Imuniteto stiprinimas – tik farmacijos rinkos žaidimai?

Atėjus rudeniui ir vėl prasideda kalbos apie tai, kaip stiprinti imunitetą, bet ar įmanoma tai padaryti?

Imuniteto stiprinimui dažniausiai siūlomi įvairūs papildai. Sveikos gyvensenos šalininkai rekomenduoja natūralias priemones. Tačiau mokslininkai apie imuniteto stiprinimą kalba atsargiai - neva neįmanoma papildyti stiklinės, jei ji jau yra pilna.

Štai ką šia tema knygoje „Visaverčio gyvenimo vadovas" kalba profesorius, habilituotas daktaras, imunologijos pradininkas Lietuvoje Vytas Antanas Tamošiūnas.

Kokia jūsų nuomonė apie imuniteto stiprinimą?

Aš abejočiau tuo imuniteto stiprinimu. Jeigu jis susilpnėjęs, galima kalbėti apie jo atkūrimą, kad būtų kaip anksčiau. Tada vitaminai, mikroelementai, ypač cinkas, veikia teigiamai. Bet kaip sustiprinti normalų imunitetą? Jis yra įgimtas kaip ir kitos organizmo sistemos. Manau, jo sustiprinti virš normos neįmanoma. Imuniteto stiprinimo sąvoką vartoja farmacijos bendrovės. Tai rinkos žaidimai. Jokiuose kruopščiuose tiriamuosiuose darbuose tokios sąvokos nerasite. Virš įgimto lygio imuniteto nepakelsi, kiekvieno žmogaus jis asmeniškas.

Kaip suprasti, kad imunitetas susilpnėjo?

Jei žmogus vis serga peršalimo, kvėpavimo takų ligomis, jį kankina autoimuninės ligos, kaip antai reumatas, artritas, vadinasi, imuninė sistema silpnėja. Dar vienas požymis - sutrikęs miego režimas. Žinau atvejų, kai po ilgesnio nemigos periodo žmonėms taip pašlydavo nervai, jog jie pradėdavo svarstyti apie savižudybę. Geriau jau gerti vaistus nuo nemigos nei išvis nemiegoti.

Kokiais amžiaus tarpsniais žmogaus imunitetas labiau silpsta?

Yra du imunitetui pavojingi tarpsniai. Pirmas būna maždaug iki 10 metų, todėl vaikai dažniausiai ir serga onkohematologinėmis ligomis, nes jų imuniteto sistema dar silpna. Tik vėliau ji galutinai susiformuoja, tai įvyksta apie 16-uosius metus. Kitas periodas, kai imunitetas silpsta greičiau, maždaug 50-60 metai.

Kaip sustiprinti nusilpusį imunitetą?

- Svarbiausia subalansuoti visą organizmo sistemą, ne vien kurią nors jos dalį. Juk žmogaus kūnas tarsi meilės trikampis - visi jo kampai svarbūs ir turi grįžtamąjį ryšį.

- Geras imunitetas, tai iš esmės sveikas gyvenimo būdas. Vadinasi, reikia mesti rūkyti, nevartoti alkoholio ar bent jį apriboti, laikytis režimo, sureguliuoti svorį ir makštintis. Tik svarbu nepersistengti - per didelis fizinis krūvis imuninę sitemą silpnina. Organizmas dažnai pats pasufleruoja, kokio krūvio jam reikia: vienam pakanka rytinės makštos, kitam - pabėgioti ristele, trečiam - jogos. Teigiamai veikia tik normalus, bet reguliarus krūvis. Sportas priešokiais jokios teigiamos reikšmės neturės.

- Labai svarbūs teigiami jausmai - jų galia aš tvirtai tikiu. Įrodyta, kad bučinys yra teigiamas impulsas. Tai nereiškia, kad reikia kuo daugiau bučiuotis, tačiau teigiami jausmai žmogaus sveikatai svarbūs iki pat mirties.

- Išmokite suvaldyti įtampą, atsipalaiduoti. Nedidelė nervinė įtampa sutelkia organizmo apsaugines jėgas, tačiau jai užsitęsus sumažėja antikūnų gamyba ir limfocitų aktyvumas.

"Visaverčio gyvenimo vadovas"

- Valgykite įvairesnį maistą. Imunitetui svarbūs vitaminai, mikroelementai, ypač cinkas. Stenkitės jų gauti su maistu. Į maisto papildus žiūriu santūriai, tačiau kai kurie papildomai vartojami preparatai gali veikti teigiamai, pavyzdžiui, įrodyta, kad polisacharidai labiau imunogeniški nei baltymai ir jie imunitetą stiprina.(Gamtoje ypač paplitę keturi polisacharidai, sudaryti iš gliukozės: krakmolas, glikogenas, celiuliozė ir chitinas. Jie nesaldūs, jų gausu grūduose ir daržovėse, - red. Past.) Neužsibūkite saulėje. Pernelyg ilgos saulės vonios didina melanomos ir kitų vėžio rūšių riziką. 

Parengta pagal knygą „Visaverčio gyvenimo vadovas" (leidykla „Alma littera")

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis