Kiek moterų dėl karjeros neatsisakytų sekso su savo bosu?

Romantiniai santykiai, flirtas ir įsimylėjimas tarp kolegų – gana dažnas reiškinys. Jauni aistros apimti žmonės seksu gali užsiimti ir darbe, nors dažniausiai intymūs santykiai tarp bendradarbių užsimezga išvykų metu ar per kolektyvines šventes. Spontaninį seksą vyrai vertina kaip laimėjimą, o moterys dėl to neretai gailisi. Užvaldžius jausmams, pora pamiršta viską. Kuo tai gresia?

Seksas su viršininku dėl karjeros ar...

Kiek moterų dėl karjeros neatsisakytų sekso su savo bosu? Konkretūs skaičiai ar procentai veikiausiai nėra svarbūs. Svarbu tai, kad tokių moterų, lygiai taip pat ir vyrų, yra, buvo ir bus. Kita vertus, intymūs santykiai darbe gali prasidėti spontaniškai, įsižiebus jausmams, visiškai be jokių savanaudiškų tikslų ar kėslų, neplanuojant paaukštinimo ar karjeros šuolio. Tarnybinių romanų, kurie perauga į meilę, rimtus santykius ar baigiasi vedybomis, taip pat yra, buvo ir bus.

Spontaniškas seksas, ypač darbe, kai egzistuoja tam tikras rizikos laipsnis, suteikia daugiau adrenalino, kuris dar labiau sustiprina pojūčius, malonumo jausmą. Tokiais aistringo sekso atvejais dažniausiai apie jokias apsaugos priemones negalvojama. Ypač kai mergina yra nepatyrusi, o vyras tikina, kad jam pavyks situaciją valdyti ir neplanuoto nėštumo nebus.

„Mylėjomės be prezervatyvo, nes šefas tvirtino, kad valdo situaciją ir viskas bus gerai. Tačiau po lytinio akto nutraukimo iš jo veido supratau, kad turbūt ne viskas taip gerai, kaip jis žadėjo. Be to, esu girdėjusi, kad ir iki ejakuliacijos išsiskiria sekreto, kuriame yra spermatozoidų. Mėnesinės buvo prieš savaitę, tad lyg laikas ir nėra pats palankiausias pastoti, tačiau vis tiek neramu. Ką daryti?“, – klausia jauna moteris.

Nesaugūs lytiniai santykiai – kokie?

Nesaugus seksas – tai lytiniai santykiai, kurių metu nebuvo naudojamos jokios apsaugos priemonės. Nesaugus lytinis aktas tampa ir tada, kai plyšta arba nusmunka prezervatyvas. Nesaugūs lytiniai santykiai yra ir kai kaip apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo būdas naudojamas lytinio akto nutraukimas.

Gydytojos ginekologės dr. Daivos Keršulytės teigimu, lytinio akto nutraukimo, kaip apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo būdo, patikimumas tesiekia 30 proc. „Tikimybė pastoti –70 proc., o tikimybė nepastoti – 30 proc. Tai kokia čia apsauga? – retoriškai klausia gydytoja. – Nutrauktas lytinis aktas visada pasižymi rizika pastoti, nes ir esant reguliariam mėnesinių ciklui niekas negali būti tikras, kad ovuliacija negalėjo įvykti kitu nei įprasta laiku. Vadinu tokį apsaugos būdą „iki nėštumo“. Kitaip sakant, moterys, kurios taip bando išvengti nėštumo, anksčiau ar vėliau vis tiek pastoja.“

Prezervatyvų patikimumas daug didesnis – 92–94 proc. Kitas jų privalumas, kad kartu jie apsaugo ir nuo lytiškai plintančių ligų. Ir tai gana aktualu, kai kalbama apie spontaninį seksą, apie lytinius santykius su mažai pažįstamais žmonėmis ir pan. „Be abejo, prezervatyvas nesuteikia 100 proc. apsaugos nei kaip kontracepcijos priemonė, nei kaip apsauga nuo infekcijų. Jis gali plyšti, nusmukti ir t.t.“,– pasakoja medikė.

Ką daryti, kai apie pasekmes susimąstoma tik po lytinių santykių?

Ginekologė dr. D. Keršulytė tokiais atvejais siūlo rinktis skubią kontracepciją. „Jeigu lytinis aktas buvo nesaugus ir nėštumas nėra planuojamas, visada rekomenduojama rinktis skubios kontracepcijos priemones, kurių galima įsigyti be recepto. Jeigu neplanuoto nėštumo atveju jo saugoti neketinate, tikrai geriau rinktis šį būdą, užuot laukti ir tikėtis, kad galbūt nepastojote, o paaiškėjus, kad pastojote, galvoti apie nėštumo nutraukimą“, – sako gydytoja.

Gydytoja primena, kad moterys turėtų žinoti, jog skubi kontracepcija – nėra nuolatinė, tai nėra kasdieninė apsaugos nuo neplanuoto nėštumo priemonė. Ji skirta kraštutiniam atvejui: kai lytiniai santykiai buvo nesaugūs ir vaikelio gimdyti neketinama. O jeigu neplanuoto pastojimo atveju nėštumą ketinama išsaugoti ir gimdyti, skubi kontracepcija nereikalinga.

D. Keršulytė pažymi, kad skubios kontracepcijos tabletę patariama vartoti ne daugiau kaip 4 kartus per mėnesį. Jeigu šių priemonių prireikia dažniau, reikėtų susimąstyti apie kitas reguliariai kontracepcijai skirtas priemones. „Skubi kontracepcija yra saugi, tačiau, kaip ir visi vaistai, turėtų būti vartojama pagal paskirtį, t.y. tik kraštutiniais atvejais, o ne nuolat. Skubios kontracepcijos priemonės dirbtinai sukelia kraujavimą, ir taip išvengiama pastojimo. Kaip ir bet kokie kiti vaistai, šios priemonės gali sukelti šalutinių poveikių, tačiau nėra įrodymų, kad jos galėtų sukelti nevaisingumą“, – pabrėžia gydytoja.

Skubios kontracepcijos tabletę reikėtų išgerti per 72 val. po nesaugių lytinių santykių. Be priežasties delsti nereikėtų, nes metodas yra tuo veiksmingesnis, kuo greičiau pavartojama skubios kontracepcijos priemonė. Jeigu skubi kontracepcija nepasiteisino ir vis dėlto pastojote, būtinai kreipkitės į gydytoją. Duomenų, kad šis metodas pažeistų gimdoje besivystantį vaisių, nėra, tačiau ginekologas turėtų patikrinti, ar nėštumas nėra negimdinis.

Galbūt yra kokių nors liaudies metodų, leidžiančių išvengti neplanuoto nėštumo, t.y. kurie galėtų pakeisti skubios kontracepcijos tabletę? – paklausėme gydytojos. „Tikrai ne, ypač kai lytiniai santykiai spontaniški, neplanuoti. Tiesa, šiek tiek pastojimo tikimybę gali sumažinti vyro apsilankymas pirtyje prieš lytinius santykius. Yra duomenų, kad po pirties, paveikti karščio spermatozoidai tampa mažiau judrūs, ir tai šiek tiek sumažina jų tikimybę pasiekti kiaušialąstę. Tačiau vėl gi tai nėra 100 proc. apsauga, o tik šiek tiek mažesnė pastojimo tikimybė, kuri, be to, labai individuali ir priklauso nuo vyro spermos kokybės“, – sako gydytoja.

Daugiau apie kontracepciją po nesaugaus lytinio akto skaitykite www.skubikontracepcija.lt.

Temą parengė „Karjera ir sveikata“

Užsakymo nr.: PT_67295792

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis