Garsios mamos nesibodi pirkti vaikams drabužių iš dėvėtų rūbų

"Sąmoningai neperku naujų daiktų, nes panaudoti būna pigesni, o taip pat šiais savo veiksmais idėjiškai prisidedu prie mažesnio vartojimo skatinimo", - sako K.Savickytė-Damanskienė.

Kai mažylis auga ne dienomis, o valandomis, dažna mama susirūpina, kam atiduoti išaugtus ir visai nesunešiotus drabužėlius ir iš kur gauti naujų. Garsios Lietuvos mamos tikina: vaikučio rūbams nebūtina išleisti didelių sumų - drabužėliais galima mainytis su kitomis mamomis.

Aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė teigia vyresnėlių dukrų Justinos bei Gabijos išaugtus drabužėlius padovanojusi artimųjų vaikams bei atidavusi labdaros organizacijoms, o mažojo Motiejaus - ir pardavusi  vaikiškų drabužėlių turgelyje. Čia moteris teigė apsilankiusi daugiau dėl atrakcijos, nei dėl pelno. Aktorė teigė mažajam Motiejui dėvėtų drabužėlių taip pat ieškanti specializuotose interneto svetainėse. „Motiejui taip pat esu pirkusi dėvėtą vežimėlį, lovytę, drabužėlių. Sąmoningai neperku naujų daiktų, nes panaudoti būna pigesni, o taip pat šiais savo veiksmais idėjiškai prisidedu prie mažesnio vartojimo skatinimo", - sako K.Savickytė-Damanskienė.

Buvusi manekenė Aistė Jasaitytė-Čeburiak prisipažįsta su vyru Romanu kartais pagalvojanti apie šeimos pagausėjimą, todėl visų dukrelės Elzės daiktų neskuba išdalinti.

Aistė Jasaitytė Čeburiak (Nuotr. ruzelefoto.lt)
Aistė Jasaitytė Čeburiak (Nuotr. ruzelefoto.lt)

Kai kuriuos Elzės drabužėlius Aistė padovanojo draugų ir giminaičių vaikams. Moteris savo pirmagimei taip pat yra gavusi dovanų drabužėlių iš pažįstamų žmonių bei pirkusi devėtų drabužių parduotuvėje. „Dėvėtų rūbų parduotuvėje galima rasti labai gražių ir visai nesudėvėtų drabužių - juk vaikai taip greitai auga. Stengiuosi pirkti atsakingai, nesu didelė vartotoja, o ir apsipirkimas reikalauja išties daug laiko. Elzei nepirkome jokių žaislų - jie į mūsų namus atkeliavo kaip draugų dovanos. Esu už tai, kad vaikas būtų išradingas, kad kartu su juo būtų galima susikurti žaisliukus, pavyzdžiui, megzti lėlytes. Stengiuosi atrasti laiko buvimui su vaiku, žaidimams, knygelių skaitymui - siekiu sukurti emocinį ryšį, o ne užkrauti vaiką žaislais ir palikti vieną", - savo požiūrį dėsto jauna mama.

Kino teatro „Pasaka" direktorė Greta Akcijonaitė teigia savo sūnums Kasparui ir Baltramiejui ieškoti drabužių taip pat nesibodinti dėvėtų drabužių turgeliuose. „Labai mėgstame lankytis Varėnos turguje, kur galima rasti ne pirmo naujumo, tačiau dėl to tikrai ne prastesnių drabužėlių. Esame taupūs žmonės ir ir pinigus leidžiame svarbesniems dalykams", - patikino Greta.

Greta Akcijonaitė
Greta Akcijonaitė
A.Didžgalvio nuotr.

„Pasakos" direktorė pasakoja kai kuriuos berniukų drabužėlius ir vaikštynę atidavusi ar paskolinusi vaikelius auginančioms draugėms, pusseserėms. „Kai supratau, kad namuose atsiras dar vienas mažiukas, paskolinti daiktai į namus pamažėle sugrįžo", - šypsosi dviejų vaikų mama.

Buvusi televizijos laidų vedėja Liepa Kiauleikytė-Rimkevičienė tikina, kad jos sūnūs drabužėlius dėvi paeiliui - ką išauga vyresnėlis Rojus, vėliau dėvi  jaunesnis sūnus Vėjas. „Kai jie dar buvo mažiukai, labai greit išaugdavo drabužėlius ir šie būdavo kaip nauji, o dabar vaikai paaugo, pasiuto ir greičiau sudėvi, todėl būna ir taip, kad antrajam nelabai kas lieka", - juokėsi moteris. Likusiais nesunešiotais drabužėliais Liepa keičiasi su kitomis, vaikus turinčiomis draugėmis, tarp kurių ir A.Jasaitytė-Čeburiak, žurnalistė Aistė Stonytė.

Liepa Kiauleikytė-Rimkevičienė
Liepa Kiauleikytė-Rimkevičienė
DELFI / Audrius Solominas

Moteris tikina, kad originalių drabužėlių vaikams ji randa padėvėtų drabužių turguje Anykščiuose. Čia pirktais drabužiais aprengti jos vaikai neretai sulaukia komplimentų. „Tame turguje galima rasti netgi retro drabužių. Vaikui nupirkau jūreiviškus marškinukus ir trumpus šortukus, lyg iš aštuoniasdešimtųjų metų. Buvome Nidoje - visi aplinkiniai atsigrožėti negalėjo, koks „old school'as", -  prisimena L.Kiauleikytė-Rimkevičienė.

Šiuolaikinėms, laiką norinčioms taupyti mamoms ieškant vaikiškų drabužių vis dažniau pasitarnauja internetas. Internetinės svetainės, skirtos mamoms dalintis išaugtų vaikučių drabužiais, musumazyliai.lt įkūrėja Milda Mitkutė teigia, kad kasdien šioje svetainėje mamos atlieka apie 400 mainų (12 tūkst. mainų per mėnesį).

Milda Mitkutė
Milda Mitkutė
Asmeninio archyvo nuotr.

Prie tris mėnesius gyvuojančio projekto jau prisijungė 17 tūkst. mamų - kas mėnesį narių skaičius nuolat auga. „Kasdien sulaukiame mamyčių atsiliepimų, kad ši svetainė sutaupo laiko, nes su vaikučiu nebereikia važinėti po parduotuves", - sako M.Mitkutė. Projekto iniciatorė tvirtina, kad ši svetainė - ne tik platforma keistis daiktais, bet ir viena priemonių mažinti vartotojiškumą. „Perkant daiktą iš kitos mamytės, jam suteikiamas antras gyvenimas, o tai mažina paklausą naujiems daiktams. Kuo mažesnė paklausa naujiems daiktams, tuo mažiau resursų išnaudojama, o tai prisideda prie gamtos saugojimo", - tikina M. Mitkutė.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis