Lietuvių polinkis kaupti vaistus kelia pavojų

Mėgstame turėti namie įvairiausių vaistų juodai dienai, nors kartais net neprisimename, kam kurie iš jų skirti. Deja, šis pomėgis gali ne atitolinti tą juodą dieną, o ją priartinti.

Lietuvos gyventojų apklausa atskleidė, jog apie 81 proc. gyventojų namuose turi  vaistų atsargas ir tik kas keturioliktas gyventojas laiku tikrina, ar vaistai vis dar galioja.

Vaistininkai įspėja, jog periodiškai neperžiūrint vaistų gresia rizika išgerti jau negaliojančių preparatų. „Gintarinės vaistinės" užsakymu atliktos apklausos duomenimis, namų vaistinėlėje vaistų atsargas kaupia 81 proc. Lietuvos gyventojų. Pasak „Gintarinės vaistinės" rinkodaros skyriaus vadovės Linatos Dvareckienės, 7 proc. gyventojų teigė, jog vaistinėlės atsargų galiojimo laiko namuose niekas netikrina, rečiau nei kartą per metus vaistinėlėje esančius vaistus tikrina 10 proc. gyventojų, 11 proc. juos tikrina kartą per metus, 9 proc. - kas pusę metų ir tik 5 proc. - kas tris mėnesius ir dažniau. 28 proc. respondentų teigė vaistų atsargų niekad netikrinantys, tačiau tikino, jog tai daro kitas šeimos narys.

„Tikrinti vaisto atsargas, ar nėra pasibaigęs jų galiojimo laikas būtina ne rečiau kaip kas tris mėnesius. Įprotis periodiškai tikrinti vaistų galiojimą būtinas, nes tik tokiu būdu galima išvengti rizikos išgerti pasenusius vaistus", - teigia L. Dvareckienė. Išgėrus nebegaliojančių vaistų, gali kilti neigiama organizmo reakcija, pavyzdžiui, gali išberti, pykinti ir pan. Tokiais atvejais būtina kaip įmanoma greičiau kreiptis į gydytojus.

Tyrimo duomenimis, vaistinėlėje vaistų galiojimo laiką dažniau tikrina moterys nei vyrai. Net apie pusė vyrų teigė, jog vaistų galiojimo laiko jie niekada netikrina, nes tai daro kitas šeimos narys, tuo tarpu šį atsakymo variantą pasirinko tik 11 proc. moterų. Kiek daugiau nei penktadalis vyrų atsakė, jog jie vaistų atsargų namuose išvis neturi, namuose vaistų atsargų nekaupia ir 17 proc. moterų.

Atlikus „Gintarinės vaistinės" vaistininkų apklausą, paaiškėjo, jog gyventojams dažniausiai prireikia virškinimą gerinančių preparatų, taip pat preparatų nuo apsinuodijimo bei skausmo. Vaistininkai atkreipė dėmesį, jog vis dažniau pasitaiko įvairių alerginių reakcijų dėl maisto produktų, skalbimo priemonių, todėl populiarūs ir priešalerginiai preparatai. „Šiuos išvardintus preparatus tikslinga turėti kiekvienoje vaistinėlėje. Taip pat pirmosios pagalbos suteikimui būtina turėti antibakterinio skysčio, pleistrų  bei tvarsčių komplektą. Be to, kiekviena šeima taip pat turėtų atsižvelgti į dažniausiai šeimoje pasitaikančias ligas ir pasirūpinti preparatais būtent nuo jų", - teigia „Gintarinės vaistinės" atstovė.

Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai" gyventojų reprezentatyvi apklausa buvo atlikta rugsėjo 16-28 dienomis. Jos metu buvo apklausti 1028 respondentai iš visos Lietuvos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis