Kas yra šeima, vis dar liko neaišku

Apibrėžti, kas yra šeima Lietuvoje, vis dar nepavyksta. Ketvirtadienį Seime audringai prasidėjusios diskusijos dėl konstitucinės šeimos sampratos atidėtos kitam posėdžiui.

Dalis parlamentarų rėmė tradicinę šeimą, kiti kvietė nenurodinėti žmonėms, kaip jie turi reguliuoti savo privatų gyvenimą.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys mano, kad santuokos institutas yra visos visuomenės pagrindas, todėl jis negali būti pastatytas ant smėlio pamatų.

„Saugokime šeimą, bet neskaldykime visuomenės dėl šeimos sampratos", - kvietė socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Seimo narys liberalcentristas Algis Čaplikas mano, kad priėmus Konstitucijos pataisą niekas žmonių gyvenime nepasikeis ir jie netaps laimingesni.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė stebėjosi politikų siekiu surūšiuoti žmones.

„Kartais yra santuoka, bet nėra šeimos, bet kartais nėra santuokos, bet yra stipri šeima. Šeima yra ne tik teisinė kategorija, tai ir socialinis reiškinys. Kodėl saugojami tik santuokoje gimę vaikai ir kodėl nesaugojami partnerystėje gimę vaikai?" - klausė parlamentarė.

Nepritarti Konstitucijos pataisai, kuri "įteisintų žmonių diskriminaciją", kvietė Seimo narė socialdemokratė Marija Aušrinė Pavilionienė. „Laisvą vyro ir moters susitarimą norima paversti konstitucine prievarta, taip diskriminuojant tuos, kurie yra nesusituokę", - sakė ji.

Jeigu Seimas pritartų, Konstitucijos 38 straipsnis būtų išdėstytas taip: "Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. Šeima sukuriama sudarius santuoką. Santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu. Šeima taip pat kyla iš motinystės ir tėvystės. Valstybė saugo ir globoja santuoką, šeimą, motinystę, tėvystę ir vaikystę. Valstybė registruoja santuoką, gimimą ir mirtį. Valstybė pripažįsta ir bažnytinę santuokos registraciją. Sutuoktinių teisės šeimoje lygios. Tėvų teisė ir pareiga - auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir ištikimais piliečiais, iki pilnametystės juos išlaikyti. Vaikų pareiga - gerbti tėvus, globoti juos senatvėje ir tausoti jų palikimą".

Konstitucinis Teismas 2011 m. rugsėjo 28 d. nutarime, aiškindamas Konstitucijos 38 straipsnio 1 dalį, suformulavo tokią šeimos sampratą: "(...) konstitucinė šeimos samprata grindžiama šeimos narių tarpusavio atsakomybe, supratimu, emociniu prieraišumu, pagalba ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas, t. y. santykių turiniu, o šių santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi."

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis