Kokie kontraceptikai ypač teigiamai veikia gimdos gleivinę?

Anot gydytojos ginekologės, kontraceptikai gali ne tik saugoti nuo nėštumo, bet ir spręsti kitas problemas, tarkim, mažinti kraujavimą.

Žaneta Kasilovskienė
Žaneta Kasilovskienė
Asmeninio archyvo nuotr.
Nuo tada, kai Europoje pasirodė pirmosios kontraceptinės tabletės, praėjo daugiau nei 50 metų, tačiau mokslininkai ir toliau daug dėmesio skiria jų tobulinimui. Apie naujausias kontracepcijos tendencijas klausiame Medicinos mokslų daktarę ginekologę Žanetą Kasilovskienę.

Prieš 50 metų svarbiausias kontraceptikų tikslas buvo apsaugoti nuo neplanuoto nėštumo. Kokie tikslai keliami dabar?
Svarbiausias kontraceptikų tikslas buvo, yra ir bus - kuo geresnė apsauga nuo nėštumo. Pastaraisiais metais keliami ir nauji uždaviniai - kad kontraceptikas būtų kuo geriau toleruojamas ir sukeltų kuo mažiau pašalinių reiškinių. Todėl ieškoma medžiagų, savo sudėtimi kuo artimesnių natūraliai moters kiaušidėse gaminamiems hormonams. Be to, siekiama sukurti tokius preparatus, kuriuos būtų galima taikyti ir gydymo tikslu.

Kompanijos „Bayer" mokslininkai didžiuojasi pirmieji sukūrę kontraceptines tabletes su estradioliu. Kuo jos ypatingos?
Tai iš tikrųjų svarus atradimas, galima sakyti, perversmas kontraceptologijos srityje. Nuo tada, kai buvo sukurtos pirmosios kontraceptinės tabletės, nuolat siekiama sumažinti juose esančią hormonų dozę ir pašalinių poveikių riziką. Galiausiai prieita riba, kai dozės mažinti tapo nebeįmanoma - preparatas prarastų veiksmingumą. Todėl mokslininkams teko ieškoti kitų būdų, kaip patobulinti kontraceptikus. Po ilgamečių tyrinėjimų sukurta estradiolio formulė - ši savo poveikiu prilygsta natūraliam estrogenui, gaminamam moters kiaušidėse. Estradiolį kepenų fermentai skaido taip pat, kaip ir natūralų estrogeną. Tabletėse pakanka mažesnės jo dozės, todėl pasireiškia mažiau pašalinių reiškinių.

Ar gali kontraceptikai daryti teigiamą poveikį gimdos gleivinei, mėnesinėms?
Beveik visi kontraceptikai teigiamai veikia gimdos gleivinę: slopina jos išvešėjimą, neleidžia formuotis polipams, plisti endometriozei. Vis dėlto kai kurie progestinai, įeinantys į kontraceptikų sudėtį, veikia gimdos gleivinę ypač veiksmingai.

„Bayer" sukurtose kontraceptinėse tabletėse esantį estradiolį darniai papildo progestinas dienogestas. Tai užtikrina patikimą kontracepciją, švelnų poveikį medžiagų apykaitai, gerą mėnesinių ciklo kontrolę. Be to, šios tabletės itin veiksmingai mažina menstruacijų kraujavimą ir gali būti skiriamos gausioms mėnesinėms gydyti.

Kuo skiriasi vienfazis ir daugiafazis (kintamas) kontraceptikų vartojimo režimas?
Vienfazis vartojimo režimas pagrįstas paprastu principu - kiekvieną dieną moteris gauna vienodą hormonų, slopinančių kiaušidžių funkciją, dozę. Tai gana patogu, nes, praleidus vieną tabletę, dozė nebus iškraipyta. Kitą dieną bus galima išgerti dvi tabletes. Tačiau natūralus ovuliacinis moters ciklas yra banguojantis, hormonų kiekis kraujyje nuolat kinta. Siekiant atkartoti šį natūralų ciklą, sukurtos daugiafazės kontraceptinės tabletės, kuriose hormonų kiekis yra skirtingas.

Kontraceptinės tabletės su estradioliu ir dienogestu sukurtos remiantis būtent šiuo principu. Jose kintamas veikliųjų medžiagų kiekis atkartoja natūraliai moters organizme vykstančius hormonų procesus. Tai svarbu moteriai, norinčiai, kad apsisaugojimo priemonė būtų ne tik veiksminga, bet ir artima įprastam jos ciklui.

Kompanija „Bayer" remia šią publikaciją ir kviečia aplankyti interneto svetainę www.prisimink.lt, skirtą pastoti planuojančioms, besilaukiančioms, neseniai pagimdžiusioms arba kontraceptines priemones vartojančioms moterims.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis