Dažniausios kontaktinių lęšių nešiotojų klaidos

Šiandien daugybė žmonių sutrikusiam regėjimui koreguoti renkasi kontaktinius lęšius. Tačiau ekspertai perspėja: neteisingi lęšių nešiojimo įpročiai ir jų pirkimas iš nepatikimų šaltinių gali sukelti rimtų akių sveikatos problemų.

Skaitomiausi šių dienų straipsniai:
- V. Baublienė: grožio peilis ir aš - pamokanti istorija
- Efektyviam vėžio gydymui - patvoryje auganti nuodinga žolė
- Kodėl vienas kito negirdime?
- Grožio dosjė. R. Dominaitytė išbandė tarp Kauno aktorių populiarų receptą
- Kokosiniai pyragėliai

Apie tai, kad prieš įsidedant ar išsiimant kontaktinius lęšius privaloma švariai nusiplauti rankas, šiandien žino jau kone visi. Tačiau to neužtenka – netinkami higienos įpročiai vis dar sukelia rimtų akių problemų. Dažniausiai pasitaikančios – akių infekcijos.

Anksti pastebėjus infekcijos požymius, ją galima išgydyti vaistais. Tačiau negydoma infekcija gali pakenkti ragenai, palikti randą, o sunkiai apleista – gali baigtis itin dideliais nemalonumais.

„Kontaktiniai lęšiai yra medicininė priemonė (angl. medical device), todėl jiems taikomi specialūs reikalavimai, kurių privalu laikytis“, – primena gydytoja oftalmologė Jolita Vailionienė.

Pavojingas sąlytis su vandeniu

Pasak gydytojos, populiariausių klaidų sąraše – maudymasis duše, pirtyje ar vandens telkiniuose, neišsiėmus kontaktinių lęšių. „Akiai pakenkti gali ne tik dirginantys muilo ar šampūno likučiai. Pavojai slypi ir pačiame vandenyje – tai mikroorganizmai, kurių gali būti net ir geriamąjame vandenyje. Pavyzdžiui, ant akies paviršiaus patekę vienaląstės amebos acanthamoeba gali nepataisomai sužaloti rageną. Pirmą kartą ši diagnozė nustatyta 1973 m. 90 proc. šių susirgimų atvejų susiję su kontaktiniais lęšiais“, – sako „Fielmann“ optikos tinkle dirbanti gydytoja oftalmologė.

Dėl tos pačios priežasties jokiais būdais negalima lęšių plauti ar laikyti vandenyje. Vandeniu negalima skalauti ir lęšių dėkliuko – tik lęšių tirpalu, išsausinant servetėle. Dėkliukus rekomenduojama keisti kas tris mėnesius.

Lęšių nešiojimas ilgiau, nei rekomenduoja gamintojas

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad vis dar dažnai pasitaiko atvejų, kai lęšius žmonės nešioja ilgiau, nei nurodyta instrukcijoje. Kodėl to daryti negalima? Lęšiai turi pralaidžias poras. Taip užtikrinama, kad akies paviršius po lęšiu bus drėkinamas ašaromis ir neišsausės. Reguliariai nevalant ir nekeičiant lęšių, poros gali tapti tikromis nešvarumų „gaudyklėmis“. Lęšius nešiojant ilgiau nei rekomenduojama, akis ima jausti diskomfortą, dirginimą, sausumą. Tada žmogui norisi akis paliesti, pasitrinti. Taip gali atsirasti mikroskopinių ragenos pažeidimų, ant kurių patekę mikroorganizmai gali sukelti ragenos uždegimą.

Beje, jei nešiojate, pavyzdžiui, mėnesinius lęšius, tai nereiškia, kad juos įsidėti galite 30 kartų kada jums patogu. Periodas skaičiuojamas nuo lęšių pakuotės atidarymo dienos. Laikant ilgiau, lęšio paviršius ima keistis, jame gali įstrigti ašarose esantys baltymai, gleivės ir bakterijos, o tai taip pat tiesus kelias infekcijoms.

Miegojimas su tam nepritaikytais lęšiais

Tarp dažnai pasitaikančių klaidų, verta paminėti ir miegojimą su tam nepritaikytais akių lęšiais.

„Net ir miegant akis aprūpinama deguonimi iš ašarų. Tačiau užsimerkus ir nemirksint, ragena yra mažiau drėkinama ir gauna mažiau deguonies. Deguoniui mažiau pralaidūs lęšiai šį procesą dar labiau apsunkina. Todėl miegoti galima TIK su tais lęšiais, kurie yra gamintojo pritaikyti dėvėti dieną ir naktį“, – paaiškina gydytoja.

Lęšių pirkimas iš nepatikimų pardavėjų

Kiek anksčiau įsigyti kontaktinius lęšius buvo galima tik optikose. Šiandien pardavėjų tinkalas gerokai išplitęs, jais prekiaujama ir internetinėse parduotuvėse. Vis tik prieš perkant, specialistai pataria išsiaiškinti šaltinio patikimumą – kartais noras sutaupyti kelis eurus gali atsieiti kur kas brangiau. Ar tikrai pardavėjas prekiauja sertifikuotais ir originaliais gaminiais? Ar tikrai užtikrina reikalingas laikymo sąlygas?

Pavyzdžiui, ne visi žino, kad lęšiams kenkia šaltis. Nemažai žmonių, perkančių lęšius internetu, juos atsiima lauke stovinčiuose paštomatuose. Žiemą tirpale esantys lęšiai gali paprasčiausiai sušalti. Parsinešus namo žmogus to net nepastebi, nes kambario temperatūroje jie greitai atšyla. Tačiau lęšių savybės jau būna pasikeitusios. Akivaizdžiausias pokytis – jų trapumas. Pasitaiko, kad dedant į akį lęšis suplyšta. Dažniausiai žmogus nesupranta, kodėl taip nutiko. Dar blogiau, kai lęšis suplyšta akyje. Tuomet tenka nedelsiant kreiptis į gydytojus.

„Jei pasitaikytų, kad optikoje pirktas lęšis suplyšta, žmogus gali jį grąžinti ir atgauti pinigus arba lęšiai bus pakeist naujais. Savo klientams suteikiame garantijas ne tik akiniams, bet ir lęšiams. Nekokybiškus lęšius siunčiame gamintojams ir prašome jų išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių taip nutiko“, – sako gydytoja.

Nesitikrinantys regėjimo – rizikuoja

Nemažiau svarbus pirkimo optikoje privalumas – specialisto konsultacija ir regėjimo patikrinimas.

„Tikrinant regėjimą, specialistas tiksliai parenka ne tik reikiamas dioptrijas, bet ir asmeniškai jums labiausiai tinkančius lęšius. Jei regėjimą tikrinotės prieš keletą metų, jis gali būti pakitęs, o ir lęšių modeliai keičiasi, tobulėja. Be to, atėjus pasitikrinti regėjimą, specialistas pastebėti ir kitas akių problemas, todėl galima išvengti didesnių nemalonumų“, – teigia Vailionienė.

Ypač svarbu konsultuotis su specialistu perkant pirmuosius lęšius. Jis parinks dioptrijas, lęšių tipą, dydį ir patars, kur juos geriau įsigyti, kad nekiltų noras žaisti ruletės iš savo regėjimo.

Šis tas tiktai moterims

Moterims kontaktinius lęšius rekomenduojama įsidėti į akis prieš pradedant makiažą. Tai daryti reikėtų visiškai švariomis rankomis, t. y. net gi prieš tepantis veidą kremu. Išsiimti lęšius iš akies svarbu prieš nuplaunant makiažą. Venkite vandeniui atsparaus makiažo, nes patekęs ant akies šis labiau prilimpa prie lęšio. Be to, jam nuvalyti naudojami aliejinio pagrindo valikliai, o tai taip pat gali pakenkti lęšiams ir akims.

Jokių kompromisų

„Net jei manote, kad dėvint lęšius jūsų regėjimas „tik šiek tiek“ išplaukęs arba „tik truputį“ skauda akis, iš karto išsiimkite lęšius ir pasikonsultuokite su gydytoju“, – pataria gydytoja.

Net ir menkiausias diskomfortas ar akies paraudimas gali būti akies paviršiaus pažeidimo simptomas ir atverti kelius infekcijoms. Akys turi ne tik aiškiai matyti, bet ir būti ramios. Jūs turite jaustis komfortiškai.

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis