Žinoma dietologė perspėja: madingos dietos – akių dūmimas

Mitai apie dietas, nuo kurių stebuklingai krenta antsvoris, dietologams kelia šypseną. Daugelio akyse jos įžiebia viltį ir ryžrą, tačiau profesionalai iš anksto gali pasakyti istorijos pabaigą: pradžioje svoris gal kiek ir nukris, bet po kurio laiko sugrįš. Dažniausiai - su kaupu.

Svetimos dietos nepadeda

Edita Gavelienė
Edita Gavelienė
Pirmosios Lietuvoje specializuotos dietologijos klinikos „Dietos sistema” įkūrėja, medicinos mokslų daktarė Edita Gavelienė gali pripasakoti daugybę istorijų su ta pačia pabaiga. „Teoriškai kiekvienas žino – reikia mažiau valgyti. Bet tai nėra taip paprasta, nes į lieknėjimo mechanizmą yra įsišakniję daugybė kitų dalykų. Pavyzdžiui, paveldimumas, emocinė situacija. Dažnai gausiau valgoma ne šiaip sau ir ne tik dėl to, kad jaučiamas alkis. Dietų efektas juntamas tik tada, kai gydytojas profesionalas nustato individualias priežastis ir sudaro konkrečiam žmogui tinkančią dietą”, - sakė dietologė.

Gydytojai, dirbantys su paciento svorio korekcija, stengiasi kaip nors sumažinti kalorijų kiekį žmogaus racione, todėl sukuria tik jam skirtą mitybos planą. Jei tas planas skirtas įžymybei ir pasiteisino, jis greitai virsta mitu, pavadintu žinomos personos vardu – Aniston, Pugačiovos ir pan. Dieta iškart įgauna komercinį atspalvį – ją galima platinti ir iš to gyventi. Taip atsiranda universalios dietos, nors jos iš pradžių, kaip ir dera, buvo taikytos konkrečiam asmeniui. Aniston ir Pugačiovai toji dieta buvo veiksminga, tačiau tai nereiškia, kad ir kitas žmogus sulieknės.

Mitybos specialistai vis garsiau kalba apie tai, kad universalios dietos neveikia – jos negydo ir nepašalina priežasties, dėl kurios žmogus storėja. Nustojus laikytis dietos dažnam pasireiškia „jojo” efektas – svoris grįžta. Ir tas sugrįžimas turi daugiau žalos nei svorio nelietimas išvis.

Taigi, tos Aniston ar Pugačiovos, slyvų ar obuolių dietos neturi ilgalaikio poveikio. Kiekvienas žmogus yra individualus, pradedant genetika, šeima, gyvenamąja vieta, socialine padėtimi ir baigiant aplinkos įtakota jo fizine ir emocine būkle. Todėl ir maitinimosi planas turėtų būti sudaromas kiekvienam individualiai.
„Kalbėdami apie individualią dietą, stengiamės žodžio „dieta” išvis nevartoti, nes jis yra įgavęs neigiamą atspalvį. Beje, „dieta” graikiškai reiškia gyvenimo būdą, gyvenseną, mitybos būdą” , - pastebėjo E. Gavelienė.

Svoris grįš greičiau nei krito
Laikantis dietos kiekvienas numestas kilogramas truputį sulėtina bazinę medžiagų apykaitą.
„Jei per 10 dienų, dantis sukandę, pasiekėte savo idealią kūno masę (tarkime, jei antsvoris tebuvo 5–6 kg) ir džiaugiatės rezultatu, nepamirškite, kad to pasiekėte per labai trumpą laiką. Organizmas suprato, kad jūs sumažinote savo bazinį kalorijų poreikį, o pasąmonė šnabžda, kad jau galite valgyti ir kitaip… Tame sumažėjusiame kalorijų fone netgi pradėjus valgyti tiek pat, kiek iki dietos pradžios, svoris pradeda grįžti greičiau nei buvo nukritęs. Fiziologiškai tai atsitinka dėl sumažėjusios bazinės medžiagų apykaitos.

Organizmas stengiasi apsisaugoti nuo bado. Bado sąlygomis, kai trūksta maisto medžiagų, organizmas stengiasi išsaugoti gyvybines funkcijas, lėtėja medžiagų apykaita. Galima sakyti, kad organizmas ruošasi pasaulio pabaigai… Bet pasaulio pabaigos nebuvo ir žmogus vėl pradėjo valgyti sočiai. Organizmas tokiais atvejais išmoksta kaupti atsargas „juodai dienai”, svoris pradeda didėti riebalinio audinio sąskaita. O žmogui atrodo, kad jis valgo lyg ir tiek pat, lyg ir pajuda, pasportuoja, galėtų raumenys didėti, bet didėja tik riebalinis sluoksnis. Kodėl? Nes riebalinis sluoksnis yra geriausias energinis substratas, jame yra tankiausiai susikaupusios kalorijos. Kai organizmas vėl ruošiasi badavimui, iš suvalgomo maisto yra gaminamas riebalinis audinys. Tokia yra žmogaus fiziologija”, - pasakojo dietologė.
Badavimo ir „universalių” dietų pasekmės gali būti dar blogesnės – jei organizmas negauna visų reikalingų medžiagų, gali sutrikti širdies darbas, išsivystyti kitos ligos.

Manoma, kad organizmas turi gauti apie 26 žinomas maistines medžiagas. Tam yra sukurtos maisto piramidės, aiškinama, kiek ir kokio žmogus turi suvalgyti maisto, kad būtų sveikas ir energingas. Eilinė „universali” dieta dažniausiai yra skurdi kalorijų atžvilgiu – trūksta riebalų, angliavandenių ir baltymų. Jos dažniausiai monotoniškos kitų maistinių medžiagų atžvilgiu – neužtikrina visos reikalingų medžiagų įvairovės. Jei toks maitinimasis užsitęsia per ilgai – lauk komplikacijų. Kenksminga pagal vieną dietą maitintis ilgiau nei 7 dienas. Gali išryškėti kokių nors maisto medžiagų stokos požymiai.

Per savaitę - 1 kilogramas
Liūdniausia, kad tokios „universalios” dietos didina nusivylimą savimi. Jų pasekmė - blogėjanti psichologinė savijauta. Dažnai žmogus sako: „Išbandžiau viską, bet vėl priaugau svorio. Man sunku laikytis dietos…”
„Lieknėjimo tikslas - didinti pasitikėjimą savimi, gerinti gyvenimo kokybę. Tokiems žmonėms tampame ir psichologais. Kartu su pacientu dalijamės atsakomybe už rezultatą. Tai padeda žmogui patikėti savimi ir gydytoju, padeda vykdyti rekomendacijas. Mūsų tikslas – priversti žmogų pamatyti, kaip jis maitinasi, kaip gyvena, kokie jo įpročiai. Pakišame jam po nosimi veidrodį. Dietologo tikslas nėra stovėti prie paciento šaldytuvo ir kaip velniukui šnabždėti į ausį perspėjimus – jis pats turi užsiauginti tokį velniuką, kuris jį perspės to nedaryti”, - aiškino gydytoja dietologė.

Pasak jos, būna, kad gydytojai klysta, būna, kad pacientai meluoja. Tačiau gydytojai objektyviai mato, ar žmogus laikėsi nurodymų: „Ne iš akių – turime kūno sudėties analizatorius, kurie viską išduoda. Šį aparatą galima pavadinti savotišku melo detektoriumi. Juo ištyrus, gydytojas supranta, ar pacientas, tarkime, gėrė pakankamai skysčių – tai įvertinama pagal audinių kaitą”.

Gydytoja E. Gavelienė nepataria eksperimentuoti su dietomis. Tiems ir toms, kurie tikrai nori atsikratyti antsvorio, ji pataria kreiptis į medikus. Kilogramai netirps kaip sniegas pavasarį, bet svoris mažės stabiliai ir užtikrintai. Normalu per savaitę atsikratyti vieno kilogramo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis