Kodėl rytas už vakarą protingesnis

Daugybė problemų, kurios vakare atrodė neįveikiamos, ir užduočių, kurios atrodė neišsprendžiamos, ryte išsisprendžia netikėtai lengvai. Pastebėję šį dėsningumą, žmonės jau nuo senų laikų tvirtina, esą rytas už vakarą protingesnis. Bet ar visuomet yra taip?


Pavargus priimama daug kvailų sprendimų. Ypač jei tenka daryti sudėtingus pasirinkimus, apsispręsti dėl svarbių dalykų. Psichologai netgi turi tokį termimą „sprendimų nuovargis“. Ne veltui išmintingesni žmonės neskuba atsakyti iš karto, o atideda galutinį atsakymą kitai dienai, kad į viską galėtų pažiūrėti šviežia galva. Motyvas gana aiškus – manoma, kad pailsėjusios smegenys tiesiog produktyviau dirba.


Ar tai yra tiesa, nutarė ištirti neuroendokrinologas Janas Bornas su kolegomis iš Liubeko ir Kelno universitetų. Jie suskirstė tiriamuosius į tris grupes ir davė jiems vienodai sunkias užduotis – reikėjo surasti paslėptą skaičių sekų struktūrą.

Viena grupė nėjo miegoti ir užduotį sprendė per naktį. Kita šiek tiek pasprendusi, nuėjo miegoti, miegojo 8 valandas ir darbą pratęsė ryte. Ta grupė, kuri nėjo miegoti, užduotį atliko net du kartus prasčiau nei pamiegoję jų kolegos.


Trečioji grupė vakare išvis nevargino smegenų ir prie darbo sėdo ryte. Kiek pasprendę, jie pavargo, tuomet nuėjo 8 valandas pailsėti ir vakare vėl grįžo prie užduočių. Deja, dienos poilsis smegenims jokios naudos nedavė – grupės tiriamieji sprendimus rado taip pat sunkiai kaip ir tie, kurie nemiegojo išvis, nors buvo tikrai puikiai išsimiegoję naktį ir dar papildomai pailsėję dieną.

Taigi panašu, kad ryto protingumo priežastis anaiptol ne poilsis. Viską lemia žmogaus atminties mechanizmai. Miegant informacija perduodama iš vienos smegenų dalies į kitą, tai, kas naujai išmokta, laikinai išsaugojama. Miegant ši informacija suaktyvinima ir nervinių ląstelių impulsais perduodama toliau. Trumpiau tariant, šis procesas yra tai, ką mes populiariai vadiname „informacijos suvirškinimu“ – iš vakaro sukrauta žaliava per naktį apdirbama, tad rytą telieka sudėti taškus ant „i“.

 
Išvada? Rytas išties už vakarą protingesnis, bet tik tuo atveju, jei vakare duodame savo smegenims šiek tiek darbo. Tad nepalikite visko rytui, sudėtingus darbus pradėkite dar vakare. Nebijokite vakare įmesti į galvą keletą naujų idėjų ar užduoti svarbiausių klausimų, kad ryte gavę apvirškintą informaciją galėtumėte greičiau priimti sprendimą. Svarbiausia – vakare neįsijausti pernelyg ir nenutempti visko į naktį.

Beje, ši išvada ypač aktuali turėtų būti ir laikantiems egzaminus. Jei norite, kad jūsų smegenys egzamino metu dirbtų maksimaliai efektyviai, nevarginkite jų paskutinę naktį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis