Kas turi išduoti siuntimą laboratoriniam tyrimui atlikti?

Vilniaus teritorinė ligonių kasa (Vilniaus TLK ) pastaruoju metu sulaukia pacientų skundų dėl to, kad jie be reikalo yra siuntinėjami nuo vieno gydytojo pas kitą, kol gauna laboratoriniams tyrimams būtinus siuntimus. Kas turi išrašyti siuntimą tokiems tyrimams atlikti – šeimos gydytojas ar gydytojas specialistas?

Vilniaus TLK informuoja, kad gydytojo specialisto konsultacijų išlaidos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų. Todėl jei privalomuoju sveikatos draudimu apdraustas pacientas nori gauti nemokamą specialisto konsultaciją, privalo turėti gydytojo siuntimą.

Siuntimas – tai gydytojo kreipimasis į kitą gydytoją, siekiant pasikonsultuoti dėl paciento sveikatos būklės, diagnozės nustatymo ar patikslinimo, gydymo taktikos (pradėti, pratęsti, pakeisti ar nutraukti pradėtą gydymą) ar darbingumo. Siunčiant pacientą užpildoma Nr. 027/a arba Nr. 028-1/a ar laisvo pavyzdžio forma. Siuntimą išduodantis gydytojas nurodo siuntimo galiojimo laiką, kuris negali būti ilgesnis kaip 30 dienų. Galiojimo laikas skaičiuojamas, kol pacientas užregistruojamas gydytojo specialisto priėmimui arba įregistruojamas į eilę asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti.

Apsilankymo pas gydytoją specialistą metu atliekami pagal šio gydytojo kompetenciją pacientui būtini tiriamieji bei gydomieji veiksmai ir raštu teikiami patarimai siuntusiajam gydytojui. Svarbu žinoti ir tai, kad už gydytojo konsultanto skirtus tyrimus pacientui mokėti nereikia – ligonių kasos gydymo įstaigoms už specialistų suteiktas konsultacijas apmoka patvirtintomis bazinėmis kainomis.

Siuntimą ambulatorinėms paslaugoms gauti pas specialistus išduoda šeimos gydytojas, siuntimų tvarka reglamentuota sveikatos apsaugos ministro įsakymais. Išduodamas siuntimą šeimos gydytojas privalo į siuntimą įrašyti atliktų tyrimų rezultatus, konsultavusių specialistų išvadas ir datas.

Laboratorinius tyrimus, numatytus Šeimos gydytojo normoje, esant reikalui, nemokamai turi atlikti šeimos gydytojas.

Šeimos gydytojo kompetencijai priskiriami: bendras kraujo, šlapimo, gliukozės, cholesterolio kiekio kraujyje, c-reaktyviojo baltymo koncentracijos arba eritrocitų nusėdimo greičio tyrimai. Šeimos gydytojai taip pat nustato ir vertina kalio, natrio kiekį kraujo serume, kreatinino ir šlapalo kiekį (urea), atlieka gliukozės toleravimo mėginį.

Be to, nuo šių metų balandžio 1 d. šeimos gydytojo kompetencijai priskiriami šie nauji laboratoriniai tyrimai: kepenų fermentų (ALAT, ASAT, GGT, šarminė fosfozė), bilirubino, skydliaukės hormonų (TTH, FT4), prostatos specifinio antigeno (pacientams po prostatektomijos), mikroalbuminurijos, geležies kraujyje nustatymo. Šeimos gydytojo kompetencijai priskirtas ir specialusis ligonio ištyrimas: neurologinis, oftalmologinis (įskaitant regėjimo aštrumo, spalvų skyrimo nustatymą, vokų akių gleivinės, ašarų latakų, vyzdžio ir rainelės apžiūrą, akispūdžio matavimą, akių dugno apžiūrą tiesioginės oftalmoskopijos būdu), nosies, ausų ir gerklės, dermatologinis, chirurginis, ortopedinis, akušerinis ir ginekologinis. Todėl šeimos gydytojas privalo išduoti siuntimą konsultuoti ir gydyti tik neaiškiu, jo kompetencijai nepriskirtu atveju.

Tačiau kartais su šeimos gydytojo siuntimu pas gydytoją specialistą atvykęs pacientas vėl yra siunčiamas pas šeimos gydytoją, kad gautų dar vienam laboratoriniam tyrimui būtiną siuntimą. Vilniaus TLK informuoja, kad tokiais atvejais gydytojas specialistas yra neteisus: jei jis nusprendžia, kad toks tyrimas pacientui būtinas, jis pats ir privalo atlikti visus gydomuosius ir tiriamuosius veiksmus – neatsižvelgiant į tai, kad kai kurie laboratoriniai tyrimai yra priskirti šeimos gydytojo kompetencijai. Pacientas negali būti siunčiamas atgal pas šeimos gydytoją vien tik tyrimui atlikti. Tokiu atveju tyrimas turi būti atliktas gydytojo specialisto konsultacijos metu ir už tyrimą iš paciento negali būti imamas mokestis.

Pacientas neturi kentėti dėl to, kad tarpusavyje bendros kalbos dėl siuntimų išrašymo neranda asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai.

Todėl Vilniaus TLK kreipiasi į gyventojus: jeigu kyla klausimų dėl siuntimų pas gydytojus išdavimo tvarkos arba jeigu be reikalo esate siuntinėjami nuo vieno gydytojo pas kitą, prašome apie tai klausti arba pranešti tel. (8 5) 212 0000, 8 700 88 888, (8 5) 266 1338, (8 5) 266 1333, el. paštu vitlk@vlk.lt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis