Kaip seksas ir šlapimo pūslės uždegimas yra susiję?

Daugeliu atvejų šlapimo pūslėsuždegimo - cistito - priežastimi yra apatinių šlapimo takų bakterinė infekcija. Daugiau kaip 50% moterų per visą savo gyvenimą suserga cistitu.

Cistitas sukelia skausmą šlapinantis, dažną šlapinimąsi, atsiranda kraujas šlapime ir skausmas virš gaktos. Šlapimo tyrime randama baltųjų kraujo ląstelių (leukocitų) ir bakterijų. Pasikartojantis cistitas sukelia rimtų nepatogumų moterims. Seksualinė elgsena ir pasikartojančio cistito istorija yra svarbiausias rizikos veiksnys tarp jaunų, seksualiai aktyvių moterų.

Pasikartojantis cistitas yra paplitęs tarp jaunų, sveikų moterų, nors jos paprastai turi anatomiškai ir fiziologiškai normalius šlapimo takus. Tačiau dubens anatominiai skirtumai gali turėti įtakos polinkiui pasikartoti cistitui. Įrodyta, kad stiprūs rizikos veiksniai cistito pasikartojimui yra: spermicidu dengtų prezervatyvų naudojimas(kontraceptinė priemonė), neseniai vartoti antibiotikai, lytinių santykių dažnumas, alergija muilui, makšties kremams, putoms voniai ar kitoms cheminių medžiagų sudedamosioms dalims, kurios yra naudojamos lytinių organų higienai.

Taip pat turi įtakos nauji sekso partneriai per pastaruosius metus, pirmas susirgimas cistitu iki 15 metų amžiaus, motinos šlapimo takų infekcijų istorija, rūkymas, seksualinė pozicija (pavyzdžiui, moteris viršuje). Moterų, turinčių lytinius santykius pirmą kartą arba intensyvų ir dažną seksą po abstinencijos laikotarpio, būklė yra vadinama "medaus mėnesio cistito rizika".

Dažniausias cistito sukėlėjas yra žarnyno bakterijos, kurios gyvena šalia tiesiosios žarnos ar makšties. Moterų šlaplės anga atsiveria į makšties prieangį ir lytinių santykių metu mikrobai iš jos nesunkiai gali išplisti ir patekti į šlaplę ir šlapimo pūslę". Taip pat atlikti epidemiologiniai tyrimai rodo, kad žarnyno lazdelė (escherichia coli), kuri yra dažniausia cistito sukėlėja, gali būti perduodama lytiniam partneriui. Šios bakterijos, patekusios į šlaplę, keliauja į viršų (kartais ir į kitus šlapimo takus), sukeldamos šlapimo pūslės uždegimą, o blogiausiu atveju keliauja į inkstus, sukeldamos inkstų uždegimą.

Cistitas gali paūmėti dėl higienos nesilaikymo, kai nenusiprausiami lytiniai organai po analinio ar oralinio lytinio santykiavimo, dėl nešvarių partnerio rankų, arba dėl to, kad jis pats retai prausia lytinius organus, taip pat dėl lytinio akto pradėjimo pakankamai nesudrėkus moters lytiniams organams.

Cistitas dažnai paūmėja moterims, kurios serga lėtine vulvovaginaline kandidoze bei bakterine vaginoze. Jei šios ligos dažnai atsinaujina ar vargina nuolat, būtina išsitirti dėl lytiniu būdu plintančių infekcijų: gonorėjos, chlamidijozės, ureaplazmų, trichomonozės, genitalijų herpeso. Taip pat reikia atlikti makšties tepinėlį bei mikrobiologinį pasėlio tyrimą.

Nuolat pasikartojant cistitui, ypač jei jo paūmėjimas siejamas su lytiniais santykiais, būtina ištirti vyrą (nuolatinį partnerį), kuris gali būti infekcijos šaltinis, to pats nejausdamas ir nežinodamas. Vyras gali sirgti bakteriniu besimptominiu prostatitu, arba gali būti infekcijos nešiotoju ir lytinių santykių metu ją perduoti partnerei ir sukelti lėtinio cistito paūmėjimą. Pasveikus vyrui, besikartojantis cistitas lengvai išgydomas ir moteriai.

Dažnai kartojantis cistitui, išsivysto mikroorganizmų atsparumas antibiotikams, ne visada pavyksta tiksliai nustatyti pasikartojančio bakterinio cistito priežastis. Tuo atveju skiriamos nepertraukiamos, profilaktinės, mažos antibiotikų dozės 6 mėnesiams arba dar ilgesniam laikotarpiui.

Negalima pamiršti, kad norint apsisaugoti nuo cistito paūmėjimo, prieš ir po lytinių santykių patartina pasišlapinti ir nusiprausti, vyro varpa prieš lytinį aktą turi būti švari, lytinių santykių metu nereikėtų bijoti naudoti daugiau lubrikanto.

www.manosveikata.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis