Kraujo tyrimų galia: galima įtarti daugybę ligų

Įsitikinti, jog sveikata yra puiki, nustatyti pirmuosius ligos signalus ir taip užkirsti jiems kelią, žinoti būdus, kaip pagerinti savo savijautą – visa tai galima pasiekti atlikus kraujo tyrimus.

Šiuolaikinėms technologijoms sparčiai žengiant į priekį, kraujo tyrimais galima išaiškinti vis daugiau susirgimų, tačiau tyrimus rekomenduojama atlikti ir profilaktiškai, kad žinotume, jog viskas yra gerai.Rodo įtarimus dėl daugybės ligų


Laboratorijų tinklo „Medicina Practica“ vadovo Svajūno Barakausko teigimu, Lietuvoje populiariausi ir dažniausiai atliekami yra apie 300 kraujo tyrimų. „Prieš dešimt metų jų buvo koks 60. Akivaizdu, jog labai išaugo galimybės ištirti žmogaus kraują, sužinoti jo biochemiją, taip greičiau nustatyti nuokrypius ir pasiekti gerą būklę“, - teigė pašnekovas.

Esminis yra bendrasis kraujo tyrimas, kurio metu tiriama nuo 18 iki 26 parametrų. „Bendras kraujo tyrimas yra kaip abecėlės A raidė. Tai pradžių pradžia, bet iš jo gauname labai daug informacijos. Po jo jau šeimos gydytojas ar specalistas skiria tikslinius tyrimus, jei tokių reikia“, - kalbėjo S. Barakauskas.


Paprašytas įvardyti ligų penketuką, kurias galima įtarti, kai atliekamas bendras kraujo tyrimas, pašnekovas vardijo, jog galima įtarti, bet tai nėra diagnozė, visas kraujo ligas, infekcines (lėtines ar ūmias) ligas, kai kurias kepenų ligas, anemiją, ryškią alergiją, net ir tai, jog vaikai turi kirminų.


„Jei žmogus susirgo, nesvarbu, kokia liga, taisyklė yra tokia. Pirmiausia atliekamas bendras kraujo tyrimas, kurio tikslas išsiaiškinti, ar susirgimo priežastis yra virusinė ar infekcinė. Aišku, paskui būtų geriausia identifikuoti virusą imant jo pasėlius, tačiau Lietuvoje tokia praktika dar svajonė. Kai paskirimas gydymas, kraujo tyrimą vėl reikia daryti po penkių dienų, nes taip galima išsiaiškinti, kaip organizmas reaguoja į paskirtą gydymą. Dar vienas kraujo tyrimas reikalingas po dviejų savaičių, kai žmogus jau pasveikęs. Po šio tyrimo gydytojas jau ramia sąžine gali pasakyti, ar žmogus pasveiko“, - rekomendavo S. Barakauskas.


SYNLAB laboratorijos specialistai aiškino, jog norint paskirti tinkamą gydymą, svarbu išsiaiškinti infekcijos sukėlėją – virusą ar bakteriją. „Neretai ligą sukelia virusai, tačiau organizmui nusilpus komplikuojasi bakterine infekcija. C reaktyvusis baltymas (CRB) yra uždegimo aktyvumo rodiklis ir padeda atskirti infekcijos tipą. Šio baltymo kiekis kraujyje pakyla nevienodai, kai yra uždegimas: stipriai pakyla bakterinės infekcijos atveju, o virusinės infekcijos atveju jis bus mažesnis. Todėl toks tyrimas būtinas, kad būtų paskirtas tinkamas gydymas“, - teigė SYNLAB laboratorijos specialistai.


Nustato ir onkologinius susirgimus


„Antėjos“ laboratorijų tinklo direktorė medicinai Dangira Babenskienė tvirtino, jog kraujo tyrimai reikalingi ne tik tada, kai žmogus suserga. Jie dar labiau būtini prevenciškai. „Šiandienos galimybės ir mūsų veikla nukreipta būtent į prevenciiją. Jei žmogus reguliariai bent kartą per metus pasidaro kraujo tyrimus, galima labai anksti pastebėti kažkokius nukrypimus, kurie gali išprovokuoti ligą.


Pagavus pačius pirmuosius signalus, ligos galima išvengti arba ją daug lengvau kontroliuoti. Mūsų organizamas dirba visą parą, į kraują nuolat išskiria tam tikras medžiagas, pavyzdžiui, skydliaukė – hormonus, o kepenys – fermentus. Tos biocheminės reakcijos nuolat vyksta mūsų organizme ir taip palaiko gyvybę. Kraujo tyrimai yra tarsi veidrodis, kuriame ir atsispindi, ar organizme viskas yra gerai“, - kalbėjo D. Babenskienė.


Ji rekomendavo profilaktiškai kartą per metus atlikti ne tik bendrą kraujo tyrimą, bet ir tokį, kurio metu tiriamas cholesterolių kiekis organizme. „Mes juk nejaučiamee, kad mūsų organizme kaupiasi blogasis cholesterolis. Jį pajuntame tik tada, kai ištinka infarktaas ar insultas. Šios baisos ligos yra daugybę metų padidėjusio cholesterolio pasekmė. Ir šių ligų galima išvengti, jei reguliariai tikrinsitės cholesterolių kiekį kraujyje“, - teigė pašnekovė.


Dar vienas itin populiarus ir reikalingas kraujo tyrimas yra tas, kurio metu nustatomas gliukozės kiekis kraujyje. Šis tyrimas būtinas, norint išvengti cukrinio diabeto. „Virškinamojo trakto ligos, kai kurie uždegiminiai procesai daugelį metų yra nebylūs, nejaučiame jokių simptomų. Na, gal nuovargį, irzlumą, gal neišsimiegame. Tačiaiu numojame ranka, kad esame pavargę, nes seniai turėjome atostogas ir viskas. O tai gali būti ligos pradžia. Patys pirmieji požymiai atsiranda kraujyje, todėl ir būtina bent kartą profilaktiškai per metus pasidaryti tyrimus“, - tvirtino D. Babenskienė.

Kraujo tyimai, anot jos, gali parodyti ir vėžinių susirgimų jau pirmąsias stadijas. Kraujo tyrimas, kuriuo tiriami vėžio žymenys, moterims gali padėti užkirsti kelią krūtų ir kiaušidžių, o vyrams – prostatos vėžiniams susirgimams.


Maisto papildai nepadėjo


Anot specialistų, pavasarį itin aktualūs dveji kraujo tyrimai – tokie, kai nustatomas vitamimo D kiekis bei feritino kiekis.

„Beveik mums visiems natūraliai trūksta vitamino D, nes jo negauname natūraliai, juk saulėtų dienų būna labai mažai. Todėl ir reikia atlikti kraujo tyrimą, išsiaiškinti vitamimo D kiekį organizme, kad žinotume, kokiomis dozėmis jį vartoti papildomai“, - teigė S. Barakauskas.


SYNLAB laboratorijos specialistų teigimu, jei žmogui trūksta vitamino D, sutrinka kalcio, fosforo įsisavinimas iš žarnyno, todėl didėja osteoporozės rizika. Vitaminas D organizme atlieka ir kitas funkcijas: reguliuoja kraujo krešėjimą, nervinio audinio veiklą, stiprina imumimės sistemos ląsteles, kurios naikina ligų sukėlėjus, kovoja su infekcinėmis ligomis. Kai vitamino D nepakanka, žmogus jaučia nuovargį ir kur kas dažniau serga, pavyzdžiui, peršalimo ligomis.


Pernai SYNLAB laboratorija atliko studiją dėl vitamino D trūkumo Lietuvos žmonėms. Nemokamai buvo ištirta apie 3 tūkst. žmonių. Nustatyta, kad net 89 proc. ištirtųjų trūko vitamino D. Jo trūko net ir tiems, kurie vartojo vitamino D papildus, bei tiems, kurie grįžo iš atostogų saulėtuose kraštuose. Todėl laboratorijos specialistai darė prielaidą, kad pacientai, neatlikę vitamino D kraujo tyrimo, nežinojo, kiek jo vartoti papildomai arba jų vartojamų papildų organizmas neįsisavino.


„Todėl ir reikalingas kraujo tyrimas nustatyti vitamino D kiekį. Tada žmogui specialistai gali patarti, kokiomis dozėmis vitamino D papildus reikia vartoti“, - teigė D. Bobenskienė.


Kalbėdami apie kitų maisto papildų vartojimą, ji taip pat pabrėžė, jog pirmiausiia reikia išsitirti kraują. „Siūlau nesivaikyti akcijų, reklamų ir nevartoti visų maisto papildų. Pirmiausia reikia nusistatyti, ko mums trūksta, o tai galima padaryti atlikus kraujo tyrimą. Juo galima ištirti, kiek žmogaus organizme yra geležies, vitamino D, B grupės vitaminų, kalio, natrio, magnio. Įvertinus tyrimų rezultatus, galima nuspręsti, ar šiuos elementus reikia vartoti papildomai. Kai kurių vitaminų galima ir perdozuoti, tad taip sau nepadėsime, o pakenksime“, - tikino G. Babenskienė.


Nustatė anemiją


Feritino kiekį kraujyje svarbu nustatyti tam, kad būtų užkirstas kelias anemijai (mažakraujystei). „Bendras kraujo tyrimas anemiją parodys tik tada, kai hemoglobino kiekis bus labai žemas. Todėl tikslinga atlikti būtent feritino kiekio kraujyje tyrimą, nes feritinas yra baltymas, kuris rodo ir geležies kiekį, ir jo atsargas. Prieš kokius aštuonerius metus atlikome tyrimą. Tyrėme po 100 abiturienčių iš Mažeikių, Klaipėdos, Kauno ir Vilniaus. Tyrėme, kaip skirtingais mėnesiais skiriasi feritino kiekis mergaičių kraujyje. Iš visų tiriamų mergaičių tik trečdalis turėjo reikiamą kiekį, o trečdalis, galima sakyti, jau sirgo anemija. Kai kurias mergaites net operatyviai nukreipėme pas hematologą. Feritino tyrimas yra auksinis standartas šiai dienai, kai galima užkirsti kelią anemijai“, - tvirtino S. Barakauskas.


Visi specialistai vieningai teigė, jog kraujo tyrimus profilaktiškai reikia pasidaryti bent kartą per metus ir, nesvarbu, ar žiemą, ar vasarą. „Kraujo tyrimus reikia pasidaryti ne tik todėl, kad surasti kokią ligą, bet ir tam, kad galėtume atmesti kažkokius įtarimus. Žinoti, kad viskas gerai taip pat yra labai gerai. O tyrimas ir yra taip, o ne kitaip - tai, kas parašyta juodu ant balto ir nenuginčijama“, - tvirtino G.Babenskienė.

Užsakymo nr.: PT_77497193

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis