Pasninkas – kūnui, protui, sielai apvalyti?

Kažkas gali pagalvoti, kad žmonės anksčiau pasninkaudavo, nes neturėjo ko valgyti, buvo labai prietaringi, bijojo Dievo ar pan. Dabar kai maisto pakankamai, Dievu nieks negąsdina – kam badauti?

Šių dienų populiariausi straipsniai:
- Douglasą tiesiog pritrenkė žmonos abejingumas
- Ritos (28 m.): pilkos pelytės įvaizdis jau buvo pabodęs
- Nadežda Krupskaja – kilminga, bet nelaiminga Lenino žmona
- 6 gražių plaukų paslaptys
- Ypatingo skonio bulvių apkepas

Dėl sveikatos? Bet ar tai tikrai sveika? Be to, kas liečia sveikatą – lentynos pilnos vitaminų, papildų ir kitokių gėrybių.

Kad ir kaip sveikuoliškai gyventume: sportuotume, pirktume tik eko ženklu pažymėtus produktus, valgytume visada laiku – vargu ar pavyks visiškai neužteršti savo organizmo. Stresas, miesto oras, o ir neišvengiamas konservantų ir pesticidų kiekis maiste (na, nebent valgome viską iš savo nuosavo daržo) nuodija mūsų kūnus. O kur dar vaistai, buitinė chemija ir t. t. Todėl, kaip laikas nuo laiko nuvalome dulkes ir išplauname grindis, patartina pasirūpinti ir savo kūnų švara.

Pasninkas – tai būdas apvalyti ir sustiprinti savo organizmą.

Ką apie tai sako mokslininkai?

1. Pasninkaujant iš organizmo pradedami šalinti toksinai, šlakai, gleivės ir pan.

2. Organizmas pradeda naikinti pasenusias ar pažeistas ląsteles, kas padeda jam atsinaujinti.

3. Badaujant jau po 36 valandų stipriai suaktyvėja imunitetas, nes organizmas pradeda gaminti naujus baltuosius kraujo kūnelius, kurie kovoja su infekcijomis.

4. Tyrimai parodė, kad pasninkavimas padidina ląstelių jautrumą insulinui, kas svarbu diabetikams. O taip pat ir sveikiems žmonėms. Esant sumažėjusiam ląstelių jautrumui insulinui, jo pagaminama daugiau negu reikia, o tai padidina vėžio ir širdies kraujagyslių ligų riziką.

5. Moksliniai tyrimai rodo, kad nuolatinis dienos kalorijų normos sumažinimas prailgina gyvenimo trukmę. Bet labai retas žmogus sugebėtų kasdien ypač saikingai valgyti. O dar juk būna šventės, gimtadieniai. Tačiau nustatyta, kad tokio pat rezultato galima pasiekti ir kasdien valgant įprastą maistą, bet reguliariai pasninkaujant po vieną dieną.

6. Paradoksas – žmonės reguliariai pasninkaujantys turi daugiau energijos. Pačio pasninko metu, jei organizmas labai užsiteršęs, vykstant apsivalymo procesams, žmogus gali jaustis silpnai.

Natūraliai ir žmonės, ir gyvūnai susirgę nustoja apetito ir tai padeda jiems greičiau pasveikti. Badaujant suaktyvėja imunitetas. Gyvybinės jėgos, kurios virškintų maistą, panaudojamos organizmo sveikimui ir atsinaujinimui. Yra toks peršalimo gydymo būdas, tik pastebėjus pirmuosius simptomus, vienai parai nustoti valgyti bet kokį maistą ir gerti tik karštus gėrimus ar arbatas. Taip pat būtina atsisakyti cukraus ir nevartoti pieno. Galima vartoti medų. Ir iš tikrųjų besibaigiant pasninkavimui beveik visiškai pranyksta sloga ir visi kiti nemalonūs peršalimo simptomai. Tiesiog per maždaug parą laiko nevalgymo iš organizmo išsivalo gleivės ir sustiprėjęs imunitetas nugali virusą. Tuomet tik svarbu neprisikimšti pilvuko, nes peršalimas gali greit atsinaujinti. Galima pasigaminti lengvų troškintų daržovių, sriubos ar pan.

Pasninkas žinomas nuo senų senovės

Garsusis mokslininkas Pitagoras prieš atskleisdamas savo mokiniams didžiąsias žinias liepdavo jiems pasninkauti 40 dienų. Jis manydavo, kad tik taip jie tinkamai apvalys protą, kad galėtų suvokti didžiąsias paslaptis. Taip pat ir Jėzus Kristus prieš pradėdamas skelbti didžiąsias tiesas badavo 40 dienų. Prieš visas didžiąsias krikščioniškas šventes visada būdavo pasninkavimo laikotarpis. Pasninku siekta apvalyti kūną ir sielą.

Badavimas ne tik apvalo organizmą nuo šlakų, bet ir praskaidrina protą. Kaip teigia Bregas Polis, garsusis badavimo meistras, po kelių badavimo dienų, protas labai nuskaidrėja, lengviau suvokti ir įsidėmėti sudėtingus dalykus. Taip pat pagerėja gebėjimas greičiau priimti sprendimus, sustiprėja atmintis, protas tampa skaidrus, atsiranda daugiau energijos. Jis teigia, kad badavimas – tai fizinis, protinis ir dvasinis apsivalymas.

Pasninkaujant taip pat vystosi žmogaus charakteris. Badaujant stiprėja valios jėga, nuoseklumas, auga vidinė galia. Žmogus išmoksta suvaldyti save, sutvardyti liežuvio ir pilvo poreikius, tai stiprina jo intelektą. Tokiam žmogui lengviau gyvenime pasiekti užsibrėžtus tikslus, nes visada dėl didesnio gėrio ateityje, reikia paaukoti kažką būtent dabar.

Galbūt teko girdėti apie „Marshmallow“ testą. Vaikas gaudavo vieną zefyrą ir galėdavo jį iš karto suvalgyti arba galėdavo palaukti dar 15 minučių ir gaudavo antrą tokį patį zefyrą. Vieni vaikai iš karto suvalgydavo zefyrą, o kiti išlaukdavo antrojo zefyro ir tada juos abu skaniai suvalgydavo. Tolesniais tyrimais buvo pastebėta, kad vaikai, kurie galėdavo išlaukti antrojo zefyro, gyvenime pasiekė geresnių rezultatų: išsilavinime, kūno masės indekse ir kituose gyvenimo kokybės vertinimo rodikliuose.

Religinis pasninkas

Pasninkavimas ir badavimas labai paplitęs visose religijose, bet šiame nelabai religingame amžiuje, mažai kas paiso pasninko laikotarpių. Tačiau anksčiau daugybė tikinčių žmonių pasninkaudavo. O tokio pasninko tikslas būdavo apvalyti protą, širdį, kad geriau suvokti ir priimti į save Dievą. Žydai turi netgi atskirą traktatą „Megillat Taamit“, kuris aprašo apie 25 badavimo dienas. Pasninkauja ir musulmonai per ramadano mėnesį. Vaišnavai pasninkauja „ekadašio“ dienomis, maždaug du kartus per mėnesį, taip pat per kai kurias didžiąsias šventes. Krikščionybėje priimta pasninkauti penktadieniais ir prieš religines šventes. Peršasi išvada, kad tiesiog būdami religingais žmonėmis – būtume daug sveikesni.

Kas vyksta badaujant

Badaujant (ypač pirmus kartus) galite jausti silpnumą, galvos svaigimą - tai dėl to, kad organizmas metų metais sandėliuotas toksiškas medžiagas pradeda šalinti iš organizmo ir dalis kenksmingų medžiagų, prieš pasišalindamos iš organizmo, pirmiausia patenka į kraują. Toks yra apsivalymo procesas. Užtai po to jūs pajausite energijos antplūdį, visas organizmas atsinaujins ir atgis. Jūsų kūno pojūčiai paaštrės, pradėsite geriau jausti skonius, jums mažiau norėsis nesveikų, o norėsis daugiau sveikų ir natūralių maisto produktų. Pradėsite geriau jausti ko reikia jūsų organizmui. Jūs pasisotinsite mažesniu maisto kiekiu.

Kartais, kai protas yra labai neramus ir įsakinėja mus ką daryti. Mes nors ir ištveriame pasninko dieną, sekančia dieną mums iškyla didelė tikimybė persivalgyti. Nes neramus protas nori atsigriebti už pasninko dieną. Todėl reikia užbėgti tam už akių ir apgalvoti ką ir kiek valgysime dieną po pasninko. Tą diena, kaip ir dieną prieš, renkantis daug ląstelienos turintį ir lengvai virškinamą maistą.

Kaip teisingai pasninkauti vieną dieną?

Jei niekada nepasninkavome, nepatariama pasninkauti ilgiau negu vieną dieną. Pasninkaujant ilgiau reikėtų pasitarti su specialistu, ar didelę pasninkavimo patirtį turinčiu žmogumi. Vienos dienos pasninkas gali būti sausas, kai nieko nevalgome ir negeriame. Gali būti tik su vandeniu – geriame tik vandenį (į vandenį galima įlašinti šlakelį citrinos sulčių ar įdėti medaus). Pasninkas gali būti vartojant tik gėrimus, pvz., sultis – nors tai jau dažniau vadinama apsivalymo dieta. Stipriausias yra sausas pasninkas. Tačiau Polis Bregas teigia, kad vandenį gerti būtina (jis pataria distiliuotą), nes jo pagalba išplaunami toksinai ir šlakai iš organizmo. Čia jau rinktis kiekvienam pagal skonį ir galimybes.

Pasiruošimas pasninkui prasideda dieną prieš. Tą dieną reikėtų valgyti daugiau ląstelienos turintį, lengvą ir šviežią maistą. Lengvą vakarienę pavalgyti ne vėliau 6 val. vakaro. Visą sekančia dieną pasninkauti, o kitos dienos rytą priimti pirmąjį maistą arba gėrimą, priklausomai nuo pasirinkto pasninko. Jeigu pasninkavote sausai, sekančios dienos rytą galite pradėti stikline vandens su šaukšteliu medaus ir šlakeliu citrinos sulčių, kurios padeda atgauti jėgas. Jei pasninko dieną gėrėte vandenį, galite išgerti šviežiai spaustų sulčių, kurias patarčiau atskiesti vandeniu arba suvalgyti šviežių vaisių. Įpusėjus dienai galite pasistiprinti salotomis arba troškintomis daržovėmis. Svarbiausia, kad maistas būtų lengvai virškinamas.

Pasninkavimas mažai suprantamas didžiajai masei žmonių, todėl kad apsaugoti jūsų entuziazmą ir pasiryžimą, geriausia niekam to nepasakoti, nebent tiems, kas jus palaikys. Nes ne visi jus supras, kažkas gali išsigąsti dėl jūsų sveikatos. Visa tai, gali sutrukdyti jums išlaikyti tvirtą tikėjimą ir pasiryžimą. O patyrę badavimo naudą organizmui ir būdami tvirti savo įsitikinimuose, skleiskite šią žinią kitiems. Tegu visi tampa sveikesni!

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.


Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis