojančių procedūrų verslas reklamuojamas kaip panacėja: „Įsikišimas per antrą galą galimas tik išskirtiniu atveju - ruošiantis operacijai. Kaip elgiasi pasiligoję gyvūnai? Pirmiausia nustoja ėsti ir susiranda vemti skatinantį augalą - taip jie valo organizmą. Sugriautos sistemos, kurią palaiko žarnyno plaukeliai ir mikroflora, atkurti iki normalaus lygio beveik neįmanoma. Šiais laikais preparatų žarnynui valyti nestinga."

V. Lobačiuvienė pasakoja per 25-erius darbo metus mačiusi daug organizmo valymo mados aukų: „Prieš 10-15 metų visi svaigo sūdytu vandeniu, plempė jį šildytą, sėdėdami vonioje gėrė aliejų. Tai nepagrįsta sveiku protu. Kaip galima gerti riebalus ir dar dideliais kiekiais? Arba žibalą?"

V. Lobačiuvienė juokiasi, kad žmonės iki šiol įsivaizduoja, jog už jų sveikatą kažkas turi atsakyti. „Turtuoliai mano, kad sveikatą gali nusipirkti. Tingi pratimą ant kilimėlio padaryti, tingi pabadauti. Jei save pažįsti ir gerbi savo kūną, negali jo alinti maistu. Įsivaizduokit, kiek sveria duonos kepalas ir kiek kepalų nešiojat, kiek gali išlaikyti jūsų kojos, širdis? Žmonės nesusimąsto, kiek į save prikemša maisto, paskui šaukiasi stebuklų. Sakau jiems - ateikit pas mane, parodysiu, ką daryt: pleistrą ant burnos, šiaudelį vandeniui gerti, savaitė laiko, ir pradės krist svoris, organizmas išsivalys. Per penkias dienas iš bado nemirsi, bet organizmas, kuriame prisikaupę skysčių tarp ląstelių, susitvarkys", - sako ji.

„Aš - ne mitybos specialistė, o praktikė: kiekvieną dieną dirbu su žmonėmis ir jų problemomis. Daug ką žinau iš patirties, prisimenu ir garsiąją žolininkę Eugeniją Šimkūnaitę. Ta moteris žodžio kišenėje neieškodavo ir už kvailą klausimą taip aprėkdavo, kad žmogus atsimindavo jį visą gyvenimą: „Nori sulieknėti, nori numesti svorio? Neėsk ir numesi. Šiaudų paėsk! Ar žinai, kaip žiemą gyvuliai sulysta? Kai šieno nelieka, šiaudus ėda. O kas žmogui yra šiaudas? Kopūstas. Paėsi kopūsto dvi savaites kiekvieną dieną ir neklausi kvailų dalykų", - pasakoja ponia Vilija.

Vilijos Lobačiuvienės sveikos mitybos taisyklės:

Nepasninkauja, bet niekada nepersivalgo.

Mėsą valgo, kad turėtų jėgų dirbti.

Valgo įvairų maistą. 

E.Gavelienė: "Pirmiausia reikia išsivalyti smegenis, pakeisti požiūrį, tada pasikeisime ir patys."

Medicinos mokslų daktarė gydytoja dietologė Edita Gavelienė, paprašyta pakomentuoti žarnyno valymo ypatumus, rėžė dar aštriau: „Būsiu tiesmuka, tačiau pirmiausia reikia išsivalyti smegenis, pakeisti požiūrį, tada pasikeisime ir patys. O kai norėsis svaičioti apie organizmo valymą, pamėginkite skirti dėmesio savo mitybai, lengvai mankštai nors kas antrą dieną - tai bus tobuliausias valymas.

Tyrimais seniai įrodyta - sveikata priklauso nuo trijų dalykų: dvasinės harmonijos, adekvačios mitybos ir fizinio krūvio. Valgyti reikia mažiausiai tris kartus per dieną, būtų neblogai - keturis penkis, bet žmogui tai atrodo nesąmonė. Ir tam nėra laiko: iš ryto norisi ilgiau pamiegoti, dieną reikia dirbti, o pavalgyti išeina tik vakare.

Dažniausiai žmogus, turintis antsvorio, siekia išgalvotų idealų ir kankina virškinamąjį traktą. Vienos iš tokių blogybių - dietos mistiniais pavadinimais, pavyzdžiui, skirtos kepenims, žarnoms, šlakams ir pan. valyti. O kas yra šlakai? Kūne gali kauptis riebalinis audinys, bet tai nėra šlakai. Šį medicininį terminą vartojame tik tada, kai normaliai nefunkcionuoja žmogaus šalinimo sistemos.

Žmogaus organizmas - ne kanalizacijos vamzdis, ne šiukšlių kibiras, ne sandėlis, kur galime sumesti visokias atliekas. Išskirti iš kūno tam tikrų medžiagų jis nesugeba tik išimtiniais atvejais, tarkim, sergant inkstų ligomis. Tada padeda dializės procedūros. O jei žmogus sveikas, organizmo valyti nėra reikalo. Kiekvienas turime apie kilogramą bakterijų, tačiau jos turi būti tam tikrose vietose, ir gąsdinti mūsų kūnuose gyvenančiais mistiniais parazitais, krapštyti jų iš ten negalima."

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis