Nori tobulo mitybos plano?

Neretai sulaukiu žinučių su klausimu: „ar sudarinėjate mitybos planus?“

Greičiausiai ir Tu, perskaičiusi straipsnio pavadinimą tikėjaisi rasti dar vieną garantuotai sulieknėti padėsiantį, tobulai veiksmingą mitybos planą.

Ir nors dėka mano įgytų žinių aš galėčiau sudarinėti mitybos planus, to nedarau. Didžiajai daliai antsvorį turinčių žmonių yra būdingas emocinis valgymas ir persivalgymai. Specialistai teigia, kad su šia problema susiduria 75–80% visų antsvorį turinčių žmonių. Jeigu Tu esi tarp jų, joks mitybos planas Tau nepadės, nes:

1. Laikydamasi mitybos plano Tu nesprendi tikrosios savo problemos. Tu tik laikinai susiimi, o atsipalaidavus ir vėl pasineri į nevaldomo valgymo priepuolius. Gali bandyti nors ir 100 skirtingų tobuliausių mitybos planų, tačiau jei nespręsi emocinio valgymo ir persivalgymo problemos, jie Tau tikrai nepadės.

2. Žinių apie sveiką mitybą Tu ir taip turi daugiau nei reikia. Beveik esu tikra, kad laisvai išvardintum sveikus ir nesveikus produktus, ką su kuo tinka valgyti, ko po kokios valandos nevalgyti bei kiek koks maistas turi kalorijų. Turbūt ir pati laisvai galėtum sudaryti dienos meniu. Tačiau kodėl šių turimų žinių nepakanka? Todėl, kad kaip jau minėjau, problema yra ne jos. Vėl pasikartosiu: jei nešalinsi tikrosios antsvorio priežasties (emocinio valgymo ir persivalgymų), šios žinios ir liks tik žiniomis, nes Tavo įprotis nuolat persivalgyti vis pakiš koją.

3. Mityba planai gali dar labiau skatinti persivalgymus. Įrodyta, kad griežti apribojimai skatina persivalgymus ir emocinio valgymu priepuolius. Net jeigu mitybos planas bus su pakankamu kiekiu kalorijų, bet jame nebus Tavo mėgstamo maisto, Tu jausi nepasitenkinimą, nesugebėsi ilgai jo laikytis ir galiausiai „nutrūksi“. Nujaučiu, kad gerai žinai apie ką aš čia. Net jeigu mitybos plane bus visas Tavo mėgstamas maistas, bet tuo metu Tau jo visai nesinorės, Tu vis tiek jausiesi nepatenkinta. Ne kartą mano klientės dalijosi patirtimi, kai vakarienei valgė ne tai, ko tuo metu norėjo, o tai, ką galvojo, kad privalo ir po vakarienės toliau varstė šaldytuvo ar spintelių duris, norėdamos suvalgyti „ko nors skanaus“. Tuo tarpu, kai valgydavo tai, kas tikrai skanu ir ko tuo metu tikrai norėjosi, jautėsi patenkintos ir noro užkandžiauti po vakarienės nebelikdavo. Man taip yra nutikę daugybę kartų.

Tačiau mitybos planai gali būti ir geras dalykas:

1. Jei Tu tikrai nežinai koks maistas sveikas, o koks ne, neturi idėjų ką valgyti pusryčiams, pietums ar vakarienei, - jie gali būti puikus idėjų ką gaminti ir valgyti šaltinis.

2. Tai bus puikus idėjų šaltinis, jei į tai žiūrėsi lanksčiai. Neturėsi tikslo griežtai padieniui laikytis nurodyto plano, o tiesiog iš bet kurios dienos, pasirinksi ir pasigaminsi patinkantį pusryčių, pietų ar vakarienės patiekalą.

3. Retais atvejais mitybos plano laikymasis gali būti puiki pradžia sveikesniam gyvenimo būdui. Kai kurie žmonės laikydamiesi plano, tiesiog įpranta sveikai ir saikingai maitintis, pajunta to teigiamas pasekmes ir noriai tai tęsia gal net visą likusį gyvenimą. Tačiau, kaip jau minėjau, tokie atvejai nėra dažni ir greičiausiai taip nenutiks tiems, kurie turi jau mano minėtas emocinio valgymo ir persivalgymo problemas.

Ir svarbiausia:

Nurimk, nesiblaškyk, stebėk ir klausyk savęs. Nebūtinai tai, kas tinka kažkam kitam tiks ir Tau. Jei draugė sulieknėjo laikydamasi skysčių dietos, nereiškia, kad tai tinkamas būdas ir Tau. Jei bendradarbė laikėsi jai sudaryto mitybos plano, nebūtinai tai yra Tavo kelias. Geras sufleris būtų tai, ar šitie būdai Tau veikė praeityje. Jei jau šimtą kartų nesėkmingai laikeisi dietos, naivu būtų manyti, kad šimtas pirmą kažkas bus kitaip. Pripažink, šis būdas ne Tau ir ieškok kito. Jei jau išbandei dešimt skirtingų mitybos planų, neieškok vienuolikto. Verčiau gerai pagalvok kur tikroji Tavo antsvorio priežastis ir ieškok žinių kaip ją šalinti. Ir tikėk: TU GALI!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis