9 patarimai, kaip paspartinti medžiagų apykaitą

Kuo greitesnė mūsų medžiagų apykaita, tuo lengviau išlaikyti dailias kūno linijas.

Medžiagų apykaita - tai nenutrūkstantis procesas, kai energiją gauname iš maisto ir ją naudojame kasdienėje veikloje. Laikui bėgant mūsų medžiagų apykaita lėtėja, todėl galime susidurti su antsvoriu. Kad to neatsitiktų „Lieknėjimo ir sveikatingumo centro“ sveikos mitybos specialistas Tomas Lenart jau dabar siūlo imtis priemonių, siekiant paspartinti medžiagų apykaitą.

Savaitės skaitomiausi straipsniai:
- Manikiūro tendencijos 2014-ųjų pavasariui ir vasarai
- Kvietinė duona su raugu + Raugo receptas
- 5 naudingiausi kambariniai augalai pagal fengšui

- Makiažas 30+ moteriai: triukai, kurie jaunina (VIDEO)

1. Pusryčiai privalomi!

Neretai lėtesnę medžiagų apykaitą turi žmonės, kurie nevalgo pusryčių, retai kada pavalgo dienos metu ir persivalgo grįžę namo po darbo. Jei taip valgysite, antsvoris garantuotas. Norint jo išvengti, reiktų kas rytą suvalgyti sočius pusryčius, nepamiršti papietauti – rinktis pilnavertį maistą, o vakarienę valgyti likus 3 valandoms iki miego ir jai pasirinkti lengvai pasisavinamą maistą. Tarp pagrindinių valgių taip pat galima įtraukti ir nedidukę užkandėlę pvz.: obuolį.

2. Išsimiegokite.

Pilnavertis miegas prisideda prie lieknėjimo proceso, tai įrodė ne vienas mokslinis tyrimas. Pakankamai miego nakties metu, leidžia organizmui pailsėti ir auginti raumenis, tai padeda dienos metu išlaikyti aukštą medžiagų apykaitos lygį. Be to miego metu atgauname jėgas, atsinaujina smegenų ląstelės ir sparčiau vyksta visi procesai kūne.

3. Gerkite pakankamai vandens.

„Atsiželgiant į mitybą reiktų kasdien išgerti bent 1,5 vandens. Dehidratuotas organizmas mažina energijos gamybą. Vanduo suteikia sotumo jausmą, todėl jį geriant mažėja rizika persivalgyti. Būtent vanduo yra medžiagų apykaitos proceso pagrindas (ne sultys ar arbata). Kai mums trūksta vandens, kepenys (vietoj to, kad degintų riebalus) stengiasi papildyti jo atsargas“, – pasakoja „Lieknėjimo ir sveikatingumo centro“ sveikos mitybos specialistas T. Lenart.

JAV atlikti tyrimai įrodė, kad vanduo padeda greičiau sudeginti kalorijas: išgėrus 500 ml vandens, tyrime dalyvavusių žmonių medžiagų apykaita paspartėjo 30 proc.

4. Gerkite žaliąją arbatą, ji skatina metabolizmą.

5. Daugiau judėkite ir sportuokite.

Jei ilgai dirbdami sėdimą darbą visai nesimankštinate, tai Jūsų medžiagų apykaita gerokai lėtesnė, nei galėtų būti. Kad medžiagų apykaita būtų aktyvi kas dvi valandas dirbdami (sėdimą darbą) darykite pertraukėles, eikite pasivaikščioti, pasimankštinkite.

„Jei norite medžiagų apykaitą dar labiau paspartinti, tai į kasdienę veiklą įtraukite ne tik kuo daugiau judėjimo, bet ir sportą, kad išeikvotumėte daugiau energijos. Jei ryšitės nuolat sportuoti, tai po kurio laiko atsiradę raumenukai padės palaikyti greitesnį metabolizmą“, – pataria „Lieknėjimo ir sveikatingumo centro“ sveikos mitybos specialistas T. Lenart.

6. Sportas.

Aktyviai pasportavus jau po min. 30 min. fizinio krūvio padidiname organizmo metabolizmo lygį maždaug ~ 24 - 36 val. Tad daugiausiai riebalų realiai sudeginama ne pačio sportavimo metu, o po jo, dėl padidėjusio energijos suvartojimo per ateinančią parą.
Jei žmogus turi sveiką širdį gerą efektą turi sporto metu trumpalaikiai 30 - 60 s, užsiėmimo intensyvumo šuoliukai iki maksimalių žmogaus gebėjimų. Tarp jų nedidelis 1 – 2 min. poilsis/mažo intensyvumo judėjimas ir vėl maksimalus krūvis. Taip kartoti galima 3 – 5 kartus. Tokie užsiėmimai skatina augimo hormono gamybą, kuris skatina metabolizmą, raumenų augimą, riebalų skaidymą.

Raumenų veiklai reikia daugiau energijos nei riebalams: 1 kg raumenų masės gali sudeginti 80 kcal., o toks pats riebalų kiekis sudegins tik 4 kcal. Kuo daugiau raumenų turėsite, tuo greitesnė bus jūsų medžiagų apykaita.

7. Šalto – karšto vandens kontrastai.

Metabolizmą skatina šalčio ir šilumos kontrastai, tad jei šildotės pirtelėje išbėkite į lauką atsivėsinti šaltu vandeniu. Jei prausiatės po dušu karštą vandenį keiskite šaltu.

8. Grynas oras – deguonis.

Kasdien bent valandą pasivaikščiokite gryname ore, giliai kvėpuokite. Deguonis medžiagų apykaitai irgi labai svarbus, jis paspartina visus organizme vykstančius procesus. Kad padidintumėte deguonies kiekį kraujyje darykite diafragminio kvėpavimo pratimus.

9. Tinkama mityba padės paspartinti metabolizmą. Tinkama mityba (normalūs pusryčiai, pietūs) spartina medžiagų apykaitą, tuo tarpu badavimas ją slopina. Venkite cukraus, bulvių, ryžių ir miltinių patiekalų. Šis maistas staigiai padidina gliukozės lygį, kuris vėliau taip pat staigiai sumažėja ir tada Jūs vėl jaučiatės alkani. Galite drąsiai valgyti vaisius, daržoves, ankštinius (pupas).

Gamindami į patiekalus dėkite aštrius prieskonius, tokius kaip čili pipirai, imbieras, aštriosios paprikos, garstyčios, vasabi ir pan. Jų dėka medžiagų apykaita išlieka pagreitėjusi kelias valandas po valgymo.

www.lieknejimocentras.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis