Priešnuodžių nuo patyčių moksleiviai ieškos filmuose apie bendraamžius

Kasmet pavasarį pranašauja ne tik šiltėjantys orai ir ilgėjančios dienos, bet ir jau septintus metus vykstanti „Veiksmo savaitė be patyčių“, kurią rengia emocinės pagalbos tarnyba „Vaikų linija“.

Kaip įprasta, ją lydės gausybė renginių ir pokalbių, skirtų atpažinti ir stabdyti patyčias. Tarp jų – ir 9 specialūs kino seansai įvairaus amžiaus moksleiviams. Su patyčių tematika susiję filmai skatins juos suprasti kitą žmogų ir būti jautresniais. Seansai vyks kovo 24-28 d. „Skalvijos“ kino centre.

„Paprastai patyčios nukreipiamos į bendraamžį, kuris yra kažkuo kitoks nei dauguma. Galbūt tylesnis, uždaresnis, galbūt turintis negalią ar gyvenantis nepilnoje šeimoje. Tuo „kitoniškumu“ pasižymi ir mūsų parinktų filmų herojai. Moksleiviai bus skatinami juos geriau pažinti, pasigilinti į konfliktines situacijas, pamatyti jas iš vidaus ir paieškoti būdų, kaip jas spręsti“, – kalba Goda Sosnovskienė, „Skalvijos“ kino centro edukacinių programų koordinatorė.

Kaip ir kasmet iniciatyvoje dalyvaujančios mokyklos gali pasirinkti jiems įdomiausią filmą; šiemet joms siūloma pasižiūrėti 7 kino pasakojimus. Rinktis galima vadovaujantis keliais kriterijais – moksleivių amžiumi, filmo siužetu, jo žanru ar net šalimi, kurioje buvo sukurtas. Tarkim, Lietuvoje, nes į „Veiksmo savaitės be patyčių“ repertuarą įtrauktas ir dokumentinis Giedrės Beinoriūtės filmas „Pokalbiai rimtomis temomis“ (2012). Pagrindiniai filmo herojai – vaikai ir paaugliai, atvirai kalbantys svarbiausiomis gyvenimo temomis.

Kaip pritapti prie bendraamžių ir pelnyti jų pagarbą? Su tokia dilema susiduria į naują miestelį atsikraustęs Kajus. Maža to, kad jis naujokas. Dar jį varžo ir judėjimo negalia. Kaip seksis Kajui susirasti naujų draugų 1-4 klasių moksleiviai pamatys veiksmo ir nuotykių filmuose „Krokodilai“ bei „Krokodilai 2“ (rež. Ch. Ditter, Vokietija, 2009, 2010). 

Filmas „Mes geriausios!” (rež. L. Moodysson, Švedija, 2013) įrodys, kad geriausia gynyba prieš patyčias yra buvimas savimi. Filmo herojės – trys paauglės Bobo, Klara ir Hedviga. Merginos gerokai išsiskiria iš savo bendraamžių rato: jos atrodo kitaip, domisi kitais dalykais. Tačiau svarbiausia – nė kiek nesivaržo savo kitoniškumo ir yra laimingos būdamos tokios, kokios yra. Filmas skirtas 5-12 klasių moksleiviams.

„Veiksmo savaitės be patyčių“ dalyvių laukia dar kelios istorijos, įkvepiančios kovoti už savo įsitikinimus. Tai geriausiu 2010 m. Norvegijos filmu paskelbtas „Velnių salos karalius“ (rež. M. Holst, Norvegija), skatinantis apmąstyti jaunimo auklėjimo metodus ir jų pasekmes. Išsiveržti iš slogios kasdienybės bandančio dvylikamečio Simono istorija filme „Sesuo“ (rež. U. Meier, Šveicarija, Prancūzija, 2012) ir pasakojimas apie dešimtmečio Jojo draugystę su iš medžio iškritusiu sparnuočiu („Kuosvarnis“, rež. B. Koole, Olandija, 2012).

Į „Veiksmo savaitei be patyčių“ skirtus seansus moksleiviai kviečiami registruotis iš anksto. Registracija vyksta iki kovo 21 d. el. paštu edukacija@skalvija.lt arba tel. 2610505. Registracijos metu taip pat galima užsisakyti specialų filmo aptarimą su profesionaliu moderatoriumi. Bilieto kaina moksleiviui – 6 Lt, lydintys pedagogai lankosi nemokamai.

Daugiau informacijos www.mokausiiskino.lt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis