Hormoninės tabletės mažina norą mylėtis ir stiprina PMS? Gydytojo komentaras

Kiek laiko galima vartoti kontraceptines tabletes? Kam jos tinka? Kiek laiko galima vartoti ir kada liautis, jei planuojame pastoti? Ar jos saugios?

Konsultuoja gydytojas ginekologas medicinos mokslų daktaras Genadijus Kravčenka

Ar būtina kreiptis į gydytoją prieš pradedant vartoti kontraceptines tabletes, kad šis išrinktų tinkamiausias?

Sakyčiau, ir taip, ir ne. Pas gydytoją svarbu apsilankyti prieš pradedant vartoti tabletes tam, kad šis atliktų sveikatos tyrimus ir pasakytų, ar galima jas gerti. Šias apsaugos priemones gali vartoti tik visiškai sveika moteris, kuri taisyklingai gyvena, sportuoja, nerūko. Optimaliausias amžius kontraceptinėms tabletėms yra iki 35-erių metų. Aišku, galima ir ilgiau, bet moters sveikata turėtų būti ideali. Ji turėtų nerūkyti arba rūkyti labai mažai, nes rūkymas didina kraujo krešėjimą ir trombozės tikimybę. Nors tai reta liga, bet rūkančioms ji pasitaiko dažniau. Tabletės taip pat nedaug, bet padidina trombozės tikimybę. Bet jeigu niekas šeimoje nesirgo tromboze, o moteris yra sąlyginai jauna ir nerūko, ir gydytojas, atlikęs tyrimus, leido vartoti kontraceptines tabletes, tuomet jas galima gerti nesibaiminant dėl sveikatos.

Kiekviena gerianti tabletes moteris (kaip ir nenaudojanti jokių apsaugos priemonių) turėtų kartą per metus apsilankyti pas gydytoją ginekologą ir pasitikrinti savo sveikatą. Pas gydytoją reikia apsilankyti ne dėl to, kad šis parinktų kontraceptines tabletes, o dėl savo pačios saugumo - išsiaiškinti, ar tabletės yra tinkamas apsaugos būdas.

Minėjote, kad prieš pradedant vartoti kontraceptines tabletes gydytojas atlieka tyrimus. Kokius?

Pirmiausia gydytojas išsiaiškina šeimos ir pačios moters sveikatos istoriją: ar nėra giminėje paveldimų ligų, kurios gali ne dabar, bet ateityje pasireikšti, pavyzdžiui, diabeto, trombozės. Taip pat atlieka bendrą apžiūrą (svoris, jo indeksas, kraujospūdis, cukraus kiekis kraujyje, jeigu šeimoje yra sergančiųjų diabetu), patikrina, ar nėra gimdos, jos kaklelio, krūtinės pakitimų, paima tepinėlį onkocitologiniam tyrimui (šį tyrimą nuo pat lytinio gyvenimo pradžios verta atlikti kasmet). Jeigu ginekologiškai sunku įvertinti kiaušidžių ir gimdos būklę, tuomet atliekamas echoskopijos tyrimas.

Kodėl kontraceptines tabletes geriausia vartoti tik iki 35-erių?

Nuo 35-erių padidėja trombozės rizika. Tai amžius, kai moteris turėtų stabtelėti ir dar kartą išsitirti bei išsiaiškinti, ar gali gerti tabletes. Jeigu aktyviai sportuoja, yra sveika, neturi žalingų įpročių, gali ir iki klimakso gerti tabletes. Svarbiau ne amžius, o moters sveikata ir gyvenimo būdas.

Kartais moterys skundžiasi, kad negali gerti tablečių dėl šalutinių reiškinių (tepa, pakraujuoja, beria). Ar tai reiškia, kad kontraceptinės tabletės tinka ne visoms?

Taip, dar yra kiekvieno organizmo reakcija į kontraceptines tabletes. Savo pacientėms, kurios pirmą kartą pradeda gerti tabletes, visada sakau, kad orientyras yra antras mėnuo. Iš pradžių organizmui kas nors gali nepatikti, gali tepti, pykinti. Šių dalykų išsigąsti nereikėtų, nes taip būna. Jeigu antrą mėnesį viskas gerai, švaru, netepa, nepykina, savijauta lygiai tokia pati, kaip buvo prieš pradedant gerti tabletes - vadinasi, viskas gerai. Nustoti vartoti tabletes reikėtų, jeigu atsirado migreninių skausmų (kokių anksčiau nėra buvę), bėrimas ir jis yra tikrai susijęs su kontraceptinėmis tabletėmis, t. y. atsirado kelios dienos, kai buvo išgerta pirma tabletė. Man dirbant yra buvę, kad moterys skundžiasi, jog nuo tablečių išbėrė kūną, bet paaiškėja, kad tabletes jos geria jau metus. Vadinasi, priežastis kita. Kartais netinka tik vieno ar kito gamintojo tabletės, bet pasitaiko, kad moteris negali gerti jokių.

Teko skaityti, kad kontraceptinės tabletės yra gana naujas vaistas ir neaišku, kokį poveikį mums turės senatvėje.

Tai nėra jau toks naujas reiškinys. Jos pradėtos vartoti maždaug 1953 m., pusė amžiaus jau praėjo. Ir kontraceptinių tablečių yra jau trys kartos. Šiuolaikinės tabletės yra saugesnės, švaresnės, geresnės. Neperspektyvūs, nesaugūs vaistai greitai „miršta". O jeigu vaistas geras, tuoj pat rinkoje atsiranda daug vaistų, turinčių panašų poveikį. Žiūrėkite, kiek daug vaistų yra tos pačios paskirties kaip ir aspirinas. Kontraceptinių tablečių pasiūla didėja, gerėja kokybė, nors neišvengiama tam tikrų minusų. Ar vaistas saugus, paaiškėja gana greitai, dažnai net ir dešimtmečio neprireikia.

Aišku, jis turi būti tinkamai vartojamas.

Žmonės, ko gero, labiausiai bijo žodžio „hormoninės"?

Taip, nes iškart įsivaizduoja hormonų prikimštą kultūristą, kuris „ryja" hormonus ir auga tarsi koks broileris. Hormonai - tai medžiagos, kurios organizme atlieka vienokias ar kitokias funkcijas. Tai panašu į insuliną. Kai žmogus serga diabetu, leidžiasi insulino ir gyvena galbūt ilgiau už sveiką žmogų. Iki insulino eros diabetikai ilgai neišgyvendavo. Hormonų yra įvairių ir juos galima vartoti kaip vaistus.

Kas gydoma hormoninėmis tabletėmis?

Kartais kontracepcinių priemonių skiriama ir gydyti. Jos gali būti skiriamos, jei moteris gausiai kraujuoja per mėnesines, skausmingų mėnesinių, kurios būdingos ypač jaunoms merginoms. Geriant šias tabletes mėnesinės būna ne tokios gausios, sveikesnės, nes į gimdą išsiskiria mažiau aktyvių medžiagų ir ji pati mažiau spazmuoja. Jos gali būti skiriamos ir vyresnėms moterims, kurioms nereikalinga kontracepcija. Mat apie 40-uosius gyvenimo metus neretai mėnesinės tampa gana gausios, kartais net ir gimdą tenka pašalinti. Australai apskaičiavo, kad jų šalyje dėl įvairių priežasčių, tarp jų ir dėl kraujavimo, kas trečiai 50-metei pašalinta gimda.

Hormoninės tabletės veiksmingos ir gydant cistas (funkciniai gerybiniai augliukai, kurie patys užauga ir išnyksta). Turėjau jauną pacientę, kuri būdama 22 metų jau patyrė dvi cistų operacijas. Jai jos neaugdavo tik tada, kai gerdavo kontraceptikus. Aišku, jei auglys tikras, šių tablečių vartoti negalima.

Šios tabletės tinkamos ir endometriozės profilaktikai. Taip pat pastebėta, kad kontraceptines tabletes vartojančios moterys rečiau serga lytinių takų peršalimo ligomis, nes sutirštėja gleivių kamštis gimdos kaklelyje, geriau apsaugoma gimda. Kontraceptikai saugo ir nuo nevietinio nėštumo, kuris yra pavojingas ir gali baigtis mirtimi.

Ar moters ciklui šios tabletės nekenkia?

Moters, kuri vartoja kontraceptines tabletes, organizmas ilsisi. Mėnesinių ciklas reikalingas tam, kad moteris pastotų, o per nėštumą ir žindant, kai nėra ovuliacijos, kiaušidės, gimda ilsisi. Vienoje tabletėje yra moteriškojo hormono dienos dozė ir organizmas gauna signalą, kad hormonų pakanka, tad nestimuliuoja nei gimdos, nei kiaušidžių. Visais laikais (išskyrus pastaruosius 150 metų) moterys turėjo daug vaikų - 10 ir daugiau. Buvo daug nėštumų, daug maitinimo periodų ir tik kokios 20 mėnesinių per visą gyvenimą. Ginekologiškai jos buvo sveikesnės, nesirgo gimdos ir priedų vėžiu, nebuvo auglių, endometriozių, uždegimų. Mažėjant nėštumų skaičiui, daugėjant mėnesinių, prasidėjo įvairios ligos. Mėnesinės rodo ovuliaciją - tai, kad gimda nuolat dirba, o tie organai, kurie aktyviai, be poilsio, veikia, greičiau nusidėvi. Dažniausiai vėžys paliečia tuos organus, kurių ląstelės greitai dauginasi: kraujo, kiaušidžių, gimdos. Kontraceptinių tablečių nauda yra didelė ir tuo didesnė, kuo jos ilgiau vartojamos. Manau, jeigu moteris nuo 18 iki 30 jas gers, sveikai gyvens, ginekologiškai bus sveikesnė už hormoninių priemonių nevartojusią bendraamžę, kuriai visą laiką buvo ovuliacios, augo cistos ir t. t. Neigiama kontraceptikų pusė yra ta, kad ne visoms tinka dėl šalutinio poveikio. Yra tokių moterų, kurioms nuo jų ima didėti svoris. Tačiau svorį lemia ne tik tabletės, bet ir moters organizmo polinkis, kuris anksčiau ar vėliau vis tiek pasireikš. Tokį polinkį turinčiai moteriai svoris gali pradėti didėti pradėjus gerti kontraceptines tabletes, ištekėjus, pagimdžius. Vienintelė išeitis - jį kontroliuoti.

Ar tiesa, kad vartojant kontraceptines tabletes padaugėja išskyrų?

Išskyrų geriant kontraceptikus gali tik sumažėti. Jei jų padaugėja, yra kokia nors kita priežastis. Grybelis taip pat buvo siejamas su kontraceptinėmis tabletėmis, bet jo šiais laikais padaugėjo ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, dėl intymios higienos prausiklių, įvairių juose esančių priedų. Sunku šiais laikais rasti moterį, kuri bent kartą gyvenime nebūtų sirgusi makšties grybeliu. Daug yra tokių, kurioms jis tampa lėtine, sunkiai gydoma ir nemalonia liga. Tiesioginio tablečių ir makšties grybelio ryšio nėra.

Kai kurios moterys skundžiasi, kad geriant tabletes sumažėja noras mylėtis. Kodėl?

Iš tiesų kai kurios moterys taip teigia. Dar teigiama, kad padidėja polinkis į depresiją. Tabletėse yra moteriškojo hormono progesterono analogas. Šis hormonas sukelia PMS. Bet tikrai ne visos tabletės turi tokį poveikį. Galima negerti tablečių ir jausti smarkų PMS. Lygiai taip pat gali nesinorėti mylėtis ir negeriant tablečių. Yra moterų, jautresnių šiam hormonui, ir visi šie požymiai kada nors vėliau atsirastų net ir nevartojant kontraceptinių tablečių.

Manau, priežastis, kodėl mažėja noras mylėtis, galima paprastai paaiškinti. Mylėjimosi pagrindas yra noras pastoti. Geriant tabletes pastoti neįmanoma ir galbūt „įsijungia" mūsų pasąmonė, tad noras natūraliai dingsta. Daug evoliucijos metų praėjo, bet svarbiausi dalykai išliko: moteris žiūri į vyrą kaip į vaikų tėvą.

Kai kurioms meilė be apsaugos teikia adrenalino. Tai tarsi rusiška ruletė - pastosi ar ne, o mylėjimasis geriant kontraceptikus - be rizikos ir adrenalino poveikio. Tai gali susilpninti aistrą.

Tablečių negalima gerti, jeigu gydytojas leido. Taip pat, jei:

- didėja svoris,
- atsirado odos pakitimų (pasitarti su gydytoju),
- prasidėjo galvos skausmams, kokių anksčiau nebuvo.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis