Atopinis dermatitas: viena dažniausių odos bėdų

Sausa ir pleiskanojanti odelė, „degantys" nuo raudonio žandukai, išbertas ir niežtintis kūnelis - tai bene dažniausi atopinio dermatito požymiai. Ką reikia žinoti apie šią ligą klastūnę?

Pusantrų metukų Matuką auginanti mama Kristina pirmuosius nerimo ženklus ant savo sūnelio odos pastebėjo, kai jam buvo vos penki mėnesiai. Vieną žiemos dieną ant Matuko veiduko atsirado raudona dėmelė. „Gal nuo šalčio?" - pasvarstė jauna mama, tačiau dėmelių daugėjo, jomis netrukus buvo nusėtas visas veidukas. Mažylis tapo neramus, draskė veiduką, tad Kristinai kurį laiką net teko vystyti sūnų, kad nenusikasytų. Tada prasidėjo Mato ir jo mamos odisėja po įvairiausias gydymo įstaigas, vaistų paieškos, po kruopelę informacijos apie atopinį dermatitą rinkimas. Šiandien atopinio dermatito pėdsakų ant Matuko kūnelio nematyti, bet mama su baime laukia žiemos: „O jei ir vėl pasikartos?.."

Viena dažniausių odos bėdų
Tokių kaip Matukas Lietuvoje - tūkstančiai. Atopinis dermatitas yra viena dažniausių vaikų odos bėdų. Jis diagnozuojamas vis dažniau ir jaunesniems vaikams. Tai, kad atopinio dermatito epidemija plinta, siejama su užteršta aplinka, plėtojama chemijos pramone ir vis dažniau  naudojamais jos produktais buityje, pasikeitusiais mitybos įpročiais. Deja, tikrąją atopinio dermatito priežastį ne visada lengva nustatyti. Manoma, kad polinkis sirgti gali būti ir paveldėtas. Atopinis dermatitas tai paūmėja, tai atslūgsta. Jis gali tęstis ne vienus metus. Kūdikiams pirmieji atopinio dermatito požymiai dažniausiai prasideda veido srityje - žandukai tampa raudoni ir šiurkštūs, atsiranda vandeningų pūslių, kurioms sprogus oda pasidengia šašais. Neretai išberia ir krūtinę, nugarą, kojų ir rankų sulenkimo vietas.

Tėvų klaidos
Išmokti „susidraugauti" su atopiniu dermatitu šeimoms nėra paprasta. Neretai jos nueina ilgą kelią, kol randa reikiamą pagalbą. Medikų teigimu, tėvai, kurie augina vaikus iki 3 m., sergančius atopiniu dermatitu, dažniausiai daro šias klaidas:

- netinkamai maitina vaiką;

- ne kasdien drėkina odą emolientais;

- per dažnai mažuosius maudo;

- nepaiso gydytojų nurodymų - per ilgai arba per trumpai naudoja paskirtus hormoninius vaistus arba visai jų atsisako.

„Didžiausia klaida, susijusi su netinkama mityba, ta, kad per anksti ir per greitai kūdikiui duodama papildomų produktų. Iki pusės metų kūdikis turėtų būti maitinamas tik motinos pienu, o naujus produktus į vyresniųjų mitybos racioną reikėtų įtraukti pamažu ir atidžiai", - teigia alergologė ir klinikinės imunologijos specialistė Nemira Vaičiulionienė.

Dažnos maudynės: taip ar ne?
„Sergančius atopiniu dermatitu vaikus reikėtų maudyti dažniau nei įprastai, bet ne kiekvieną dieną. Geriausiai - tris kartus per savaitę, vasarą galima ir dažniau. Svarbiausia laikytis „3 minučių taisyklės" - išmaudyto vaiką kūną būtina patepti emolientais per 3 min., kad oda spėtų sugerti drėgmę. Emolientai kūdikiams turėtų būti parenkami pasikonsultavus su gydytoju ir pagal vaiko amžių bei ligos stadiją", - sakė gydytoja N.Vaičiulionienė.

Per tyrimą apklausta per 100 atopinio dermatito specialistų (dermatologų ir alergologų). Tyrimų centro „Vilmorus" šį pavasarį atlikta apklausa parodė, kokias  dažniausias klaidas daro tėvai, auginantys atopiniu dermatitu sergančius vaikus, į kokius specialistus jie kreipiasi pagalbos. Medikų  nuomone, atopiniu dermatitu sergančiam vaikui ypač svarbu kasdien naudoti emolientus ir laikytis gydytojo parinktos dietos. Kaip dažniausi vaikams iki 3 m. amžiaus rekomenduojami emolientai paminėti „Linola" produktai.

Užbėk bėdai už akių!
Ar jūsų mažyliui pasireiškė kaip tik atopiniam dermatitui būdingi požymiai ir į kurį gydytoją rekomenduojama kreiptis, sužinosite atlikę atopinio dermatito rizikos testą internete http://pasitikrink.sausaoda.lt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis