Kaip dažnai atliekamas manikiūras pakenkia nagams? Komentuoja gydytoja

Pavasarį visi norime būti gražūs, patrauklūs, tačiau vieną kamuoja spuogai, kitą - nagų problemos, trečias pergyvena dėl plaukų slinkimo.

Populiariausi straipsniai:
- P. Kovas: gyvenimas su mylima moterimi primena uostą audroje
- 3 organizmo detoksikacijos būdai, kuriuos rekomenduoja JAV mitybos specialistai
- Kaip atsikratyti strijų, pataria specialistas
- Ką vertėtų įsigyti šiam sezonui, pataria Lietuvos dizaineriai

Į skaitytojų klausimus, susijusius su grožio medicina, ligomis, kurios pažeidžia odą, plaukus, nagus, atsako Kauno Dainavos poliklinikos ir „Jaunatvės namų“ gydytoja dermatologė-kosmetologė Audronė Majerienė.

Grybelinės ligos

Kur kreiptis norint ištirti nagus? Mano nagai stiprūs, nelūžinėja, tačiau su vertikaliomis ir įstrižomis linijomis. Galbūt tai rodo ligą?

Iškilios vertikalios, įstrižos linijos nagų plokštelių paviršiuje nebūtinai yra kokios nors ligos išraiška. Tokios linijos būdingesnės vyresnio amžiaus žmonėms ir, jeigu nagas normalus, gražus, jo spalva nepakitusi, nėra bėda ir viena kita vertikali linija. Jaunesniems žmonėms tokių linijų gali atsirasti po traumų, kurių metu buvo pažeistas nagas, sergant egzema, atopiniu dermatitu, kramtant nagus, dėl dažno manikiūro.

Kai kartu pakinta nago spalva, jis pabąla, pageltonuoja, kartais net pažaliuoja (jei auga pelėsiai), apsilankyti pas dermatologą pagal gyvenamąją vietą yra būtina. Gydytojas gali paskirti mikroskopinį tyrimą, kurio metu išsiaiškinama, ar nagas nėra pažeistas grybelio. Norint tiksliai nustatyti grybelio rūšį, atliekamas pasėlis (auginamas sukėlėjas).

Nagų pakitimus gali sukelti daug ligų: skyd­liaukės, endokrininės ligos, žvynelinė, kitos autoimuninės ligos.

Norėčiau daugiau sužinoti apie tokią ligą, kaip susna.

Susna, arba favusas, – užkrečiamoji grybelinė liga, pažeidžianti galvą ir plaukus, plikąją odą ir nagus. Gali būti galvos plaukuotosios dalies, lygiosios odos ir nagų favusas. Lietuvoje ši liga jau senokai laikoma išnaikinta. Tačiau dabar, žmonėms daug keliaujant, ja galima užsikrėsti Afrikos, Azijos šalyse. Liga užsikrečiama nuo sergančių gyvulių, paukščių, pelių, vištų ir kitų naminių paukščių.

Kamuoja tarpupirščių odos grybelis. Ar nuo kojų gali užsikrėsti delnai, galvos oda?

Iki galvos odos tarpupirščių grybelis vargu ar nukeliauja. Grybelinių ligų labai daug, ir galvos odoje plinta kitos rūšies nei tarpupirščio grybeliai. Į delnus išplisti gali, tačiau retai, nes rankas paprastai dažniau plauname, prižiūrime, o kojos visą dieną įkištos į batus, nekvėpuoja, prakaituoja, todėl ir susidaro palankios sąlygos grybeliui vystytis. Be to, baseinai, pirtys irgi didina užsikrėtimo riziką.

Shutterstock nuotr.
Pakito kojos didžiojo piršto nago spalva, bet tik pusė nago – vertikaliai. Ar tai grybelis?

Gali būti, kad pakitimus sukėlė Candida šeimos mielių grybelis. Reikia kreiptis į gydytoją.

Ar vaistažolėmis galima išgydyti kojų nagų grybelį?

Ne. Nagų grybelis netgi išorinėmis priemonėmis sunkiai gydomas, nebent yra tik labai maži pažeidimai nagų krašteliuose. O jeigu pažeidimų daug, jie gilesni, tenka vartoti vaistų nuo grybelio. Patys žmonės neturėtų gydytis vaistais, nors tenka sutikti pacientų, sugebėjusių įsigyti receptinių preparatų be recepto. Tačiau tokia savigyda nebūna sėkminga, ir galiausiai jie vis tiek ateina pas gydytoją.

Plaukų slinkimas

Daugiau kaip mėnesį slenka plaukai, labiausiai trenkant galvą. Plaukų išretėjimas jau matomas. Kraujo tyrimas geras.

Plaukų slinkimo priežasčių be galo daug: ir išorinių, ir vidinių. Plaukai gali slinkti dėl ligų (labiausiai skyd­liaukės, venerinių ligų (sifilio), kt.), netinkamos mitybos, psichogeninių veiksnių (streso (gimdymas prilyginamas stresui), depresijos, kt.), tam tikrų vaistų. Taip pat dėl netinkamos priežiūros.

Reikėtų kreiptis į gydytoją, kad pirmiausia atmestų ligas kaip galimas slinkimo priežastis, po to rekomenduotų priemones (kraujotaką gerinančias, pvz., minoksidilio tirpalą, kt.), kurios padėtų šį procesą stabdyti. Patariama subalansuoti mitybą, galbūt trūksta geležies ar kitų mikroelementų. Plaukų būklei itin svarbūs cinkas, kobaltas, kalis, selenas, silicis, magnis, kalcis, varis, manganas, siera. Privačiose laboratorijose galima atlikti tyrimą, kurio metu bus nustatyta, kokių konkrečiai mikroelementų trūksta, o kokių galbūt yra perteklius.

Broliui plaukai krenta tiesiog gabalais. Taip buvę ir anksčiau, tačiau anksčiau plaukai ataugdavo. Dabar plikimas didėja, galvos odoje matosi raudonos dėmės. Jam 27-eri.

Panašu, kad brolį gali varginti lizdinis plikimas. Manoma, kad ši nuplikimo forma vystosi dėl autoimuninio plauko svogūnėlio pažeidimo. Tai antras pagal dažnumą, po androgeninio (vyriškų lytinių hormonų sukelto) plikimo, kuris pasireiškia tiek vyrams, tiek moterims. Tiesa, jeigu plaukų krenta labai daug, „gabalais“ – tai gali lemti ir venerinės ligos (sifilis), plikimą gali sukelti ir grybelis. Neaišku, kokios yra galvos odos dėmės, ar jos pleiskanoja. Bet kokiu atveju pirmiausia, kaip visada, reikėtų atmesti ligų sukeltą plikimo versiją, o tada kreiptis į gydytoją trichologą, kad atliktų plauko stiebo tyrimą (ar jis sutrūkinėjęs), trichogramą – plaukų svogūnėlių tyrimą, kurio metu nustatomos plaukų raidos fazės, jų tankis.

Kaip žinoma, yra 3 plaukų fazės: augimo (anageno), trunka 2–6 m.; pereinamoji (katageno), trunka 2 sav., ir ramybės, arba mirimo (telogeno), trunka 2–6 mėn., kurios metu plaukai krenta. Plinkama dėl to, kad daugiau plaukų anksčiau laiko pereina į telogeno fazę.

Mano plaukai labai silpni: slenka, lūžinėja, veliasi, šakojasi, skauda plaukų šaknis, t.y. jaučiu jų tempimą. Vos patraukus už plauko, jis įsitempia ir nutrūksta arba net lengvai išsirauna. Išbandžiau įvairius šampūnus, balzamus, kaukes, bet nuo jų tik dar labiau suplonėjo pats plaukas. Nusipirkau čemeryčių vandens, bet nežinau, kaip juo naudotis.

Panašu, kad plaukai yra labai išsausėję. Tai gali lemti ir netinkama plaukų priežiūra (džiovinimas karštu oru, lakas, dažymas, kt.). Gali būti, kad plaukams paprasčiausiai trūksta drėgmės. Tokiu atveju padėtų plaukų drėgmę atkuriančios procedūros su keratinu (pagrindiniu žmogaus odos, plaukų ir nagų baltymu, padedančiu atkurti gerą plaukų būklę).

Čemeryčių vanduo skirtas utėlėms naikinti ir šiuo atveju tikrai netinka. Matosi, kad moteris griebiasi visko, kad tik pagelbėtų plaukams. Tačiau per didelis kiekis įvairių priemonių vienu metu irgi blogai, nes neleidžia suprasti, kurios jų veiksmingos, kurios – ne.

Pradėti reikėtų nuo vizito pas gydytoją dermatologą, kad atmestų ligas, galinčias lemti plaukų sausumą, lūžinėjimą (pvz., mažakraujystę). Jei ligų nėra, kreiptis į gydytoją trichologą, jis įvertins plauko būklę ir padės parinkti tinkamas priemones, o, esant reikalui, paskirs gydymą.

Man 41 m. Pirmos apvalios plikos dėmės atsirado ant barzdos, dabar persimetė į galvą.

Vėl galima įtarti lizdinį plikimą (židininę alopeciją). Nors žmonėms ši plikimo forma atrodo gana baisi, išsigąsti nevertėtų, nes liga gana sėkmingai gydoma. Toks plikimas gali atsirasti patyrus stresą, įtakos turi genai, endokrininės ligos. Kartais šis plikimas pasireiškia sergantiesiems cukriniu diabetu, vitiligo liga. Jei nustatoma pagrindinė liga, pirmiausia ji ir gydoma. Ligą išgydžius, išnyksta ir plikos dėmės. Kartu gali būti paskira kraujotaką stimuliuojančių preparatų, hormonų. Dažniausiai po gydymo plaukai atauga, tik nedideliam pacientų procentui plikų dėmelių lieka.

Dar svarbu, ar dėmelės pleiskanoja. Jei taip – plikimą gali sukelti grybelis, jei ne – greičiausiai bus nustatytas lizdinis plikimas.

Spuogai

Norėčiau daugiau sužinoti apie moliuskinius spuogus.

Moliuskai – užkrečiamoji virusinė liga, kuri dažniau pažeidžia vaikų odą, nes jie, ypač darželinukai ar pradinukai, linkę betarpiškai bendrauti. Moliuskas panašus į perliuką ar mažą karpą. Tai toks balzganas darinys su įdubusiu centru, kurį suspaudus iš abiejų pusių, išsiskirs į varškę panaši masė. Tai nebus pūlinys, kaip įprasta spuogui.

Moliuskus galima gydyti skystu azotu, elektrokoaguliacija (audinių prideginimas elektros srove), lazeriu. Galima vaistinėje įsigyti specialų skystį nuo moliuskų. Tačiau prieš tai reikia nueiti pas gydytoją, kad patvirtintų diagnozę.

Vitiligo liga

Kodėl mažai šnekama apie baltmę? Juk tiek daug žmonių ji vargina. Ši odos defektą turiu nuo 3 m. Dabar man 32 m., ir pastaruoju metu liga pradėjo plisti. Girdėjau apie gydymą lazeriu. Ar jis veiksmingas? Ar nekenkia sveikatai?

Baltmė, arba vitiligo liga, – baltos dėmės ant odos, kurios atsiranda dėl to, kad organizmas negamina melanino. Tai nėra labai dažna liga. Įtakos turi paveldėjimas. Vitiligo nereikėtų painioti su kitomis baltomis dėmėmis, kurios atsiranda dėl grybelių, su baltąja dedervine (odos uždegimu, sukeltu erzinančių medžiagų (muilo, kt.)).

Vitiligo gydymas sudėtingas, vieno stebuklingo vaisto nėra. Galima skirti geriamųjų ar tepamųjų preparatų, gydymą UVA spinduliais. Tačiau gero rezultato dažniausiai tai neduoda. Todėl, pasvėrę naudą ir žalą, gana dažnai rekomenduojama vitiligo negydyti. Šios ligos negydymas nėra pavojingas ir nesukels komplikacijų ar kitų sveikatos sutrikimų. Liga metams bėgant gali tiek progresuoti, tiek regresuoti. Sergantiesiems rekomenduojama vengti saulės, naudoti apsaugos nuo saulės priemones, maskuojamuosius kremus. Neturiu žinių, kad vitiligo būtų gydoma lazeriu Lietuvoje.

www.sveikaszmogus.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis