10 atskleistų chemoterapijos mitų

Chemoterapija mums asocijuojasi su pykinimu ir masiškai slenkančiais plaukais. Ar tai tiesa?

Chemoterapinis gydymas skiriamas vėžiu sergantiems žmonėms. Daugumai moterų, kurioms atliekama krūties vėžio operacija, yra priskiriami chemoterapijos seansai, trunkantys nuo keturių iki šešių mėnesių. Tai svarbiausia krūties vėžio gydymo dalis ir, ko gero, labiausiai gąsdinanti.
Žodis iškart nuteikia neigiamai ir asocijuojasi su pykinimu ir, žinoma, slenkančiais plaukais. Taigi, kiek šios baimės yra paremtos mitais?

Daktaras Neelesh Reddy, medicinos onkologijos konsultantas, dirbantis Kolumbijos Azija ligoninėje Bangalore, mums atskleidžia faktus, kurie slypi už mitais apipinto chemoterapinio gydymo.

1 Mitas: Jeigu gydytojas rekomenduoja chemoterapinį gydymą, tai reiškia, kad paciento padėtis labai sunki.

Faktas: Priešingai nei buvo senesniais laikais, šiandien gydytojai siūlo chemoterapiją vėžiu sergantiems pacientams tik dėl gydomųjų priežasčių. Chemoterapija jungiasi su chirurgija ir radiacija, todėl visiškai nereiškia, kad jūs labai sunkiai sergate.

2 Mitas: Chemoterapija yra skausminga.

Faktas: Dėl šalutinio chemoterapijos poveikio galite jausti skausmą, bet patys chemoterapijos seansai nėra skausmingi.

3 Mitas: Per chemoterapijos seansus daug laiko praleidžiama ligoninėje.

Faktas: Daugumai pacientų chemoterapijos seansas pradedamas anksti ryte ir baigiamas jau įdienojus arba vakare. Taigi, jums nereikia praleisti visos dienos ligoninėje. Chemoterapijos seansai gali kartotis kartą per tris savaites ar savaitę, tačiau bet kuriuo atveju pacientui nereikia visą dieną likti ligoninėje.

4 Mitas: Nuolat jausiuosi pavargęs ir pykins vos tik pradėsiu chemoterapinį gydymą.

Faktas: Visi žmonės yra skirtingi, todėl vieni jaučia šalutinį chemoterapijos poveikį, kiti - e. Vieniems jis pasireiškia mažiau, kitiems daugiau. Dažniausiai šalutinis poveikis jaučiamas pirmosiomis chemoterapinio gydymo dienomis. Ilgainiui jis slopsta.

Chemoterapija
Chemoterapija
Shutterstock nuotr.
5 Mitas: Jeigu nepykina ir nesijaučiu blogai po chemoterapijos, tai galbūt toks gydymas nėra veiksmingas?

Faktas: Nėra nieko neįprasto, kad kai kurie žmonės nesuserga po chemoterapijos seansų. Vadinasi, jūs esate ištvermingesnis ir atsparesnis nei kiti pacientai.

6 Mitas: Aš neteksiu visų savo plaukų vos tik pradėsiu chemoterapijos seansus.

Faktas: Į chemoterapinį gydymą įeina vaistai, kurie sukelia plaukų slinkimą. Vis dėlto jūs neprarasite visų savo plaukų vos pradėję chemoterapiją. Pirmiausia jie ims retėti, tada palaipsniui slinks, tačiau jūsų plaukai vėl ataugs, kai baigsis šie seansai.

7 Mitas: Aš pasijausiu gerai, kai tik baigsis chemoterapinis gydymas.

Faktas: Šalutinis poveikis gali trukti iki dviejų savaičių nuo chemoterapijos injekcijos. Po chemoterapijos kūne įvyksta labai daug pasikeitimų, todėl gali užtrukti nemažai laiko, kol vėl pasijausite taip, kaip anksčiau. Taigi, jums nereikėtų tikėtis, kad iškart po šio gydymo jausitės normaliai.

8 Mitas: Chemoterapija turės įtakos mano imunitetui.

Faktas: Chemoterapija yra skirta naikinti vėžines ląsteles, tačiau taip pat gali naikinti ir baltąsias kraujo ląsteles. Tai reiškia, kad jūsų imuninė sistema gali gerokai susilpnėti ir infekcijos tikimybė padidėti. Nepaisant to, jūsų baltieji kraujo kūneliai atsistato po dviejų savaičių nuo paskutinio chemoterapijos seanso.

9 Mitas: Aš negaliu pastoti, kai atliekamas chemoterapinis gydymas arba aš negalėsiu turėti vaikų, vos tik pradėsiu chemoterapijos seansus.

Faktas: Yra rekomenduojama nepastoti chemoterapinio gydymo metu, nes tai gali turėti kokios nors neigiamos įtakos jūsų vaisiui. Vis dėlto pastoti įmanoma, vos tik baigsis chemoterapijos seansai.

10 Mitas: Chemoterapija yra kur kas skausmingesnė nei vėžys.

Faktas: Šiuolaikinė medicina daro viską, kad chirurgija būtų kaip įmanoma mažiau skausminga. Chemoterapinis gydymas taipogi nėra skausmingas. Šalutinis poveikis šio gydymo metu yra vienintelis dalykas, kuris gali sukelti pacientui diskomfortą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis