(Ne)kalti mitybos įpročiai, kurie paaštrina šlapimo pūslės problemas

Apklausų duomenys rodo, kad kas penkta Lietuvos moteris kenčia nuo šlapimo nelaikymo ir tik ketvirtadalis jų dėl to kreipiasi į gydytojus. Pirmiausia, anot medikų, ką reikia padaryti, – tai nelaukti, kol problema išsispręs savaime, ir kreiptis pagalbos į gydytoją. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistai taip pat atkreipia dėmesį ir pataria, kokie mitybos įpročiai gali padėti moterims, turinčioms šių nemalonių bėdų.

Kokie mitybos įpročiai daro įtaką

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistai atkreipia dėmesį, kad kai kurie mitybos įpročiai gali padėti esant, ar siekiant išvengti šlapimo nelaikymo:

1. Organizmas turėtų gauti pakankamai vandens – nuo 1,5 iki 2 litrų per parą. Didžiąją vandens dienos normos dalį reikėtų išgerti pirmoje dienos pusėje. Nepakankamas skysčių kiekis gali pabloginti šlapimo nelaikymą ir išprovokuoti šlapimo takų infekciją.

2. Citrusiniai vaisiai, pomidorai, aštrūs prieskoniai ir patiekalai, gazuoti gėrimai dirgina šlapimo pūslę ir gali padidinti šlapimo nelaikymą.

3. Reikėtų vengti gėrimų ir produktų su kofeinu (kavos, arbatos, kakavos, šokolado, „Coca-Cola“, energinių gėrimų), nes jie skatina šlapimo gamybą ir dirgina šlapimtakius.

4. Patartina vengti alkoholio, dirbtinių saldiklių, cukraus, medaus, nes šie produktai taip pat dirgina šlapimo pūslę.

6. Valgyti daug daržovių ir vaisių. Spanguolės ir mėlynės ypač naudingos siekiant apsisaugoti nuo šlapimo takų infekcijų. Vis dėlto spanguolių ir jų sulčių padauginti nerekomenduojama, nes jose esanti rūgštis gali dirginti šlapimo pūslę ir padidinti šlapimo nelaikymą.

7. Venkite vidurių užkietėjimo. Valgykite pakankamai maisto, kuriame gausu skaudulinių medžiagų. Jų gausu daržovėse, vaisiuose, kruopose, grūduose, ypač kviečių sėlenose, linų sėmenyse, pilno grūdo duonoje, žirniuose, pupose, slyvose, datulėse, migdoluose, žemės riešutuose ir kt.

8. Svarbu gauti pakankamą kiekį seleno, cinko, vitaminų A, C ir E. Šios medžiagos stiprina imunitetą, palankiai veikia raumenis, nervus ir visus audinius.

Šlapimo nelaikymui įtakos turi viršsvoris?

Nuo šlapimo nelaikymo nėra apsaugota nė viena moteris. Australijos mokslininkų pateikta statistika rodo, kad vis daugiau jaunų, sveikų ir negimdžiusių moterų kenčia dėl šio sutrikimo, skelbia „ABC News“.

Ekspertai išanalizavo tūkstančio moterų, kurių amžius nuo 16 iki 30 metų, sveikatos būklę. Paaiškėjo, kad kas aštunta (12,6 proc.) turi šlapimo laikymo sutrikimų. 6,2 proc. moterų nevalingas šlapimo tekėjimas prasidėdavo kosėjant ar čiaudint. 4,5 proc. jautė norą šlapintis, tačiau nespėdavo nubėgti iki tualeto. 1,9 proc. moterų buvo būdinga ir pirma, ir antra.

Paprastai manoma, kad šlapimo nelaikymui įtakos turi viršsvoris. Vis dėlto jis buvo nustatytas tik 15 proc. tyrime dalyvavusių moterų. Pusė moterų skundėsi, kad ši problema neigiamai veikia jų socialinį gyvenimą.

Tyrimo autorė profesorė Susan Davis iš Monašo universiteto tvirtina, kad šiam sveikatos sutrikimui didžiausią įtaką turi išankstinis polinkis šlapimo nelaikymui (pavyzdžiui, silpni dubens dugno raumenys ar hormoninių sutrikimų nulemta prasta šlapimo pūslės kontrolė). Taip pat buvo įrodyta, kad geriamų kontraceptikų vartojimas sumažina šlapimo nelaikymo tikimybę 50 procentų, mat ant šlapimo pūslės sienelių ir kaklelio yra daug estrogeno receptorių.

Problemos mastai

Šlapimo nelaikymas – tai tokia būklė, kai šlapimas išteka nevalingai. Dažniausiai tai atsitinka patiriant fizinę įtampą, kosint, čiaudint.

Statistika teigia, kad Lietuvoje dėl šlapimo nelaikymo nepatogumų turi apie 250 000 žmonių. Tarp vyresnių nei 60 metų žmonių, kenčiančių nuo šlapimo nelaikymo, yra apie 40 proc., o tarp vyresnių nei 75 metų – net iki 80–90 proc. Senėjant visuomenei, gausėjant lėtinių ligų, šie rodikliai nuolat auga.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis