Naują gydymo metodą nuo migrenos išbandžiusi Eglė: gyvenimas pradėjo gerėti

Tie, kuriuos bent kartą yra ištikęs migrenos priepuolis, regis, atiduotų bet ką, kad tik jis liautųsi. Deja, numalšinti šį nepakeliamą skausmą ne taip jau paprasta. Laimei, mokslininkai rankų nenuleidžia – tiria, ieško, vėl tiria... Ir ko tik neatranda.


Išnaša ant įvaizdinės: Išsivaduoti iš lėtinės migrenos užburto rato padeda jau ir Lietuvoje daugiau nei metus taikomas gydymo onabotulino toksino injekcijomis metodas.

Pasirodo, Vakarų Europos šalyse ir JAV lėtinė migrena jau kelerius metus itin veiksmingai gydoma onabotulino toksino injekcijomis. Ir rezultatai tikrai džiugina. Džiugina ir tai, kad šis klinikiniais tyrimais patvirtintas gydymo metodas jau daugiau nei metus taikomas ir Lietuvoje. Papasakoti savo ligos istoriją sutiko Eglė Eitutytė (44 m.), o pakomentuoti šią ligą ir vilties ją suvaldyti teikiantį gydymo metodą – gydytoja neurologė dr. Kristina Ryliškienė. Gal padės ir jums?


Egle, su migrena susidūrę žmonės, o tokių yra tikrai nemažai, sako, kad tai labai paslaptinga ir sunkiai gydoma liga. Pagrindinis jos simptomas – priepuolinis galvos skausmas. Kada ir kokiomis aplinkybėmis Jums pirmą kartą prasidėjo galvos skausmai?Prieš 12 metų man buvo atlikta rimta operacija, po jos iki šiol tenka gerti daug įvairių vaistų, tarp jų ir imunosupresantus. Silpnas galvos skausmas būdavo dar vaikystėje, o po operacijos atsirado labai stipraus skausmo priepuoliai. Iš pradžių jie kartodavosi retai, paskui vis dažniau ir stipriau. Ėmiau gerti vaistus nuo migrenos. Ir kuo daugiau jų gėriau, tuo migreninis skausmas kartojosi dažniau. Taigi buvau atsidūrusi lyg užburtame rate.


O kaip Jūs nustatėte, kad tai būtent migrena?


Dėl savo ligos specifikos esu nuolat prižiūrima medikų, kas tris mėnesius lankausi Santaros klinikose. Kai išsakiau savo skundus dėl galvos skausmo, man buvo nustatyta migrena. Gydžiausi įvairiais skausmą malšinančiais vaistais, gerdavau ir vaistų nuo pykinimo, bet situacija negerėjo. Netgi priešingai. Vėliau sužinojau, kad, vaistus nuo migrenos vartojant daugiau kaip 10 dienų per mėnesį, „užsiveda“ vadinamasis medikamentinis skausmas.


Kaip Jums pasireiškia migrena?


Man migrena pasireiškia ne tik vienoje galvos pusėje pamažu kylančiu skausmu – nuo silpno iki labai stipraus, bet ir pykinimu, taip pat vėmimu. Tomis dienomis tampu visiškai nedarbinga, negaliu bendrauti, atsakyti į elementarų klausimą, tad turiu izoliuotis nuo aplinkos, erzina šviesa, garsai. Be to, pradedu jausti intensyvius erzinančius kvapus, kurių kiti arba dar neužuodžia, arba jaučia tik labai lengvai. Tai man signalizuoja apie artėjantį priepuolį. Kai kuriems žmonėms, girdėjau, sutrinka regėjimas, ir jie, prieš prasidedant migrenai, mato vadinamąją aurą. Man migrena kyla dažnai ir dėl nuovargio, skysčių trūkumo, oro sąlygų pasikeitimo, bent du kartus per mėnesį – dėl su mėnesinių ciklu susijusių hormoninių pokyčių organizme. Gali kilti ir per atostogas ar savaitgalį, kai ilsiuosi. Kartais taip ir nesuprantu, ar nuo maisto pradeda pykinti ir tada prasideda migrena, ar atvirkščiai.


Kaip dažnai kyla tie priepuoliai ir kaip ilgai tęsiasi?


Anksčiau skausmas būdavo nuo 2 balų iš 10 iki 8, o tęsdavosi nuo vienos iki trijų dienų. Kartais kankindavo kas kelias dienas daugiau nei pusę mėnesio. Iškęsti tokį be vaistų labai sunku. Prieš kreipdamasi į gydytoją Kristiną Ryliškienę jaučiausi lyg užburtame rate. Dabar tęsiu man skirtą gydymo onabotulino toksino injekcijomis kursą, ir migrena kyla jau ne taip dažnai, ne tokio stiprumo skausmas kankina.


Kaip sužinojote apie šį gydymo metodą? Papasakokite trumpai apie procedūrą.


Pernai priepuoliai mano gyvenimą visiškai išbalansavo, tad pradėjau ieškoti internete informacijos apie migrenos gydymą. Taip ir sužinojau, kad Lietuvoje jau yra medikų, kurie gali pritaikyti gydymą onabotulino toksinu. O ryžtis man sunku nebuvo, ir po kiekvienos procedūros mano gyvenimas pradėjo gerėti. Priepuolių simptomai dabar lengvesni ir retesni. Pagerėjimas tikrai žymus. Pati procedūra nėra maloni, tačiau trunka trumpai. Skausminga, tačiau ją tikrai ištvers kiekvienas, kuris žino, kas yra migrena.


Gydytoja neurologė dr. Kristina Ryliškienė: „Migrena tikrai nėra paprasčiausias galvos skausmas. Tai – labai kankinanti ir gyventi trukdanti neurologinė liga. Jai būdingi tam tikri požymiai: jautrumas šviesai, garsui, pykinimas, vėmimas, fizinio krūvio metu, kad ir lipant laiptais ar judinant galvą, stiprėjantis skausmas. Dažniausiai ji būna epizodinė. Įprastinis migrenos priepuolių dažnis yra 1 ar 2 kartai per mėnesį, jei jų būna daugiau, pavyzdžiui, kartą per savaitę, tokią migreną vadiname dažna.


Apie 10 proc. migrena sergančių žmonių nustatoma lėtinė jos forma, kai galvą skauda daugiau nei 15 dienų per mėnesį, iš jų stipraus migreninio skausmo dienų – bent 8. Atskirti šias migrenos formas labai svarbu, nes onabotulino toksino injekcijos skiriamos tik lėtinei migrenai gydyti. Ja sergantys žmonės, kaip ir ponia Eglė, tikrai jaučiasi tarsi patekę į spąstus. Vaistų priepuoliui malšinti reikia vis daugiau, ir papildomai prie migrenos prisideda dar vienas skausmas – sukeltas ilgai vartojamų vaistų nuo galvos skausmo.


Taigi priepuoliai dažnėja, vaistų poveikis trumpėja. Jei migrenos priepuoliai kartojasi bent kartą per savaitę arba būna retesni, bet labai skausmingi, būtina kreiptis į specialistus. Tai labai svarbu, nes negydoma ar netinkamai gydoma epizodinė migrena gali virsti lėtine. Tik nustačius tikslią diagnozę ir pritaikius teisingą gydymo būdą galima pasiekti teigiamų rezultatų ir neprisidaryti daugiau bėdos.


Botulinu vadinamas raumenis paralyžiuojantis baltymas, išskiriamas bakterijų Clostridium botulinum. Išgrynintas botulinas pastaruosius 20 metų plačiai naudojamas medicinoje dėl jo pagrindinės savybės – sugebėjimo sukelti raumenų paralyžių. Lėtinei migrenai gydyti naudojamas onabotulino toksinas. Papildomai jis veikia neleisdamas nervinėse galūnėlėse išsiskirti tam tikrai migrenos skausmo impulsą perduodančiai medžiagai. Ši blokada pakeičia odoje esančių nervinių galūnėlių cheminę ir molekulinę struktūras, tad skausmas ne taip intensyviai perduodamas į galvos smegenis.


Pacientui onabotulino toksinas leidžiamas pagal nustatytą protokolą bent į 31 vietą – kaktos, smilkinių, pakaušio, kaklo, pečių zonas. Kartais prireikia iki 8 papildomų injekcijų. Pradinį gydymo ciklą sudaro 3 kas 12 savaičių kartojamos procedūros. Beveik pusei pacientų palengvėja jau po pirmos procedūros, dar ketvirtadaliui – po antros ir trečios. Jei po trijų seansų savijauta nepagerėja, gydymas nutraukiamas.


Labai reikšmingas šio gydymo privalumas yra vietinis onabotulino poveikis, nes geriamieji migrenos priepuolius retinantys vaistai (profilaktinis gydymas) dažnai sukelia sisteminių nepageidaujamų reiškinių. Poniai Eglei šis gydymo būdas labai tinka, nes dėl kitų ligų ji turi gerti itin daug vaistų, tad išvengia dar vieno papildomo, neretai blogai toleruojamo vaisto. Onabotulino toksinu lėtinė migrena gydoma VUL SK Santaros medicinos centre (Vilniuje), Kauno klinikų Neurologijos klinikos Nervų sistemos ligų ambulatoriniame skyriuje (Kaune), „Kardiolitos“ klinikose (Vilniuje, Kaune) ir „Grožio Akademijos“ klinikose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje).

Paruošta 2018 m. kovo mėn., ND/0069/2018

Užsakymo nr.: PT_77674609

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis