Kraujas reikalingas ne tik patyrusiems traumas ar avarijų metu sužalotiems

„Dovanokime kraujo toms, kurios dovanoja gyvybę!“, - šiemet agituoja neatlygintinos kraujo donorystės akcijos organizatoriai. Nacionalinio kraujo centro direktorė Joana Bikulčienė tikina, kad tai visiškai neskausminga, priešingai, daryti gerus darbus – malonu!

Populiariausi straipsniai:
- R. Lukoševičiūtė: dėl -14,5 kg pakeista ir mityba, ir gyvenimo būdas
- Amžiaus skirtumai poroje: privalumai ir trūkumai
- Kokius stilingus ir patogius drabužius įsigyti atostogoms
- Filosofas G. Degėsys: mokydamasis kunigystės ėmiau nesutarti su Bažnyčia. Ten yra intrigų, pavydo...
- Minkštos ir purios spurgytės

Joana, kodėl reikia tokių akcijų?

Kraujo reikia nuolat, jis nėra pagaminamas, todėl jį būtina aukoti. Žmogus aukoja žmogui, tai dovana, todėl ji turi būti neatlygintina. Beje, Europoje mes esame vieninteliai, kurie neatlygintinai surenka tik 30 procentų reikalingo kraujo, tai yra labai mažai.

Keliuose miestuose vyks ši akcija?

Atidarymo šventė vyks Vilniuje, V.Kudirkos aikštėje birželio 12 dieną, ketvirtadienį. Kiti renginiai vyks Panevėžyje, Alytuje, Kaune, Šiauliuose, Visagine, Kėdainiuose, Mažeikiuose ir Klaipėdoje. Tai nemažas turas po Lietuvą, aplankysime net devynis miestus. O kad būtų linksmiau ir visa donorystė asocijuotųsi ne tik su adata bei švirkštu, esame paruošę įdomią programą.

Šių metų akcijos devizas – „Dovanokime kraujo toms, kurios dovanoja gyvybę“, kodėl šiais metais dėmesys sutelktas į gimdyves?

Paprastas gimdymas gali tapti labai komplikuotas, prireikia ne vieno donoro kraujo. Norime atkreipti visuomenės dėmesį į tai, kad kraujas reikalingas ne tik patyrusiems traumas ar avarijų metu sužalotiems žmonėms.

Tai jau ne pirma tokia akcija. Kiek žmonių ateina ir dovanoja savo kraujo?

Vilniuje per dieną sulaukiame maždaug dviejų šimtų žmonių, kurie tampa kraujo donorais. Nors besidominčių būna ir daugiau, bet ne visi gali duoti kraujo. Dažniausiai dėl sveikatos problemų – per mažo hemoglobino kiekio, neseniai atliktų operacijų ir pan. Būna įvairių situacijų.

Kraujo reikia ir gimdyvėms, - sako J. Bikulčienė
Organizatorių nuotr.
Kiek laiko gali būti saugomas donorų kraujas?

Iki 42 dienų išsaugomi eritrocitai - pagrindinė raudonoji kraujo masė, trombocitai gali būti saugomi vos penkias dienas, o plazma - iki trijų metų. Tačiau pagrindinis kraujo komponentas, kurio labiausiai trūksta, yra eritrocitai.

Ar visas kraujas spėjamas panaudoti?

Tam, kad niekuomet netrūktų kraujo, kiekvieną dieną jo paaukoti turėtų ne mažiau nei 200 žmonių.

Ką reikia žinoti kiekvienam, kuris nori tapti kraujo donoru?

Pirmiausia, nepamiršti asmens dokumento! Taip pat žmogus, kuris nori tapti donoru, turi būti pavalgęs, sverti ne mažiau 50 kilogramų. Žinoma, kraujo donorais tapti gali tik pilnamečiai.

Ar kiekvieno būsimo donoro kraujas yra patikrinamas?

Žinoma. Pirmiausia gydytojas įvertina bendrą žmogaus sveikatos būklę, būsimam donorui nustatoma jo kraujo grupė ir hemoglobino kiekis. Po procedūros kraujas tiriamas laboratorijoje dėl infekcinių žymenų (hepatitų, sifilio, ŽIV).

Kiek kraujo yra paimama iš vieno žmogaus?

450 mililitrų ir dar šiek tiek – tyrimams. Kraujas žmogaus organizme atsistato per du mėnesius. Moterims būti kraujo donorėmis leidžiama 4 kartus per metus, vyrams – 6. Taip nuspręsta dėl fiziologinių lyčių skirtumų.

Ar kraujo donorystė žalinga, o gal priešingai, naudinga organizmui?

Mes kartais juokaujame, kad donorystė – gyvybės eliksyras. Duodant kraujo skatinama naujų kraujo kūnelių gamyba, o tai naudinga organizmui.

Ar galima tapti neatlygintinu kraujo donoru ne akcijų metu?

Taip, Nacionalinio kraujo centro darbo vietos yra skelbiamos mūsų tinklapyje. Dirbame keturiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Panevėžyje, Klaipėdoje ir Šiauliuose, o nuo birželio 13-osios – jau ir Kaune.

TIK FAKTAI

* Pasaulinė kraujo donorų diena Lietuvoje švenčiama 11-ą kartą.
* Pasaulyje ši šventė minima birželio 14 d., o Lietuvoje, dėl datų sutapimo su Vilties ir gedulo diena - birželio 12 dieną.
* Jau šešerius metus iš eilės šiai progai skirti renginiai tradiciškai prasideda Vinco Kudirkos aikštėje Vilniuje. Renginių organizatorius – VšĮ Nacionalinis kraujo centras.

KODĖL?

* Tai yra viena iš nedaugelio dienų, kuomet apie neatlygintiną kraujo donorystę kalbama tik pozityviai, apsieinama be įprastų pagalbos prašymų.

* Renginių tikslai - padėkoti visiems neatlygintiniems kraujo donorams, sudaryti sąlygas visuomenei artimiau susipažinti su kraujo donorystės misija, be abejo – sudaryti galimybę norintiems tapti kraujo donorais ar bent sužinoti savo kraujo grupę, taip pat pabendrauti su Nacionalinio kraujo centro darbuotojais ir čia pat gauti atsakymus į rūpimus klausimus.

* Vasaros pradžioje inicijuojamas neatlygintinos kraujo donorystės temos viešinimas, susijęs su ypač šioje srityje sudėtingu - vasaros laikotarpiu - būtent šiuo, atostogų, metu visuose šalies miestuose kraujo donorų ženkliai sumažėja. Deja, ligos ir nelaimės neatostogauja, todėl ligoninėse besigydantiems pacientams kraujo reikia nuolat.

* Neatlygintinos kraujo donorystės turas per Lietuvą be savo edukacinės paskirties labai prisideda ir prie kraujo atsargų ruošimo vasaros laikotarpiui.

KAS SVARBU?

Neatlygintinos kraujo donorystės turo per Lietuvą atidarymo koncertas vyks birželio 12 d., ketvirtadienį. Koncertas prasideda apie 17.30 val. Atidaryme planuoja dalyvauti sveikatos apsaugos ministras p. Vytenis Povilas Andriukaitis. Turas suplanuotas iš viso 9-iuose Lietuvos miestuose.
Nacionalinio kraujo centro Kauno padalinio atidarymas įvyks birželio 13 d., penktadienį.

Video apie akciją: http://youtu.be/lU23h0WMdvY

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis