Norit atrodyti protingesnis? Būkit paprastesnis!

Paprastumas visai be reikalo laikomas prasčiokiškumo ženklu. Priešingai, kuo sudėtingesnis žmogus stengiasi atrodyti, tuo kvailesnis atrodo.


Anot populiaraus posakio, paprastas nereiškia prastas. Kad tos požiūris nėra tik intelektu nepasižyminčių žmonių pasiteisinimas, įrodo Adamo Alterio ir Danielio Oppenheimerio iš Prinstono universiteto atlikti tyrimai.


Iš pradžių jie tyrė kaip sekasi įvairioms bendrovėms akcijų biržose ir pastebėjo, kad tos bendrovės, kurių pavadinimai buvo lengviau įsimenami, buvo populiaresnės.


Vėliau jie bandė išsiaiškinti, ar paprastumas toks pat sėkmingas ir žmonėms. Jie atrinko daug įvairių raštų, pradedant prašymais priimti į darbą, baigiant mokslinėmis apybraižomis, ir davė žmonėms, prašydami įvertinti šių raštų autorių intelektą.

Buvo prieita prie netikėtos išvados – kuo sudėtingesnė buvo raštų kalba, kuo daugiau joje buvo įmantrių, tarptautinių žodžių, tuo žemesnis apklaustiesiems atrodė jų autorių intelektas. Ir priešingai – paprastos, aiškios kalbos autoriai daugelio buvo įvertinti kaip protingesni.


Apibendrindamas šį tyrimą Danielis Oppenheimeris padarė išvadą, kad sudėtingų konstrukcijų ir įmantraus žodyno vartojimas, ypač tuomet, kai tam nėra būtinybės ir tą patį galima pasakyti paprastesniais žodžiais, sudaro įspūdį, kad žmogus taip stengiasi paslėpti savo intelekto ir erudicijos spragas.


Dar viena papildoma šio tyrimo išvada buvo skirta rašysenai – paaiškėjo, kad neįskaitoma rašysena taip pat labai prastina žmonių nuomonę apie autoriaus protingumą.


Tad jei norite padaryti protingo žmogaus įspūdį, stenkitės kalbėti kuo paprasčiau, o rašyti kuo aiškiau.


Panašu, kad posakis, jog genialumas slypi paprastume nėra iš piršto laužtas. Daugumai žmonių išties patinka paprastumas, tačiau nereikėtų to painioti su prastomis manieromis ir vulgarumu.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis