Kaip turi būti teikiama nemokama odontologinė pagalba

Kam ir kur teikiama nemokama odontologinė pagalba? Už ką moka ligonių kasos, už ką turi primokėti pacientas? Kas turi teisę į nemokamą dantų protezavimą? Kokia suma bus kompensuota, jei dantis protezuosiu savo lėšomis? Tai klausimai, kuriuos dažniausiai užduoda pacientai.

Konsultuoja Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Vitkauskienė

Apie pirminę odontologinę pagalbą

Kam teikiama nemokama odontologinė pagalba? Kur reikia kreiptis dėl nemokamos odontologinės pagalbos?
Pirmiausiai žinotina, kad nemokamos, o tiksliau – ligonių kasų apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis – sveikatos priežiūros, taip pat ir odontologo, paslaugos gali būti teikiamos tik privalomuoju sveikatos draudimu draustiems asmenims. Kreiptis reikia į gydymo įstaigą, prie kurios asmuo yra prisirašęs, ir susižinoti, kur galima gauti ligonių kasos apmokamas odontologo paslaugas.
Paprastai pirminio lygio odontologo paslaugos, kaip ir šeimos gydytojo paslaugos, teikiamos toje pačioje įstaigoje.  Jei įstaigoje odontologo nėra, ji turi informuoti, koks odontologijos kabinetas ir kur teikia nemokamas odontologines paslaugas prirašytiems toje įstaigoje asmenims. Žinotina, kad teritorinė ligonių kasa (TLK) moka gydymo įstaigai už pirmines odontologines paslaugas  pagal įstaigoje prisirašiusių gyventojų skaičių, t. y. nepriklausomai nuo to, kiek kartų jos pacientai lankėsi pas odontologą ir ar iš viso lankėsi.

Kokios yra pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugos?
Šioms paslaugoms priskiriamas dantų ėduonies gydymas, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas,  ikivėžinių ligų įtarimas, vaikų dantų ėduonies profilaktika, sąkandžio anomalijų išaiškinimas ir profilaktika, laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas ir kt.

Ar tikrai už dalį poliklinikoje teikiamų odontologo paslaugų pacientui reikia sumokėti?
Gydantis dantis iš tiesų už kai ką reikia mokėti: pavyzdžiui, už plombines ar kitas odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Taigi, ligonių kasa sumoka už gydytojo darbą, o pacientas sumoka už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones.
Išimtis taikoma vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims. Tada būtina pateikti gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą, kurioje nurodyta, kad asmuo yra valstybės remiamas ir gauna socialinę pašalpą.

Apie dantų protezavimą

Manoma, kad PSDF lėšomis kompensuojamas dantų protezavimas atliekamas tik pensinio amžiaus žmonėms. Ar tikrai? Kas turi teisę į kompensuojamą dantų protezavimą?
Tokią teisę turi šie apdraustieji:
- asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius,
- vaikai iki 18 metų,
- asmenys, pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais.

Nuo ko pradėti?
* Pirmiausia reikia keiptis į gydymo  įstaigos, prie kurios žmogus yra prisirašęs, gydytoją odontologą. Gydytojas nustato, ar asmeniui gali būti teikiamos kompensuojamos dantų protezavimo paslaugos. Beje, galima kreiptis ir į kitos gydymo  įstaigos gydytoją odontologą, bet tokiu atveju už suteiktą konsultaciją reikės sumokėti.
* Nustatęs, kad asmuo atitinka indikacijas dantų protezavimui, gydytojas odontologas jam pateikia išvadą (raštu forma 027/a).
* Tuomet, norėdamas gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas, gydymo įstaigai, kurioje yra prisiregistravęs, pacientas turi pateikti šiuos dokumentus:
- prašymą įrašyti į dantų protezavimo laukiančiųjų sąrašus,
asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba tapatybę patvirtinančią kortelę),
dokumentą, įrodantį teisę gauti dantų protezavimo paslaugas (pensininko arba neįgaliojo asmens pažymėjimas),
- gydytojo odontologo išvadą dėl dantų protezavimo reikiamumo (forma 027/a).
Paciento dokumentus gavusi įstaiga pateikia gautą prašymą TLK, o ši įtraukia pacientą į savivaldybės gyventojų, laukiančių dantų protezavimo paslaugų, sąrašą. Sąrašas sudaromas pagal prašymų užpildymo datą. Kiekvienas įtrauktas į sąrašą asmuo gauna pranešimą apie savo numerį eilėje.
Vaikams, įtrauktiems į sąrašą, dantys protezuojami be eilės.

Ką reikėtų daryti gavus tokį pranešimą?
Gavus pranešimą, reikia apsispręsti: arba nelaukti, kol ateis eilė ir pakvietimas protezuoti dantis, ir pačiam sumokėti už protezavimą, arba laukti, kol ateis eilė ir asmuo gaus pakvietimą protezuoti dantis, o paslaugos bus iš karto kompensuojamos.
Abiem atvejais protezavimo išlaidos kompensuojamos tik atėjus eilei, t. y. asmeniui teisės akto nustatyta tvarka įgijus teisę į kompensaciją.

Nemažai pacientų, nenorinčių laukti eilėje, už dantų protezavimą sumoka patys, o kompensavimo galimybių ieško vėliau. Kokius dokumentus ir kam pateikti, kad išlaidos būtų kompensuotos? 
Jei žmogus nusprendžia nelaukti, kol ateis eilė, ir už dantų protezavimą sumoka pats, reikia kreiptis į TLK dėl kompensavimo pateikiant:
- prašymą kompensuoti šias išlaidas, jame turi būti nurodyta asmeninė sąskaita banke, į kurią bus pervedamos lėšos;
- sąskaitos originalą, kur turi būti išskirta suma, kompensuotina iš PSDF biudžeto;
pranešimą apie asmens įtraukimą į laukiančių dantų protezavimo sąrašą (pranešimo dublikatą, jei savojo pranešimo neišsaugojote, išduos teritorinės ligonių kasos darbuotojas).
Tuomet, atėjus eilei, TLK išsiųs pranešimą apie kompensavimą ir perves kompensaciją į nurodytą asmeninę sąskaitą banke.
Jei pacientas nusprendžia laukti savo eilės, tenka laukti TLK pranešimo. Sulaukusiam savo eilės žmogui TLK paštu išsiunčia pažymą apie teisę gauti dantų protezavimo paslaugas ir sveikatos priežiūros įstaigų, su kuriomis TLK sudarė sutartis dėl dantų protezavimo paslaugų išlaidų kompensavimo, sąrašą.  Gavus tokią pažymą, reikia ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo jos išsiuntimo datos kreiptis į vieną iš sąraše nurodytų gydymo įstaigų, ten ir bus atliekamas protezavimas.
Žinoma, pasitaiko, kad dėl sveikatos būklės ar kitų svarbių priežasčių žmonės nori atidėti protezavimą. Tuomet reikia pateikti TLK protezavimo atidėjimo prašymą (ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo kvietimo protezuoti dantis išsiuntimo datos) ir gydytojo išvadą apie sveikatos būklę, trukdančią protezuoti dantis. Protezavimo data suderinama iš naujo.
Jei per tris mėnesius dėl dantų protezavimo nesikreipiama arba nesikreipiama dėl paslaugos atidėjimo, žmogus išbraukiamas iš sąrašo ir praranda teisę gauti kompensuojamas dantų protezavimo paslaugas.

Kokios šiuo metu eilės?
Kaip ir kai kurioms kitoms paslaugoms, kompensavimui, eilės skirtingos skirtinguose regionuose. Laikotarpis, kurį asmeniui tenka laukti eilėje dantų protezavimo paslaugoms gauti, priklauso nuo kasmet skiriamų PSDF biudžeto lėšų dantų protezavimo paslaugų išlaidoms kompensuoti ir nuo to, kurioje savivaldybėje jis gyvena – tenka laukti nuo vienerių iki kelerių metų.

Ar numatyta maksimali kompensuojamų išlaidų suma?
Dantų protezavimo paslaugų išlaidos kompensuojamos pagal faktines išlaidas, bet apribojimų yra. Pensininkams, nedarbingiems arba iš dalies darbingiems asmenims šiuo metu kompensuojama iki 1157 litų. Kai kuriais atvejais (asmenims, kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm storio) kompensuojama iki 3560 litų. Vaikams kompensuojama iki 3560 litų, bet ne daugiau už faktines išlaidas.

Ar ne per mažai kompensuojama?
Medicinos pagalbai, gydymui, taip pat ir dantų protezavimui, lėšos skiriamos kasmet – skiriama tiek, kiek leidžia PSDF biudžeto galimybės. Kai neužtenka iš PSDF biudžeto skiriamos kompensacijos šioms paslaugoms, pacientui tenka primokėti. 

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis