Vaikas teatre: kada vestis ir kaip neatbaidyti?

Kuo teatras naudingas vaikams, kada į jį pirmą kartą atsivesti mažąjį ir kaip neprašauti renkantis tinkamą spektaklį.

Konsultuoja „Stalo teatro" įkūrėja aktorė ir režisierė Saulė Degutytė.

Teatro nauda mažiesiems
Teatras ugdo vaikų kūrybiškumą, dėmesingumą, gausina žodyną, plečia akiratį,  socializuoja ir... užburia. Tačiau užburia sveikai, ne taip, kaip TV... Šiame kompiuterių amžiuje konkuruoti su virtualiomis pramogomis teatrui nelengva. „Mes, „Stalo teatro" kolektyvas, žemai lenkiame galvas prieš tuos tėvelius, kurie ankstaus šeštadienio ar sekmadienio ryto malonų padrybsojimą lovoje iškeičia į varginančią kelionę į teatrą. Ir galima pasigirti, kad nemažai tėvelių mums sako: „Tai buvo pirmasis spektaklis, kurį pamatė mano vaikas", - sako pašnekovė.

Vieni veda „dėl mados", kiti - iš širdies
Kaip ir tėveliai, taip ir vaikai skirtingi. Nevienodos priežastys ir įvairus amžius, nuo kada galima vaikus vesti į teatrą. Vieni tėvai anksti vaikus į teatrą veda  „dėl mados", kiti - dėl savo vaikystės neišsipildžiusių lūkesčių, o dar vieni sąmoningai nori pratinti savo atžalėles prie renginių, įspūdžių, moko stebėti meną.  

Kaip pastebėti, kad vaikui per anksti į teatrą?
„Tai matyti iš vaikų ir ypač tėvų reakcijos. Dažnai tėvai net neleidžia vaikams žiūrėti spektaklio, vis klausinėja: „Ar supratai?" O juk kiekvienas įvairius dalykus mato skirtingai. Taip pat ir vaikai. Nereikėtų klausinėti, komentuoti, o leisti vaikui žiūrėti spektaklį „savo akimis", - pataria pašnekovė. - Būna, pirmą kartą atėjęs vaikas išsigąsta ko nors vidury spektaklio. Buvo toks atvejis. Išgyvenau, maniau, kad išgąsdinome jį visam laikui, bet tėveliai - šaunuoliai, atvedė mažylį ir vėl į teatrą, ir taip mes susidraugavome, kad dabar visą laiką ateina į visus spektaklius ir pasakas".

Tinkamiausi spektakliai, sukurti žaidimų principu
 „Negaliu pasakyti, kelerių metų pradėti vesti vaiką į teatrą. Kiekvienas tėvelis ir mamytė turėtų patys ramiai pagalvoti. Svarbiausia - neišgąsdinti vaiko, nuvesti jį ten, kur bus jam artimu žaidimų principu sukurti spektakliai.

Būtina prieš vedant pirmą kartą vaiką į teatrą pasidomėti tuo spektakliu, į  kurį ketinate eiti. Galima namuose pasakoti apie būsimą spektaklį, ypač jei tai žinoma pasaka. Tačiau tai gali būti ir nelabai gerai, nes galbūt po jūsų pasakojimo vaikas tikėsis princesės, o teatre gal ir nepamatys arba ji bus ne tokia, kokią įsivaizdavo... Labai gerai, jei prieš tai paaiškinsite, iš kokių medžiagų kuriamas spektaklis, kokios jo spalvos, estetika. Pavyzdžiui, mes prieš „Stalo teatro" spektaklius rengiame kūrybines dirbtuvėles. Šeimos su vaikais gamina įvairius dirbinius kartu su savanoriais būsimaisiais edukologais, kalba apie spektaklio veikėjus. Taip kartu ir pasiruošiame spektakliui, tai ir edukacija, kaip galima patiems kurti bei žaisti namuose."

Trumpai:

* Mažiausiems vaikams rinkite trumpus spektaklius.

* Pirmai pažinčiai su teatru tinka spektakliai, sukurti žaidimų principu.

* Prieš eidami į teatrą būtinai pasidomėkite spektakliu: apie ką jis, kokio amžiaus vaikams rekomenduotinas.

* Įsitikinkite, kad spektaklis neišgąsdins vaiko.

* Netrukdykite vaikui žiūrėti spektaklio.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis