Atsargiai, klastingasis rotavirusas!

Sunkiai rastume šeimą, išvengusią „pažinties" su šia liga. Jei vyro bendradarbio šeimą „išguldė" rotavirusinė liga, nerimaujame, ar tėvelis neparsinešė šios „dovanėlės" į namus.

 „Atrodė, tai niekada nesibaigs. Ligoninėje vaikelis viską išvemdavo arba išviduriuodavo. Buvo kažkoks užburtas ratas. Teko statyti lašelinę. Praleidau dvi bemieges naktis, kol košmaras baigėsi. Jei būčiau žinojusi anksčiau, kad šito galima išvengti, būčiau nedvejodama tai padariusi..."

Tai skaudi patirtis, kurios buvo galima išvengti. Tačiau dauguma tėvelių numoja ranka gydytojams priminus apie rotavirusinės ligos prevenciją, higienos laikymąsi, nes kažkur internete prisiskaitė, kad tai nesunki liga. Jie mano, kad užtenka vaiką pagirdyti, dažniau pervystyti ir jis pasveiks. Deja, dažniausiai dėl  rotaviruso tenka skubiai važiuoti į ligonę.

Ligos komplikacijos - kiekvienam kitokios 
Rotavirusas labai lakus, todėl net nepastebėsite, kaip greitai užsikrėsite patys, ir „apdovanosite" šia liga artimuosius. Tereikia nedidelio virusų kiekio, dažniausiai perduodamo per nešvarias rankas, užterštus daiktus ir paviršius.

Infekcijos sukėlėjas yra gana atsparus - aplinkoje gali išlikti net iki 10 dienų. Norint išvengti ligos būtina kuo dažniau kruopščiai plauti rankas, ypač žiemą ir pavasarį.

Infekcijai pasireikšti pakanka kelių dienų nuo užsikrėtimo. Ligoniai karščiuoja, vemia, jiems paprastai skauda ir pučia pilvą. Jie gausiai viduriuoja - kartais net iki 20 kartų per parą, tai paprastai trunka 4-8 paras. Viduriuojant netenkama daug skysčių, todėl organizme sutrinka vandens ir mikroelementų pusiausvyra. Ligoniai tampa vangūs, mieguisti, praranda apetitą.

Sunkiausiomis ligos formomis pirmą kartą serga 3-3,5 mėn. kūdikiai ir vaikai. Ne visiems ši liga vienodai sunki - kai kas ją įveikia gana lengva. Infekcija gali praeiti ir be požymių. Tačiau pasitaiko sunkių rotavirusinės ligos komplikacijų, kurios, deja, vis dar gali baigtis mirtimi.

Atsakingas tėvų sprendimas 
Kiekviena mama turi atsakingai įvertinti, ar pritardamos šiuo metu plintančiai madai atsisakyti skiepų nesukelia pavojaus kūdikio gyvybei, ką jau kalbėti apie papildomą finansinę naštą šeimai. Savaitė, praleista ligoninėje, kainuojadaugiau, nei paskiepyti vaiką. O baimė dėl sergančios atžalos ir savigrauža dėl anksčiau nesiimtų prevencijos priemonių sunkiai neišmatuojami.   

Rotaviruso vakcina padeda apsisaugoti nuo sunkių ligos formų, išvengiama gyvybei grėsmę keliančios dehidratacijos (skysčių netekimo). Ji gali išsivystyti labai greitai: dažnai net pasiekus gydymo įstaigą būna nelengva atkurti prarastus nualinto organizmo skysčius.

Skiepyti naudojamos geriamosiosios vakcinos. Kadangi infekcija pavojingiausia kūdikiams ir mažiems vaikams, rekomenduojama anksti pradėti skiepyti. Pirmąja vakcinos doze galima skiepyti kūdikius jau nuo 6 sav. amžiaus. Verta atminti, kad vakcina apsaugo nuo sunkių ligos formų, tačiau užsikrėsti ir persirgti lengvesne rotavirusinės ligos forma gali ir paskiepytieji.

Vaikų ligų gydytoja Liucija Akstinienė:
"Kai kurios mamos yra įsitikinusios, kad rotavirusu geriau persirgti natūraliai. Tačiau taip įgyjamas imunitetas yra trumpalaikis ir trunka iki pusmečio. Susirgus sunkia forma ilgam sutrikdoma organizmo virškinimo funkcija, susidaro sąlygos sirgti ir kitomis ligomis. Todėl pasikliauti vien tik natūraliomis priemonėmis neverta.

Rotavirusinė liga labai paplitusi tarp mažų vaikų, kurie dar neturi higieninių įgūdžių ir su aplinka susipažįsta viską liesdami bei ragaudami. Norint išvengti ligos ir ypač jos komplikacijų, pati veiksmingiausia apsaugos priemonė yra skiepai. Be abejonės, svarbu šeimos higienos įpročiai. Būtina plauti rankas, tinkamai paruošti maistą ir geriamąjį vandenį, aiškinti mažyliams apie higienos svarbą."

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis