6 patarimai tėvams, perkant pirmąjį mobilų telefoną vaikams

Prieš prasidedant naujiems mokslo metams mobiliųjų telefonų pardavimai išauga, o nemaža jų dalis atitenka ir jauniesiems klientams.

Mobilusis telefonas – puiki priemonė bendrauti ir greičiau mokytis, tačiau tėvai turi informuoti savo atžalas apie rizikas ir pavojus, susijusius su telefonu ir mobiliuoju internetu.

„Kasmet, prieš naujų mokslų metų pradžią pastebime gerokai padidėjusį mūsų klientų susidomėjimą telefonais. Šiuo metu pardavimai išauga daugiau nei penktadaliu, palyginus su kitais mėnesiais. Daugiausia dėmesio sulaukia išmanieji telefonai, kurių nemaža dalis pirmą kartą tampa ir moksleivių nuosavybe. Todėl tėvai neturėtų pamiršti, kad telefonas ne tik padės susisiekti su vaikais, bet ir pareikalaus tam tikros jų brandos ir atsakomybės“, – sako Arūnas Mickevičius, „Bitės Lietuva“ privačių klientų vadovas.

Nepirkite itin brangaus telefono. A. Mickevičius patarė, kad perkant pirmąjį telefoną vaikui nereikėtų skubėti rinktis flagmanų ir pačių brangiausių modelių. Tiesa, į neišmaniuosius telefonus dairytis taip pat nepatartina – vaikas negalės pilnai išnaudoti mobiliojo telefono teikiamų galimybių lavinant ir tobulinant savo gebėjimus. Šiuolaikiškos mokyklos taip pat išmaniai naudojasi technologijų galimybėmis, tad vaikai jaučiasi geriau mokėdami naudotis naujausiomis švietimo programėlėmis ir mobiliuoju internetu.

Be to, nuo jaudulio, kad vaikas pames ar sugadins naująją telefoną, išvaduos mobiliojo įrenginio draudimo paslauga. Ji už nedidelį mėnesinį mokestį leidžia nelaimės atveju atgauti tokios pat vertės telefoną.

Prieš įteikdami telefoną pasikalbėkite. Prieš įteikiant pirmąjį telefoną pradinukui, vertėtų pirmiau pakalbėti kam jis skirtas bei kokių pagrindinių taisyklių reikėtų laikytis juo naudojantis. Pavyzdžiui, sutarkite, kad vaikas atsilieps į skambučius ar atsakys į žinutes tik tiems numeriams, kuriuos pažįsta. Taip pat pakalbėkite, kad rašant trumpąsias žinutes galioja tos pačios mandagumo taisyklės, kaip ir bendraujant įprastai.

Sutarkite ką galima viešinti, o ko ne. Nors visi pagrindiniai socialiniai tinklai, kaip „Facebook“, „Instagram“ ir kiti, neleidžia kurti paskyrų jaunesniems asmenis nei 13 metų, tačiau su labiau patyrusių bendraamžių pagalba vaikai greitai randa būdą, kaip šiuos ribojimus apeiti. Kaip sakė A. Mickevičius, verčiau iš anksto su vaikais pakalbėti ir susitarti, kad socialiniuose tinkluose ar bet kur kitur, negalima viešinti savo asmeninių detalių (pavyzdžiui, gimimo datos, namų adreso, girtis naujais ir brangiais pirkiniais) ir paaiškinti kas gali atsitikti tai padarius. Aptarkite kokios nuotraukos ar filmuota medžiaga nevers jaustis nepatogiai ne tik pačiam vaikui, bet ir užfiksuotiems draugams.

Parodykite išmaniojo telefono naudą. Vaikas puikiai supranta, kad mobiliuoju galima paskambinti ir žaisti žaidimus, tačiau vertėtų į jį įdiegti programėlių ar žaidimų, kurie padėtų jam tobulėti ir lavinti savo gebėjimus. Pavyzdžiui, vaikai mielai naudojasi tokiomis programėlėmis, kaip „ABC Mokomės skaityti“, noriai mokosi užsienio kalbos su „Learn & Play”, o „Whiz Kid“ pradinukams lavina logines ir matematines žinias. Užpildyti telefoną naudingomis programėlėmis pagelbės „Bitės išmaniųjų mokyklos“ konsultantai. Taip vaikas greičiau supras, kad jam telefonas gali pagelbėti ir mokantis bei ruošiant namų darbus. Pavyzdžiui, JAV atliktas tyrimas parodė, kad kas trečias vidurinės mokyklos moksleivis mobiliojo įrenginio pagalba ruošia namų darbus bei tokie vaikai labiau linkę domėtis gamtos, technologijų, inžinerijos ir matematikos temomis.

Suvaldykite išlaidas. Vaikui pirmą kartą gavus mobilųjį telefoną, gali būti sunku suvokti kiek kainuoja viena minutė pokalbio, susirašinėjimas SMS žinutėmis draugu ar penktą kartą žiūrimas juokingas „YouTube“ klipas apie katinus. Pasistenkite išaiškinti jam suvokiamais pavyzdžiais ir sutarti, kad mėnesiui jis gali išnaudoti tik tam tikrą sumą pinigų. Tai skatins vaiką ne tik greičiau išmokti skaičiuoti, bet ir ugdys jo atsakomybę bei finansinį raštingumą. Pasak A. Mickevičiaus, papildomai apsidrausti nuo netikėtai išaugusių išlaidų galima dvejais būdais. Pirmasis – pasinaudoti „Bitės“ išlaidų kontrolės paslauga. Ji leidžia nustatyti sumą, kurią išnaudojus automatiškai liks prieinamos tik likusios nemokamos minutės ir kitos neišnaudotos paslaugos. Antrasis būdas – naudoti išankstinio apmokėjimo mobiliojo ryšio kortelę.

Nustatykite ribas. Anot A. Mickevičiaus, pirmaisiais naudojimo mėnesiais būtų naudinga pasinaudoti didžiojoje dalyje mobiliųjų telefonų esančia „Tėvų kontrolės“ funkcija. Ji leidžia nustatyti kokias programėles vaikas gali įsidiegti, ar gali pirkti mokamus žaidimus, kokie tinklalapiai jam nepasiekiami ir panašius veiksmus. Papildomos programėles suteikia dar daugiau galimybių: rodyti telefono buvimo vietą, kokius veiksmus vaikai atlieka telefonu. Tai ypač aktualu 7-10 metų amžiaus vaikų tėvams. Taip pat svarbu su vaikais kalbėtis, kuriuo paros metu galima naudotis telefonu, o kada ateina laikas padėti išmanųjį į šalį. Tiesa, vyresniems vaikams nevertėtų nustatyti pernelyg griežto kontrolės lygio – santykiai su paaugliais ir jaunuoliais turi būti grindžiami abipusiu supratimu ir pasitikėjimu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis