Kuo organizmui naudingas šaltas dušas?

Peršalote? Lįskite po šaltu dušu, pataria sveikuoliai.

Lietuvos sveikuolių asociacijos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė savo dienos be vėsaus dušo neįsivaizduoja. „Jei reikia daugiau energijos, maudausi po šaltu vandeniu, jei ketinu dieną praleisti ramiau, užtenka ir drungno vandens, - sako ji. - Šaltas dušas - pirmas mūsų vaistas nuo peršalimo. Vos tik ima kilti temperatūra, mano 11 metų sūnus iškart lenda po šaltu dušu. Jei vieno karto neužtenka, lenda ir kitą dieną."

Nupurtė? Nurimkite - šaltą dušą kaip priemonę imunitetui stiprinti ir peršalimui gydyti jogai naudoja jau 5000 metų. Vakarų pasaulyje šalto vandens terapiją pirmasis pradėjo propaguoti vokiečių kunigas Sebastinas Kneippas XIX amžiuje. Jis teigė, kad maudynės šaltoje upėje padėjo jam išsigydyti mirtiną plaučių ligą. Tiesa, jo sukurtas metodas buvo labiau grįstas ne šaltu, o kontrastiniu maudymusi.

Šiais laikais šalto dušo naudą patvirtina ir tyrimai. 1987 m. Skandinavijoje atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, šešis mėnesius maudęsi po šaltu dušu, kur kas rečiau sirgdavo peršalimo ligomis nei kontrolinė grupė.

Berlyno plaukikų tyrimas parodė, kad maudynės šaltame vandenyje  padidina natūralaus antioksidanto glutaniono kiekį kraujyje. Be to, šie plaukikai perpus rečiau serga kvėpavimo takų ligomis.

Mitas ir tai, kad šaltas dušas - didžiausias seksualumo priešas. Gal jis ir priverčia laikinai susitraukti kai kurias vyrų kūno dalis, tačiau tikrai nekenkia nei vaisingumui, nei seksualumui. Priešingai - Londono trombozių tyrimo instituto duomenimis, jis ne tik gerina kraujotaką, bet ir skatina sėklides gaminti daugiau spermos.

Labai naudingas šaltas vanduo ir odai - gerina jos kraujotaką, stangrina, mažina celiulitą, ji ne taip sausėja, kaip maudantis po karštu dušu.

Ypač teigiamas šalto vandens poveikis - savijautai: suteikia žvalumo, energijos, gerina nuotaiką.

Kaip prisiversti?
Yra įvairios metodikos, kaip palaipsniui nusiprausti po šaltu dušu, tačiau iš tiesų visai nebūtina to daryti visu šimtu procentų. Nusiprausti prakaitą ir išsiplauti galvą galite kaip visada, o šaltu dušu persiliekite jau baigdami praustis. Dar geriau - kontrastinis dušas: karštą keiskite šaltu, taip kelis kartus, baikite šaltu. Būtinai kiškite po srove ir galvą. Kontrastinis dušas suaktyvina kraujotaką, mažina celiulitą, suteikia energijos. Jei dušo galvutė nuimama, pradėkite persiliejimą vienoje kūno pusėje, nuo pėdų kilkite aukštyn, pasiekite viršugalvį ir leiskitės žemyn kita kūno puse.

Kam netinka?
Nelabai šaltą dušą mėgsta itin liesi žmonės, bet tai nereiškia, kad jis jiems visai netinka. Galite apsieiti be jo ir tomis dienomis, kai patiriate daug streso - šaltas vanduo papildomas šokas organizmui, ne visada to reikia. Atkreipkite dėmesį, ar greitai po šalto dušo sušylate - jei tai trunka ilgiau nei 5 minutes, gali būti, kad jums reikia kiek šiltesnio vandens. Atsargiai, jei jūsų padidėjęs kraujospūdis. Būtinai keiskite dušo galvutę kas 6 mėnesius, tyrimai rodo, kad net 20 proc. dušo galvučių yra užterštos mikobakterijomis. Tokiu atveju bet koks - tiek šaltas, tiek karštas dušas gali atnešti daugiau žalos nei naudos.

Tekstui parengti naudota Gene Stone knygos „Sveiko gyvenimo paslaptys iš viso pasaulio" („Alma littera")

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis