Bulvė su lupena – naudinga ar nuodinga?

Šiuolaikinėje virtuvėje madinga patiekti bulves su lupenomis. Manome, kad tai ne tik skanu, bet ir labai sveika – juk po lupena kaupiasi visi vitaminai ir mikroelementai. Ar neklystame?

Dar neseniai neskustos bulvės buvo prasčiokų virtuvės patiekalas. Mat taip verdant bulves labai sutaupoma, nes su lupena į šiukšlių kibirą nukeliauja ir dalis bulvės. Tačiau dabar neskustos, orkaitėje apkeptos bulvytės patiekiamos kaip garnyras net aukščiausios klasės restoranuose. Ypač jos dera prie troškintų raugintų kopūstų.


O gal pagraužkite kamščio?


Reikia pripažinti, kad su lupena paruoštos bulvės yra visiškai kitokio skonio nei skustos. Negana to, tikima, kad taip jas ruošiant išsaugoma kur kas daugiau naudingų medžiagų.


„Naudingų ar nuodingų“? – klausia knygos „Kas sveikai maitinasi, trumpiau gyvena“ autoriai Udo Pollmeris ir Monika Niehaus. Nepasitikėti jais neturime pagrindo – Udo yra chemikas, dirbantis Vokietijoje maisto produktų ekspertu, o Monika yra biologė, neurofiziologijos mokslų daktarė.


„Bulvių luobelę sudaro kamštinė medžiaga. Valgyti šį kamštinį audinį taip pat „naudinga“, kaip mėgaujantis vynu pakramsnoti butelio kamštį arba įmaišyti į šokoladą lazdynų riešutų, sugrūstų su visais jų kevalais, – rašoma knygoje. – Natūralios mitybos fanatikai ir apsišaukėliai virėjai bulvių luobelę laiko neprilygstamu vitaminų šaltiniu. Tačiau tai – visiška nesąmonės. Bulvių luobelėje nėra jokių vitaminų. Jų nėra ir viršutiniame, po luobele esančiame minkštimo sluoksnyje.“


Shutterstock nuotr.


Ne naudinga, o nuodinga


Naudingų medžiagų luobelėje nėra, tačiau yra kai kas, kad džiugina kur kas mažiau – glikoalkaloidų solanino ir čakonino, kurie yra... nuodingi. „Bulvės priklauso kiauliauoginių šeimai, kaip vaistinė šunvyšnė ar tabakas, ir išskiria stipriai veikiančių antikūnų, kad augalo virkščių ir gumbų nesuėstų maisto ieškantys gyvūnai. Šie bulvėse esantys alkaloidai beveiki tokie pat nuodingi kaip strichninas.


Svarbiausi apsinuodijimo solaninu simptomai yra tokie: pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, traukuliai, karščiavimas ir dusulys. Apsinuodijimas solaninu dažnai neatpažįstamas ir painiojamas su žarnyno infekcijomis. Mirtina šio alkaloido dozė vaikui yra 3 mg kilogramui jo svorio. Išimtiniais atvejai jau dvi su lupenomis virtos bulvės vaikui gali būti mirtinai pavojingos. Virtų bulvių lupenų arba sudygusių bulvių turėtų vengti ir nėščiosios.“


Kaip apsisaugoti?


Jei negalite atsispirti norui pasimėgauti bulve su lupena, galite tai daryti, kai bulvės yra šviežiai nukastos – tokiose bulvėse solanino dar nėra. Jo daugėja laikui bėgant. Pirmosiomis dienomis galima bulves drąsiai valgyti su visa luobele. Praėjus kelioms savaitėms jas vis dar galima virti su luobele, bet prieš valgant ją reikėtų pašalinti. Po kelių mėnesių derėtų bulves nuskusti prieš verdant – ir kuo arčiau pavasario, tuo storesnė lupena turėtų būti. Pavasarį apskritai stenkitės pakeisti bulves kitokiu garnyru.


Ypač daug solanino yra pažaliavusiose bulvėse – tokias geriausia išvis išmesti ar bent jau kruopščiai išpjaustyti pažaliavusias vietas. Vandenį, kuriame virė bulvės, būtina išpilti – skirtingai nei kitų daržovių nuoviro, nenaudokite jo nei sriuboms, nei padažams. Beje, verdant solaninas neišnyksta – tiesiog susilpnėja jo nuodingas poveikis.


Labai svarbios bulvių laikymo sąlygos. Didžiausias bulvių priešas ir solanino draugas yra saulės šviesa. Net trumpai šviesoje pabuvusios bulvės pridaugina solanino iki pavojingos ribos. Dauguma lietuvių bulves laiko tamsiuose rūsiuose, kad jos nesuvystų, taip, patys to nežinodami, apsaugo ir nuo nuodingų medžiagų pertekliaus. Jei laikote jas namuose, maišelis turi būti nepraleidžiantis saulės šviesos.


Knygos autoriai siūlo būti itin atsargiems su bulvėmis, kurias perkate prekybos centruose. Juk tokios bulvės ištisas dienas praguli vitrinose, mėgaudamosi šviesa. Galim tik įsivaizduoti, kokia tokių bulvių „vertė“! Jei išties būtų paisoma pirkėjų sveikatos, bulvės turėtų būti sufasuotos į šviesai nepralaidžius maišelius, paliekant tik nedidelį langelį, pro kurį būtų galima jas apžiūrėti.


Jei perkate bulves turguje, neimkite tų, kurios guli ant prekystalio – tegul jums įpila bulvių tiesiai iš maišo.


Beje, knygos autoriai paneigia ir tai, kad ekologiškos bulvės sveikesnės už įprastas. Anot jų, jei norima apsieiti be pesticidų, reikia rinktis tokias bulvių veisles, kurios savyje turėtų daugiau natūralių nuodingų medžiagų, padedančių apsiginti nuo kenkėjų.


Argumentai už bulves


Vis dėlto nesinorėtų gąsdinti lietuvių, kuriems bulvės tapo antrąja duona. Tinkamai laikant, storai skutant ir rečiau valgant, galime drąsiai mėgautis šiuo garnyru. Tuo labiau, kad bulvės turi ir naudingų medžiagų ir, be to, netukina taip stipriai, kaip manome.


„Derėtų šią daržovę reabilituoti, – rašoma knygoje „Gyvenk eko (logiškai)“ (leidykla „Alma littera“). – Joje daug angliavandenių, ypač krakmolo, kuris organizme skyla pamažu ir pasisavinamas lėtai. Todėl bulviniai patiekalai naudingi ne tik sveikiems asmenims, bet ir sergantiesiems cukriniu diabetu.


Bulvėse yra daug kalio, kuris dalyvauja organizmo skysčių apykaitoje, fermentiniuose procesuose, stiprina širdies darbą, padeda greičiau iš organizmo pašalinti skysčius. Pagal kalio kiekį bulvės nusileidžia tik petražolėms ir ankštiniams. Jose gausu vitaminų A, E ir C. Ypač daug bulvėse yra pastarojo – rudenį 300 g bulvių patenkina vitamino C paros normą. Be to, jos turi vertingų baltymų, kuriuos organizmas geriausiai pasisavina, jei bulvių patiekalai ruošiami su sūriu ar kiaušiniais. Bulvės taip pat vertinamos dėl kalcio, magnio, mangano, geležies, vario, fosforo ir sieros gausos.


Ar bulvės tukina? Nelygu, kaip pažiūrėsi – 100 g bulvių yra apie 90 kcal. Tai 2–3 kartus daugiau nei kitose daržovėse, bet 3 kartus mažiau nei tokiame pat kiekyje makaronų. Labiau tukina priedai, su kuriais ruošiame bulves – aliejus, riebūs padažai, jau nekalbant apie spirgučius prie cepelinų.“


Taigi atsisakyti bulvių gal ir neverta, tačiau kartais galima paieškoti ir šio garnyro alternatyvų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis