Galvosūkis lieknėjančioms: ką valgyti, o ko neliesti?

Mums, gyvenantiems šiais informacijos laikais labai pasisekė – vos poros kompiuterio klavišų spustelėjimu turime priėjimą prie begalinės informacijos gausos. Sužinoti galime viską: nuo seniausio pasaulio žmogaus pavardės iki to, kaip auginti rožes.

Aną dieną pagalvojau, kad norėčiau po savo el. laiškais turėti automatinį parašą. Tereikėjo youtube įvesti „how to... “ ir jau po 2 min. žinojau kaip tai padaryti. Rojus žemėje!

Deja, norintiems maitintis sveikai ir ypač norinčioms lieknėti moterims toks rojus visiškai apsuka galvas. Internetas lūžta nuo informacijos apie tai, ką valgyti, o ko geriau neliesti, kokie produktai tarpusavyje dera ir t.t. Ta informacija labai padėtų, tačiau bėda ta, kad rekomendacijos prieštarauja viena kitai. Dar visai neseniai buvo teigiama koks didelis blogis yra kiaušiniai ir kaip reikėtų jų vengti, šiandien gi ta informacija paneigta ir, pasirodo, kiaušinius valgyti yra sveika. Kokį bepaimtume produktą, sulauksime dviejų skirtingų nuomonių.

Lygiai taip pat kalbant apie valgymo ritmą, laiką, valgyti ar nevalgyti po sporto – apie viską skirtingos nuomonės ir rekomendacijos. Vieni ekspertai teigs, kad pusryčius valgyti būtina, kiti – kad valgyti reikėtų tik nuo 12 val. dienos. Vieni specialistai sakys, kad valgyti reikia kas 2 valandas, kiti – kad daug geriau tai daryti ne mažesniais nei 3 valandų intervalais ir dar patars jokiais būdais neužkandžiauti. Pasiskaičius tokių vienas kitam prieštaraujančių patarimų, nesinori valgyti nieko arba, atvirkščiai, spjauti į visus patarimus ir valgyti viską iš eilės. Dažna taip ir daro. Tad kaip atsirinkti?

Tuo metu, kai man pradėjo rūpėti lieknėjimo temos, interneto nebuvo. Visa informacija, kurią galėjai gauti apie tai, kaip mesti svorį ar sveikatintis, buvo vos poroje moteriškų žurnalų ir vienoje kitoje knygoje. Neslėpsiu, atsiradus internetui ir man pradėjo suktis galva, tačiau aš labai greitai šį klausimą išsprendžiau. Žinoma, mano patarimai bus tik tie, vieni iš daugelio, tačiau jie man padeda neprarasti sveiko proto, gerai jaustis ir gana lengvai išlaikyti sveiką svorį. Tikiuosi jie bus naudingi ir jums.

1. Vadovaukitės savo galva. Dažnai sakau: „Jei jau specialistai ir net mokslininkai nesusitaria tarpusavyje, aš pagalvosiu ir nuspręsiu kaip man geriau“. Stebėkite save ir savo organizmą. Jei mėgstate skaityti ir bandyti įvairias rekomendacijas, darykite tai, tačiau gerai įsiklausykite į savo kūną. Kaip jaučiatės valgydamos vienokį ar kitokį maistą? Kaip tai veikia jūsų nuotaiką, energijos lygį? Aš bandžiau valgyti pusryčius ir nevalgyti jų, ir pajutau, kad daug geriau jaučiuosi, kai juos pavalgau, nesu linkusi prisivalgyti vakarais. Todėl taip ir darau.

Lygiai taip pat daug geriau jaučiuosi valgydama kas 3-4 val. nei kas 2 val. Išbandžiau abu variantus ir man visai nepatiko atrasis, kuris mane vertė nuolat galvoti apie tai, kad jau vėl laikas valgyti. Atvirkščiai – mano tikslas buvo įprasti mažiau galvoti apie maistą ir su tuo susijusias temas. Ir tai tik pora pavyzdžių. Gauti informacijos yra puiku, tačiau labai svarbu įdėmiai klausytis savęs ir atsirinkti.

2. Rinkitės tai, dėl ko sutinka visi specialistai. Visoje viena kitai prieštaraujančioje informacijos gausoje visgi yra dalykų, dėl kurių sutaria visi specialistai. Man dar neteko girdėti, kad kas nors būtų kritikavęs daržoves ar gyręs riebaluose keptą maistą. Bene visi specialistai rekomenduoja valgyti daugiau daržovių, mažiau kepto, riebaus, rūkyto maisto. Manau, kad vertėtų į tai atsižvelgti. Niekas nėra gyręs besaikio alkoholio ar saldumynų vartojimo bei šlovinęs tinginystės. Taigi čia taip pat rekomendacija aiški: saikingas ar visiškas atsisakymas alkoholio, minimalus saldumynų vartojimas, reguliari fizinė veikla. O visa kita vartoti saikingai, bet kaip tik apie tai sekantis punktas.

3. Nepamirškite saiko. Didžioji problema dažnai yra ne tai, ką mes valgome, o tai, kad valgome gerokai per daug. Todėl labai svarbu šalia visų mitybos rekomendacijų apie tai, ką valgyti sveika, o ko – nelabai, valgyti su saiku, įprasti neprisivalgyti, sustot valgyti, kai jaučiate, kad skrandyje vis dar yra šiek tiek vietos.

Jei valgysite sąmoningai ir vadovausitės aukščiau pateiktomis rekomendacijomis bei reguliariai pajudėsite, gyvensite sveiką ir aktyvų gyvenimą. O jei kada užsinorės jį keisti ir tapti dar didesnėmis sveikuolėmis, – puiku, svarbu, kad tai darytumėte su džiaugsmu, be įtampos ir streso.

Saikas yra dalykas geras net kai kalbame apie begalinį domėjimąsi sveika mityba. Baimė suvalgyti netinkamo maisto ir pusė gyvenimo praleidimas skaitant produktų etiketes, jau vadinami liga, kuri netgi turi pavadinimą – ortoreksija. Nieko nenutiks, jei karts nuo karto suvalgysite gabalėlį pyrago, ar kokio kito ne tokio sveiko maisto, daug daugiau žalos sau padarysite jei po to tris dienas graušitės. Vienintelis dalykas, kuriam nereikėtų jausti saiko – tai gyvenimo džiaugsmas. Štai jo jums linkiu į valias. Juk dižiosios bėdos užpuola kai pritrūksta būdent jo.

Sėkmės ir iki kito karto!

Su meile,
Ieva ♥

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis