Gimdymas be skausmo: natūralūs ir kitokie būdai jo išvengti

Kaip gimdyvė galėtų pati sau padėti, kad mažiau skaudėtų ir galbūt neprireiktų vaistų? Kokią pagalbą siūlo medikai, kai skausmas tampa nebepakeliamas?

Konsultuoja akušerė ginekologė Rasa Babiliūtė.

Vaikystės patirtis
Dar būdama mergaitė, ko gero, iš mamos girdėjote apie vaikelio atėjimą į šį pasaulį. Jei pasakojo, kad tai labai baisu ir skausminga, į jūsų sąmonę galėjo  įsirėžti mintis, kad gimdyvei siaubingai skauda. Pasak gydytojos R.Babiliūtės, įbaugintai mergaitei, kai suauga ir gimdo, iš tiesų daug labiau skauda. O kai moteris mano, kad gimdymas -  natūralus reiškinys, ne tiek skausmas, kiek šventė, ji yra laimingesnė ir iš tiesų patiria mažiau skausmo. Gimdymo skausmui turi įtakos genetiniai veiksniai, todėl jei lengvai ir sklandžiai gimdė mama, tikėtina, taip gimdys ir duktė. Aišku, lemia ir akušerinė padėtis. Todėl negalima sakyti, kad visos tos, kurios neišgąsdintos, gimdys neskausmingai.


Gimdyvės smegenys reaguoja į skausmą, ginasi. Jos pradeda gaminti endorfinų, natūralių skausmą malšinančių medžiagų. Tačiau moteriai vis tiek skauda. Žinoma, mažiau. „Kad tikrai nepakeliamai skauda, sprendžiame iš gimdyvės kraujospūdžio, pulso ir elgesio. Mums svarbu, kad ji susikauptų ir sklandžiai gimdytų. Todėl jei moteris prašo nuskausminti, įvertiname būklę ir taikome nuskausminimą. Kai kurioms jis negalimas dėl trombocitų stokos, stuburo patologijos. Nuskausminimas netikslingas, kai jau visiškai atsivėręs gimdos kaklelis", -  sako akušerė ginekologė R.Babiliūtė.

Natūralios priemonės
Pastebėta, kad daug lengviau gimdo jogą lankiusios moterys. Jos moka susikaupti, sutelkti jėgas, gerai nusiteikusios, pasitiki savimi. Kitos dažniau būna įsitempusios, nepasitiki savimi ir bijo, todėl gimdo skausmingiau.

Užėjus sąrėmiams padeda masažas. Moteris gali pati sau stiprokai spausti klubų sparnų taškus ar rombą ties kryžkauliu. Būtų galima taikyti ir akupunktūrą, bet daugelyje ligoninių nėra specialistų, gebančių ją atlikti. Taip pat gali padėti ir šiltas dušas, vonia, tačiau šiluma ne tik mažina skausmą, bet ir slopina gimdymo veiklą. Todėl gali tekti ilgiau gimdyti.

Gimdyvei labai svarbu pasirinkti patogią padėtį, kurios siūloma paieškoti sėdant, remiantis ant kamuolio ir pan.

Skausmą iškęsti padeda saugumo jausmas, pasitikėjimas, maloni aplinka - viskas, kuo gimdyvė tiki, kas jai malonu. Jei klausytų nepatinkamos muzikos ir uostytų ją erzinančio kvapo smilkalus, tokios pagalbos kerai neveiktų. „Moterys pačios atsiveža grotuvą ar smilkalų, dažnai uždega žvakę, kad aplinka būtų jaukesnė, malonesnė", - sako gydytoja R.Babiliūtė.

Būsimo tėčio įtaka
Jei artimas žmogus šalia, jis supratingas, rodo dėmesį ir suteikia dvasinę ramybę, masažuoja strėnas, tada moteriai skauda mažiau. Tačiau kartais būsimas tėtis bijo labiau nei gimdyvė ir ta baime ją „užkrečia".

Kai kurios moterys ruošiasi gimdymui, lanko nėščiųjų ir gimdyvių kursus bei nusiteikia gimdyti be vaistų, tačiau prasiėjus stipriems sąrėmiams jų reikalauja. Pasitaiko, gimdyvė nori nuskausminamųjų, bet tam nepritaria tėtis. Gydytoja R.Babiliūtė mano, kad vyras neturėtų vadovauti gimdymui, nes akušerinė moterų padėtis būna skirtinga, skausmo jutimo slenkstis taip pat nevienodas: viena moteris skausmui pakantesnė, o kita ištvermės pritrūksta.

Vietinė nejautra
Jai priskiriama epidurinė nejautra, kuri atliekama pro specialią į nugarą įdurtą adatą įkišus ploną kateterį, pro kurį įšvirkščiama vaistų. Ši nejautra yra visavertė, anesteziologai ją atlieka jau daug metų, turi visas reikiamas priemones. Tačiau ar bus skiriama epidurinė nejautra, sprendžia gydytojas anesteziologas, apklausęs gimdyvę ir įvertinęs laboratorinius tyrimus. Gydytoja R.Babiliūtė sako, kad yra nuomonė, jog tada kenčia kūdikis: „Endorfinai, kurie natūraliai gaminami gimdyvės galvos smegenyse, nustoja gamintis, pacientės skausmas blokuojamas, nes nervų šaknelėmis nebesklinda nerviniai impulsai. Tačiau vaisius skausmą patiria, nes negauna endorfinų teikiamo nuskausminimo. Juk vaistų iš mamos organizmo patenka nedaug."

Epidurinė nejautra gera tuo, kad prireikus gimdyvę nuskausminti papildomai vaistų galima suleisti visą gimdymo laikotarpį, ji gali būti tęsiama ir prireikus cezario pjūvio operacijos.

Kita vietinė nejautra yra spinalinė, kai pro kietąjį stuburo smegenų dangalą suleidžiama vaistų tiesiai į stuburo smegenis supantį skystį. Spinalinė nejautra veikia stipriau ir greičiau. Tačiau turi minusų: per ją ryškiau krinta gimdyvės kraujospūdis, prireikus negalima papildomai suleisti vaistų, kelias dienas mamai gali skaudėti galvą (retai). Ši nejautra skiriama daug rečiau.

Linksminamosios dujos
Jomis (azoto suboksido ir deguonies mišiniu) galima kvėpuoti tuoj pat, kai tik prireikia. Kai nebuvo epidurinės ir spinalinės nejautros, tada linksminamosios dujos naudotos dažniau. Tačiau dabar šio nuskausminimo būdo daugelyje šalių beveik atsisakyta, nes turi poveikį ne tik gimdyvei, bet ir personalui. Jei būtų daug linksminamosiomis dujomis per kaukę kvėpuojančių gimdyvių, tas poveikis medikams būtų nemažas, nes dujų patektų ir į aplinką. Be to, jos brangios.

Bendrinė nejautra
Intraveninė bendrinė atliekama suleidžiant vaistų į veną, kai jau gimęs kūdikis, kai neatsidalija placenta, kraujuojama iš gimdos ir reikia kokios nors trumpos procedūros, nes tokią nejautrą skiriant per gimdymą moteris gali  nukraujuoti.

Kitas šios nejautros skyrimo būdas yra intubacinis, kai į užmigdytos gimdyvės kvėpavimo takus įkišamas vamzdelis ir prijungiamas dirbtinio kvėpavimo aparatas, pro kurį kvėpuoja narkotinėmis medžiagomis. Šis nuskausminimo būdas taikomas tik išimtiniais atvejais, kai cezario pjūvio operaciją reikia atlikti labai greitai ir negalima naudoti regioninio nuskausminimo, kai prieš operaciją nepavyksta nuskausminti kitu būdu.

Spazmolitikai
Jie vartojami itin retai, tik tada, kai gimdymo veikla labai audringa, kai gimdant spazmuoja gimdos kaklelis. Tačiau spazmolitikai ne tik mažina skausmą, bet ir retina sąrėmius, gali padidėti kraujavimo po gimdymo pavojus.

Narkotiniai analgetikai
Jų suleidžiama, kai moteris nenori vietinio nuskausminimo. Tačiau šie vaistai turi daugiau šalutinių poveikių nei epidurinė nejautra: jie slopina naujagimio kvėpavimą, jis būna vangus, atrodo tarsi pridusęs. Taip atsitinka, jei suleidus vaistų moteris greitai pagimdo. Pediatrai visada perspėjami, kad moteris gavo tokių vaistų, ir reikia atidžiau stebėti naujagimio būklę.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis