Tėvų mylimi vaikai rečiau rūko ir vartoja alkoholį

Labiausiai vaikų įpročius lemia šeima.

Tris metus ne pelno siekiančios organizacijos „Mentor Lietuva" vykdytas unikalus tyrimas parodė šeimos vaidmenį jaunimo tabako ir alkoholio vartojimo prevencijoje.

„Įvairios organizacijos vykdo daugybę prevencinių programų, skirtų padėti vaikams ugdyti gyvenimo įgūdžius ir išmokyti juos gyventi be alkoholio, tabako ar narkotinių medžiagų. Tam kad tai būtų efektyvi prevencija, svarbu nustatyti ir suprasti veiksnius, kurie daro poveikį vaikų ir jaunimo elgsenai. Šis tyrimas aiškiai parodė svarbų šeimos vaidmenį jaunimo tabako ir alkoholio vartojimo prevencijoje", - sakė „Mentor Lietuva" valdybos pirmininkas ir SEB banko prezidento pavaduotojas Aivaras Čičelis.

Kritinis amžius - 13-14 metų
Tyrimas parodė, kad 13-14 m. rūkančių moksleivių padidėja beveik 4 kartus (nuo 7,6 proc. iki 27,1), o vartojančių alkoholį - beveik 2,5 karto (nuo 16,1 proc. iki 38,1 proc.). Rūkantys moksleiviai net 3 kartus dažniau vartoja alkoholinius gėrimus, lyginant su nerūkančiais jų bendraamžiais. Be to, tabako ir alkoholio vartojimas daro įtaką tolesniam apsisprendimui eksperimentuoti su narkotikais - apie 40 proc. rūkančių vaikų sutiktų su pasiūlymu rūkyti kanapes.

Draudimai padeda
„Rūkymas ir alkoholio vartojimas susijęs su santykiais ir atmosfera šeimoje - rūkančių šeimose daugiau nei pusė vaikų irgi rūko. Tyrimas parodė ir tai, kad paaugliams yra svarbios tėvų nuostatos - tėvų draudimai daro įtaką vaikų elgesiui, tad dažniau yra linkę rūkyti ir vartoti alkoholį tie vaikai, kuriems tėvai tai leidžia", - tyrimo rezultatus pristatė „Mentor Lietuva" vadovė Bernadeta Lažauninkaitė.

„Šeima yra ta aplinka, kurioje formuojasi vaiko nuostatos ir vertybės. Šeimos, kuriose rūkoma, augančiam vaikui formuoja nuostatą, jog cigaretės yra neatskiriama suaugusiųjų gyvenimo dalis. Todėl dažniau vartoja tabaką tie vaikai, kurių šeimose tėvai ir broliai/seserys rūko cigaretes", - teigia socialinių mokslų daktarė ir „Mentor International" mokslinių patarėjų tinklo narė Dr. Laima Bulotaitė.

Dalyvauti vaiko gyvenime
Paaugliams taip pat yra svarbu, ar tėvai domisi jų gyvenimu ir kiek laiko praleidžia kartu su jais. Moksleiviai, kurie šeimoje jaučiasi mylimi, ženkliai mažiau vartoja tabaką ir alkoholį. Taip pat vaikų, kurie nevartoja alkoholio, tėvai dažniau žino, kaip jų vaikai leidžia laisvalaikį ir lankosi su vaikais šiems svarbiose varžybose.

Pasak Dr. Laimos Bulotaitės, reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad tėvai pasyviai dalyvauja jiems skirtose prevencinėse programose - mokyklose, kurios įgyvendino prevencinę programą „Gyvai", tik 12 proc. visų kviestų tėvų atėjo į seminarus, skirtus jiems suteikti žinių ir įgūdžių apie šeimos prevencinį vaidmenį.

Apie tyrimą

Tyrime dalyvavo virš 800 7-8 klasių moksleiviai iš 13 Kauno mokyklų, įgyvendinusių prevencinę programą „Gyvai". Tyrimo duomenys surinkti naudojant EUDAP klausimyną, skirtą  programos veiksmingumui įvertinti. Nustatant, kaip kinta mokinių žinios, požiūris ir elgesys, tiriamieji buvo apklausti tris kartus: 2009, 2010 ir 2011 m.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis