Daugiausiai meluojama kalbantis telefonu

Įprasta manyti, kad žmonės labiausia linkę meluoti virtualioje erdvėje. Kaip yra iš tiesų?

Bendravimo ekspertas Jeffas Hancockas iš Kornelio (JAV) universiteto atliko tyrimą, kurio metu siekė išsiaiškinti, koks bendravimo būdas yra pats nepatikimiausias. Jis liepė savo studentams savaitę užsirašinėti visus svarbius pokalbius akis į akį, telefonu, trumpąsias žinutes ir elektroninius laiškus, kuriuos jie parašė kitiems žmonėms.


Vėliau buvo paprašyta pažymėti tuos, kuriuose buvo bent kartelį pameluota. Priešingai, nei tikėtasi, elektroniniai laiškai pasirodė besantys patys patikimiausi – meluota buvo tik 14 proc. jų.

Kiek dažniau buvo meluojama SMS žinutėse (21 proc.)

Trečioje vietoje atsidūrė pokalbiai akis į akį – melo pėdsakų pavyko aptikti 27 proc. pokalbių.

Pati nepatikimiausia bendravimo priemone tapo pokalbiai telefonu – net 37 proc. studentų naudodamiesi šia ryšio priemone, leido sau pameluoti.

Rezultatai šiek tiek stebina, nes paprastai manoma, kad žmogus mažiausia meluoja, kai pašnekovas nemato jo kūno kalbos ar bent jau negirdi balso – mat šie labai greitai išduoda melagį ir kontroliuoti tai yra ypač sunku. Kas kita – elektroninis paštas. Čia galime apgaudinėti visus neraudonuodami.

Deja, labiau už baimę išsiduoti nuo melavimo sulaiko „įkalčių“ ilgaamžiškumas. Anot J.Hancocko elektroniniai laiškai išsaugomi ilgiausiai, todėl bet koks pasakytas žodis bet kada gali būti ištrauktas kaip melo įrodymas.

Taigi, jei deratės dėl jums svarbių dalykų ir įtariate, kad pašnekovas bando jus apmauti, stenkitės kuo daugiau su juo susirašinėti – jei ne elektroniniu paštu, tai bent jau SMS žinutėmis.

Įdomu tai, kad šios taisyklės negalioja kalbant apie internetines pažinčių svetaines – čia labiau derėtų pasitikėti savo akimis, o ne rašytine informacija. To paties Kornelio universiteto mokslininkai nustatė, kad pažinčių tinklapiuose žmonės linkę meluoti gana dažnai. Dažniausia čia meluojama apie svorį (65 proc. moterų ir 60 proc. vyrų jį nurodė netiksliai); ūgį (melavo 39 proc. moterų ir 52 proc. vyrų) ir amžių (13 proc. moterų ir 24 proc. vyrų).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis