5 faktai ir mitai apie vitaminą C

Dauguma žmonių yra kažką girdėję apie vitaminą C – žino, kad jo gausu apelsinuose, ar kad dėl jo trūkumo susergama tokiomis ligomis kaip skorbutas. Vis dėlto, mitai, susiję su šiuo gyvybiškai svarbiu vitaminu, vis dar labai paplitę, tad turime domėtis jo teikiama nauda.

Pavyzdžiui, ar žinojote, kad vitaminas C gali pagerinti ir jūsų širdies bei kraujagyslių darbą? Naujas Kolorado universiteto tyrimas įrodė, kad vos 500 mg vitamino C per dieną veikė kraujo kūnelius lygiai taip, kaip ir pasivaikščiojimas. Štai dėl ko net imta vadinti vitaminą C „mankštos tablete.“ Žinoma, šis tyrimas įtraukė vos 35 nuo viršsvorio kenčiančius žmones, tad tai nėra pats geriausias įrodymas. Juo labiau, kad mankštos nauda neapsiriboja vien kraujo kūnelių veiklos gerinimu. Tačiau tai vis dėlto leidžia numanyti, kad vitaminas C ne tik saugo mūsų imunitetą, bet daro ir dar daugiau.

Ko dar nežinojote apie vitaminą C? Pateikiame 5 faktus ir mitus, susijusius su šia stebuklinga medžiaga

* Įveikti peršalimui vitaminas C yra svarbiausias veiksnys - MITAS

Kai peršalimų ir kitų panašių susirgimų sezonas jau čia pat, daug žmonių ima vartoti maisto papildus su vitaminu C tikėdamiesi nesusirgti. Tačiau šie papildai gali ir nebūti tokie naudingi.

Kai kurie tyrimai rodo, kad žmonės, reguliariai vartojantys vitaminą C, serga šiek tiek trumpiau ar lengviau. Vis dėlto, daugumai žmonių didesnis vitamino C kiekis nesumažina tikimybės peršalti. Sakome „daugumai“, nes dar kiti tyrimai atskleidė, kad vitaminas C gali 50 % sumažinti tikimybę peršalti sportininkams vyrams, tačiau ne moterims.

Be abejo, vitaminas C yra būtinas mūsų imuninei sistemai. Tačiau tinkamiausias būdas stiprinti imunitetą yra sveika mityba, nuolatinis produktų su vitaminu C vartojimas. Neseni tyrimai parodė, kad, pavyzdžiui, ketvirtadalis amerikiečių nesuvalgo reikiamo daržovių ir vaisių kiekio per dieną. Užpildžius šią spragą, galite gauti bent 200 mg vitamino C per dieną. To visiškai pakaks jūsų imunitetui palaikyti ir jums nebereikės griebtis papildų.

* Vitamino C stoka – retas reiškinys – FAKTAS

Mūsų organizmas negali pasigaminti vitamino C, todėl jis mums ir yra toks svarbus ir turime gauti jo su maistu. Vis dėlto šiais laikais dėl vitamino C trūkumo žmonėms itin retai pasireiškia dantenų kraujavimas, kraujo bėgimas iš nosies ar kitos problemos.

Fotolia nuotr.

Rekomenduojama vitamino C dienos norma suaugusiems yra 75 mg moterims ir 90 mg vyrams, nors nemažai specialistų norėtų, kad ši norma būtų pakelta iki 200 mg – taip vidiniams audiniams jo tikrai nepritrūktų. Vidutinis apelsinas turi bent 70 mg vitamino C, o anksčiau jau minėtam skorbutui kelią galima užkirsti vos su 10 mg vitamino C per dieną. Kitaip sakant, jums, ko gero, tikrai netrūksta vitamino C, tačiau tai tikrai nereiškia, kad jūs turite jo nebevartoti.

*Citrusiniai vaisiai yra geriausias vitamino C šaltinis – MITAS

Kol minėtieji vaisiai yra tikrai puikus vitamino C šaltinis, šioje srityje nepralenkiamos yra paprikos. Puodelis vidutinio dydžio termiškai neapdorotos smulkintos raudonosios paprikos turi 200-300 mg vitamino C – 100 kartų daugiau už apelsinų sulčių stiklinę. Brokoliai, Briuselio kopūstai, kiviai, braškės, papajos, ananasai, melionai taip pat gausūs vitamino C. Žinoma, nepamirškime ir citrusinių vaisių – apelsinų, mandarinų ar greipfrutų.

* Reikiamas vitamino C kiekis padeda mesti svorį – FAKTAS (beveik)

Žemas vitamino C kiekis siejamas su aukštesniu kūno riebalų kiekiu bei platesne talija, lyginant su žmonėmis, turinčiais normalų jo kiekį.. O Arizonos universiteto atliktas tyrimas nustatė, kad tinkamas vitamino C kiekis gali padėti kūnui naudoti riebalus kaip „kurą“ – tiek sportuojant, tiek nesportuojant.

Norėdamos pasinaudoti šiais vitamino C privalumais turėtumėte būti fiziškai aktyvios ir gaminti maistą iš ryškių daržovių bei vaisių – būtent jie dažniausiai turi daugiau šio ypatingo vitamino.

Neįmanoma perdozuoti vitamino C – MITAS

Žmogaus organizmas negali kaupti vitamino C, tad jums suvartojus jo daugiau, nei tuo metu reikia, perteklius pašalinamas su šlapimu. Tai jokiu būdu nereiškia, kad vitamino C perdozavimas negali sukelti pašalinio poveikio. 2000 mg. Toks yra nustatytas maksimalus vitamino C kiekis per dieną, gaunamas tiek su maistu, tiek su maisto papildais. Tad kol vieniems nieko neatsitiks suvartojus tiek ar net daugiau šio vitamino, kiti padauginę gali imti skųstis pilvo pūtimu, virškinimo sutrikimais, viduriavimu, pykinimu, vėmimu, galvos skausmais, nemiga ar net inkstų problemomis. Tad esmė yra tokia – daugiau tikrai nereiškia geriau, geriausia yra tiek, kiek reikia!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis